וינשטיין אישר נוהל "חזרה מרצון" למהגרים כלואים, הנוגד את עמדת האו"ם

לפי הנוהל, יתקיים ריאיון עם מהגר בנוכחות מתורגמן, שכולו יתועד בווידאו. לפני 4 חודשים אסר היועץ לבצע "חזרה מרצון". נמשכת שביתת הרעב בסהרונים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר אתמול נוהל המסדיר "חזרה מרצון" של מהגרים מאריתריאה ומסודאן הכלואים בישראל. הנוהל סותר את עמדת האו"ם וארגוני זכויות האדם, ולפיה הסכמה של אדם לחזור לארצו כשהוא מוחזק בכלא אינה חוקית. נציבות האו"ם לפליטים הבהירה בעבר שלא ניתן להתייחס לרצונו של אדם כאל רצון חופשי, אם האפשרויות העומדות בפניו הן כליאה ממושכת או חזרה לארצו, שעשויה לסכן את חייו. חרף העמדה הזאת, אישר וינשטיין את הנוהל שהכינה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, יחד עם נציגי משרד המשפטים, משרד החוץ ורשות האוכלוסין וההגירה. 

על פי הנוהל שאושר, יתקיים ריאיון מפורט עם מהגר המוחזק במשמורת, בנוכחות מתורגמן לשפתו, שכולו יתועד בווידאו. בנוסף לזה, המהגר יתבקש להעלות על הכתב, בכתב ידו, בשפתו ובניסוח שלו, את בקשתו לצאת מישראל ולנמק אותה. הריאיון והבקשה ייבחנו על ידי נציג של רשות האוכלוסין ועל ידי בית הדין לביקורת משמורת.
"בכל אחד משלבי ההליך יוכל המסתנן לחזור בו מבקשתו לצאת מישראל", נכתב בהודעת משרד המשפטים. עוד הובהר כי הנוהל לא יחול על מהגרים שהגישו בקשת מקלט וטרם קיבלו תשובה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בהודעת משרד המשפטים נאמר כי "הנוהל נועד לתת מענה לכך, שכאשר אדם מוחזק במשמורת, יש לברר אם רצונו לצאת מהארץ ולשוב למדינת מוצאו הוא אכן רצון חופשי". הנוהל הועבר לאישור שר הפנים, גדעון סער.

לפני כארבעה חודשים אסר וינשטיין לבצע נוהל "חזרה מרצון" מבין כותלי הכלא. הוא עשה זאת לאחר פרסום ב"הארץ" על אזרח אריתראי שהוחתם על מסמכי "חזרה מרצון" בכלא הישראלי והוטס דרך אוגנדה למצרים, שם נעצר. בחודש שעבר הודתה המדינה כי מאז כניסת התיקון לחוק למניעת הסתננות לתוקף, לפני כשנה, יצאו מישראל 2,104 אזרחי סודאן, מהם 534 בעת שהוחזקו במתקן כליאה.

מהגר בכלא סהרונים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

באחרונה הודיעה המדינה כי גיבשה הסדר עם מדינה באפריקה, שתקלוט לטווח הארוך מהגרים ששוהים בישראל, בעיקר מאריתריאה. המדינה עדכנה כי חגי הדס, השליח המיוחד של ראש הממשלה לעניין זה, מנהל מגעים מתקדמים עם עוד ארבע מדינות העשויות לקלוט מהגרים ולשמש תחנות מעבר לאזרחי סודאן, בדרך חזרה לארצם. ישראל סירבה לחשוף את שמות המדינות שהיא מנהלת מגעים אתן.

עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות אזרח, מזהיר כי אסור להכשיר נוהל המאפשר "חזרה מרצון" מבין כותלי הכלא. "הנוהל עוסק בפרוצדורה ומתעלם מן המהות. אלה כלואים נואשים שעבור רבים לא מדובר כלל בברירה. גם אנשים הניצבים לפני סכנה עלולים לחתום שהם מוכנים לעזוב את הארץ, אם האפשרות שעומדת לפניהם היא מעצר ללא הגבלת זמן בתנאים קשים. לא בכדי ישראל לא החזירה עד כה אנשים לאריתריאה. אם יקרה חלילה דבר-מה לאנשים שיוחזרו בתנאים האלה, ישראל לא תוכל לרחוץ בניקיון כפיה רק בשל הפרוצדורה".

סיגל רוזן, רכזת מדיניות ציבורית במוקד סיוע לעובדים זרים, מוחה גם היא על אישור הנוהל. "כיצד אפשר לדבר על רצון חופשי, כשהעצורים מאוימים מדי יום על ידי פקידי רשות ההגירה שהדרך החוצה מהכלא היא למדינתם בלבד?" היא תוהה. "הייאוש שהביא רבים מן העצורים לשבות רעב כבר שבוע עלול לגרום לרבים מהם גם להחליט החלטות הרות אסון על 'חזרה מרצון' למולדתם, במחשבה שיצליחו להימלט מאימת השלטון שם".

במקביל, נמשכת שביתת הרעב של כ-300 מהגרים מאריתריאה הכלואים במתקן סהרונים. חלק מהאסירים החלו להחזיר את הארוחות בשבת, ובימים האחרונים הצטרפו אליהם עוד רבים. למעשה, שביתת הרעב כוללת כעת את כל הכלואים באגפים 3 ו-4. המהגרים שובתים במחאה על כליאתם הממושכת בהתאם לחוק למניעת הסתננות.

אחד הכלואים באגף סמוך סיפר אחר הצהריים בשיחה עם "הארץ" כי שלושה אסירים נזקקו לטיפול רפואי. לדבריו, המהגרים מתכוונים להמשיך את שביתת הרעב עד שממשלת ישראל תבדוק את בקשות המקלט שלהם ותחזיר להם תשובה. "הם לא רוצים להישאר בכלא תקופה ארוכה בלי לקבל החלטה. לכן שביתת הרעב נמשכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ