עימותים בין שוטרים למפגינים בוואדי ערה במחאה על הריסת בתים

חלק מהמפגינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון שהגיבו בירי רימוני הלם וגז מדמיע. המפגינים חסמו את כביש 65 למשך שעה, שניים מהם נעצרו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כ-1,500 איש הפגינו בצהריים (שישי) בוואדי ערה במחאה על הריסת בית שלשום ביישוב ברטעה ואישור "מתווה פראוור" בכנסת. המפגינים חסמו את כביש ואדי ערה, וגרמו לפקקים ועומסי תנועה כבדים, ולאחר מכן החלו ביידוי אבנים לעבר כוחות המשטרה, שהגיבו בירי רימוני הלם וגז מדמיע. כעבור שעה קלה פונו המפגינים, והתנועה חזרה לסדרה. שני מפגינים נעצרו בחשד לתקיפת שוטרים.

"התוכנית שלנו היתה למחות, ולא להיכנס לעימות", אמר יו"ר הוועד העממי בוואדי ערה, אחמד מלחם, שנפגע בעימות עם השוטרים לאחר שניסה, לדבריו, להגן על מפגינים מתוקפנות המשטרה. "המשטרה הגיבה באלימות מופרזת. אספנו עשרות רימוני הלם ורימוני גז", ציין.

מפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן, דחה את הטענות לשימוש באלימות מופרזת, וציין כי השוטרים לא חיפשו עימות עם המפגינים, וברגע שפתחו את הציר, נסוגו הכוחות לאחור. "היתה הידברות עם המנהיגות המקומית, והמשטרה ידעה על הכוונה לחסום את הציר ואיפשרה זאת כמעין הוצאת קיטור וזעם מצד המפגינים. מרגע שהיתה הפרה של הסיכום, המשטרה נאלצה להתערב ולפנות את הציר", הוסיף.

מפגינים מתעמתים עם השוטרים, היום בוואדי ערהצילום: גיל אליהו

מזכ"ל חד"ש, איימן עודה, שנכח גם הוא בהפגנה, אמר כי "אף אחד לא רוצה להתעמת עם השוטרים. אבל הממסד צריך להבין שאי אפשר לעבור לסדר היום בעקבות הריסת בית שנבנה לפני 40 שנה, המצוקה של הציבור היא אמיתית ובממשלה ובמשרד הפנים צריכים להתחיל להקשיב לציבור הערבי".

ח"כ באסל גטאס (בל"ד) אמר כי "הריסת הבית הזה ספציפית מהווה פשע חמור במיוחד שמשקף את מדיניות הממשלה החדשה שלא עושה חשבון למיליון וחצי אזרחי המדינה הפלסטינים, לזכויותיהם ולצרכיהם. באותו שבוע  שהכנסת חוקקה בקריאה ראשונה את חוק פראוור - שעומד להפקיע מאות אלפי דונמים מהערבים בנגב ולגרש עשרות אלפים מבתיהם – הממשלה מוסיפה חטא על פשע והורסת בית בלב לבו של ואדי עארה בסוג של התגרות שהממשלה עוד תגלה שעשתה טעות חמורה. קראתי היום להפוך את מקום הבית והצומת שעל יד לכיכר התחריר שלנו בה נקיים בכל יום שישי הפגנות המוניות ובמשך השבוע תהיה פעילות מחאה יומית".

ההפגנה היום באה אחרי ההפגנה הספונטנית שהתקיימה אתמול ביישוב לאחר היוודע דבר ההריסה, החלה בתום תפילת יום השישי, שהתקיימה באתר הריסת הבית של משפחת אבו שרקיה. אז התקהלו במקום מפגינים רבים וצעדו לכיוון כביש 65, חסמו את הצומת והניפו דגלי פלסטין. "אלוהים יתנקם בכם", אמרה בתו של בעל הבית, סעיד אבו-שרקיה, שירדה אל הכביש בהפגנה, "הרסתם לנו את הבית". לאחר שפונו בידי השוטרים, שבו אל הריסות הבית. אש אחזה בכמה מהעצים במקום, וכובתה לאחר זמן קצר.

אבו שרקיה סיפר אתמול ל"הארץ" כי ההריסה בוצעה ללא התראה, כאשר עשרות שוטרי יס"מ וכוחות מג"ב הגיעו למקום באישון לילה יחד עם הפקחים ועובדי הקבלן של משרד הפנים שפינו את בני המשפחה. "מדובר בשטח פרטי", אמר. "בנינו לאחר שהתייאשנו מקבלת היתר בנייה. שנים ארוכות פעלתי לקבלת היתר ואפילו הגעתי עד ללשכת נשיא המדינה – אך ללא הצלחה. עכשיו נשארנו בלי כלום". במשרד הפנים ציינו כי ההריסה בוצעה מאחר והבית נבנה ללא היתר ועמד בתוואי בו מתוכננת מסילת רכבת, ולאחר שהושלמו כל ההליכים המשפטיים.

מפגינים מתעמתים עם השוטרים, היום בוואדי ערהצילום: גיל אליהו

בכך הוצת מוקדם מהצפוי גל המחאות שעליו החליטה ועדת המעקב של ערביי ישראל עקב אישור מתווה פראוור בכנסת - בין היתר באמצעות שביתה כללית ביישובים הערביים ב-8 ביולי. חבר ועדת ההיגוי של הבדואים בנגב, סעיד אלחזומי. סיפר עוד כי כבר אתמול פונו עשרות משפחות מהכפר הלא-מוכר עתיר שבנגב. נציגי ועדת המעקב, ובהם ח"כים ערבים, הפנו אצבע מאשימה לעבר הממשלה, וטענו כי פניה לעימות עם הציבור הערבי. "הממשלה ורשויות התכנון דוחקות את האזרחים הערבים לקיר", אמר ל"הארץ" אלחזומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ