שב"ס הפריד את שובתי הרעב בסהרונים; 200 כלואים הצטרפו לשביתה

בניסיון לסיים את שביתת הרעב הנמשכת זה שבוע, בשב"ס פינו מאות אריתריאים והעבירו אותם לאגפים אחרים או לבתי כלא בדרום

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים34
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בניסיון לסיים את שביתת הרעב בכלא סהרונים, החל הבוקר (ראשון) שב"ס בהפרדת המהגרים האריתריאים הכלואים במתקן. 344 בני אדם הוצאו מהאגפים בו הם כלואים והועברו לאגפים אחרים או לבתי כלא בדרום, בהם קציעות וכלא אשל בבאר שבע.

בשב"ס טוענים כי חלק מהמהגרים התנגדו לפינוי באופן פאסיבי, אך לא היה צורך להשתמש בכוח. משב"ס נמסר כי 113 כלואים שבו לאכול הבוקר. עם זאת, 230 בני אדם מאגף אחר הצטרפו לשביתה וסירבו לקבל את ארוחת הבוקר שהוגשה להם.

כ-300 המהגרים שובתים זה כשבוע במחאה על כליאתם הממושכת בהתאם לחוק למניעת הסתננות. ביום שבת שעבר החלו חלק מהאסירים להחזיר ארוחות, ובמהלך השבוע הצטרפו אליהם עוד רבים. למעשה, השביתה כללה את כל הכלואים באגפים 3 ו-4.

מהגר בכלא סהרונים, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

אחד הכלואים באגף סמוך סיפר בשבוע שעבר בשיחה עם "הארץ" כי שלושה אסירים נזקקו לטיפול רפואי. לדבריו, המהגרים מתכוונים להמשיך את שביתת הרעב עד שממשלת ישראל תבדוק את בקשות המקלט שלהם ותחזיר להם תשובה. "הם לא רוצים להישאר בכלא תקופה ארוכה בלי לקבל החלטה. לכן שביתת הרעב נמשכת".

לדברי המהגר הכלוא בסהרונים, הנהלת הכלא מונעת משובתי הרעב גישה לטלפון. "הגישה לטלפון נותקה. אין להם שום תקשורת מחוץ לכלא", סיפר. בארגון אמנסטי אינטרנשיונל ישראל ובמוקד סיוע לעובדים זרים התקבלו דיווחים דומים. לדברי המהגר, הנהלת הכלא ניסתה לשכנע את שובתי הרעב להפסיק את השביתה, אך הפליטים סירבו. "אם לא נקבל החלטה מהמדינה, לא נאכל. נמשיך בשביתת הרעב. אנחנו צריכים פתרון, אנחנו צריכים חופש. אנחנו לא יכולים להישאר במצב הזה", אמר. הוא העיד כי כ-50 אסירים שלא שבתו רעב באגפים 3 ו-4 הופרדו מהשאר והועברו לאגף אחר.

במתקן סהרונים כלואים כ-2,000 מהגרים מאפריקה ובהם 11 קטינים. כל מי שחוצה את הגבול ממצרים לישראל מועבר מיידית למתקן, ומוחזק בו בהתאם לחוק למניעת הסתננות, המאפשר מעצר של שלוש שנים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ