המשטרה מנעה מנשות הכותל כניסה לעזרת הנשים במקום

לטענת המשטרה, גישת הנשים למקום נחסמה, לראשונה זה 25 שנים, מכיוון שאלפי תלמידות סמינרים חרדיים נענו לקריאת הרבנים ומילאו את הרחבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת ירושלים מנעה הבוקר (שני) מנשות הכותל להתפלל ברחבת הכותל המערבי לרגל ראש חודש אב, בטענה לעומס במקום. אשה וגבר חרדים עוכבו לחקירה בחשד להשלכת בקבוק, וכמה ביצים הושלכו לעבר 300 הנשים ותומכיהן שנותרו מחוץ למתחם. במשטרה טענו שהסיבה שמנעו מנשות הכותל להתפלל הבוקר היא חוסר מקום ברחבה, שלדבריהם מלאה בכ-7,000 תלמידות סמינרים חרדים.

במקום זאת ערכו נשות הכותל תפילה משותפת עם תומכיהן הגברים מחוץ לעזרת הנשים. התפילה הופרעה בצעקות ושריקות של תלמידות הסמינרים החרדיים, ושל כ-1,000 גברים חרדים שעמדו בסמוך למחסום ברחבת הגברים. הרבה שרי לאופר מבית הכנסת הרפורמי בניו יורק שהשתתפה הבוקר באירוע, סיפרה כי היא בחודש השישי להריונה וביצה פגעה בצווארה. לדבריה, "עצוב מאוד שהדבר הזה קורה בראש חודש אב".

לזלי זקס, מנכ"ל נשות הכותל אמרה כי "יש פה פגיעה רצינית ביכולת שלנו להתפלל. לא נותנים לנו אפלו להתקרב, דחקו אותנו לרחבה של מכוניות". היא הוסיפה כי "אין שום סיבה שלא נהיה ברחבת התפילה. זאת לא תפילת ראש חודש בשבילנו. לא נסכים להתפלל שוב בצורה הזאת".

מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב גינה אף הוא את החלטת המשטרה ואמר כי זו "סגרה דיל עם פרנסי הציבור החרדי איך למנוע מנשות הכותל לממש את זכותן תוך הפרת פסיקה ברורה של בית משפט". מנכ"ל התנועה המסורתית, עורך הדין יזהר הס, אמר כי "אני רוצה להאמין שהמשטרה קיבלה החלטה שגויה החודש מתוך טעות בשיקול דעת, אך העניין ייבחן בחודש הבא. אם לא יורשו נשות הכותל להתפלל כמנהגן ובמקום המקובל, תאלץ המשטרה להתמודד עם ביזיון בית המשפט".

מנגד, סגן ראש העיר ירושלים יצחק פינדרוס (יהדות התורה), בירך על המהלך ואמר כי "בימים בהם כל העם היהודי מתאבל על חורבן בית המקדש, לא אפשרנו את חילולו של השריד האחרון הכותל המערבי. שנאת חינם גרמה לחורבן הגדול ביותר של עמנו ולא ניתן לקבוצה קטנה מחרחרת ריב ומדון להמשיך בקיטוב בהתגרות ושנאת חינם".

משטרת ירושלים מסרה כי סגן מפקד המחוז הורה על מניעת הכניסה מנשות הכותל בשל העובדה כי בין 5,000-7,000 תלמידות סמינרים חרדיים הגיעו למקום קודם ומילאו את החלל. עם זאת, עדי ראיה סיפרו כי הרחבה אמנם היתה עמוסה אך עדיין נותר בה מקום.

התפילה היום היתה אמורה להיות השלישית בה הנשים רשאיות לקיים תפילה מלאה ברחבת הכותל כמנהגן, כלומר עם טליתות ותפילין, עם שליחות ציבור ושירה בקול רם, אך ללא ספרי תורה במתחם.

המשטרה איבטחה את הנשים, וזאת על פי פסיקה של בית המשפט המחוזי בירושלים שקבע, בסתירה לפרשנות של היועץ המשפטי לממשלה, כי אין במנהג נשות הכותל פגיעה במנהג המקום. ההנהגה החרדית שאפה טרם התפילה לחדש את המחאה שדעכה בחודש הקודם, ולהחזיר את המחלוקת סביב נשות הכותל לסדר יומה של הממשלה.

תפילת נשות הכותל, הבוקרצילום: מיכל פתאל

שתי הכרעות ממתינות להחלטת הממשלה - האחת, לטווח הקצר, היא ניסוח תקנות חדשות למקומות הקדושים שיגדירו במדויק מה מותר ומה אסור בכותל מבלי לסתור את כל הפסיקות המשפטיות בנושא נשות הכותל. השנייה, ארוכת טווח, היא קידום תוכניתו של יו"ר הסוכנות שרנסקי להקים "רחבה ישראלית" לזרמים לא-אורתודוקסיים. שתי המשימות איבדו מבהילותן לאור פסיקת בית המשפט המחוזי ולאור השקט היחסי שבה עברה תפילת נשות הכותל בראש החודש הקודם, תמוז. ניסוח התקנות הוטל על צוות בראשות מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט וקודמו בתפקיד צבי האוזר, ושותפים בו גם השרים נפתלי בנט וציפי לבני. הצוות אמור להגיש את מסקנותיו בקרוב.

את המחאה החרדית מארגנים חברי יהדות התורה, הח"כים משה גפני ומאיר פרוש, וחברי סיעת יהדות התורה במועצת העיר ירושלים בתיאום עם רב הכותל שמואל רבינוביץ. הרבנים "גדולי הדור" החרדים נזהרים מלהתייצב באופן גלוי מאחורי המחאה, במיוחד לאחר כישלון המחאה הקודמת, אבל גפני ויו"ר יהדות התורה בעיריית ירושלים, סגן ראש העיר יצחק פינדרוס, קיבלו את ברכת המנהיג הליטאי אהרן לייב שטיינמן להחזרת בנות הסמינרים לכותל. בעיתון "יתד נאמן" נכתב כי הרב שטיינמן התבטא "בחריפות רבה על חילול הקודש והורה לעשות ככל האפשר למניעת הפרצה החמורה בפלטרין של מלך, בכותל המערבי".

תלמידות הסמינרים הגיעו לרחבת הכותל כבר בשעת בוקר מוקדמת. בחורי ישיבות נקראו שלא להגיע לרחבה "כדי שלא להיגרר אחר פרובוקציות של מחללי שם שמיים". לפני חודשיים, בראש חודש סיוון, הוצבו תלמידות הסמינרים בחזית המלחמה החרדית בנשות הכותל. זה היה מפגש סוער: אלפי נערות עמדו בתפילה שקטה ובסדר מופתי, אבל בעזרת הגברים קיימו מאות בחורי ישיבות הפגנה סוערת שכללה צעקות, קללות, והשלכת שקיות עם מים מעופשים או כוסות קפה. אבנים אף פגעו באוטובוס שהסיע את נשות הכותל מהאזור.

תפילת נשות הכותל, הבוקרצילום: מיכל פתאל
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ