שר הפנים: "אין סיבה להיכנס לפאניקה מהמאגר הביומטרי"

בזמן שמחוץ ללשכת האוכלוסין בראשון לציון הפגינו מתנגדים לתעודות הזהות החכמות, חנך סער את שלב הניסוי של המיזם: "ממליץ לכולם להשתתף"

אילן ליאור
אילן ליאור

בזמן שמחוץ ללשכת האוכלוסין בראשון לציון הפגינו מתנגדים להקמת המאגר הביומטרי, חנך היום (שני) שר הפנים את שלב הניסוי המקדים של מיזם התעודות הביומטריות. "אין שום סיבה להיכנס לפאניקה", אמר סער באירוע, "אני שומע בחלק מהמקומות אנשים שמתבטאים בנושא הזה בלי שהם מכירים אותו באופן מספק. הוקמו מערכות שעומדות בסטנדרטים הגבוהים ביותר של אבטחת מידע ושמירת הפרטיות", אמר סער.

המתנגדים קראו לאזרחים להימנע מלשתף פעולה בשלב הניסויי. "זו פגיעה אנושה ובלתי הפיכה בפרטיות שלנו", אמרה אחת המפגינות, פרופ' קרין נהון מהתנועה לזכויות דיגיטליות, שהיתה בין העותרים לבג"ץ נגד הקמת המאגר. אך לפני כשבוע דווח כי מסמכים של משרד המשפטים חשפו  שרכיב חשוב בתוכנית, פרויקט ממיל"א (מנפיק ממשלתי לתעודות אימות), אינו מאובטח כהלכה.

7 מתוך 7 |
חניכת השלב הניסויי של התעודות הביומטריות
1 מתוך 7 |
חניכת השלב הניסויי של התעודות הביומטריות
2 מתוך 7 |
חניכת השלב הניסויי של התעודות הביומטריות

לצד ראשון לציון, החל היום ניסוי המאגר הביומטרי גם בלשכת האוכלוסין באשדוד, מחר יצטרפו לתהליך כפר סבא והרצליה ועד לסוף החודש הבא ניתן יהיה להנפיק תעודות חכמות בכל רחבי הארץ. הניסוי הוא על בסיס התנדבותי ובשנתיים הראשונות להפעלת המאגר הביומטרי ניתן יהיה לקבל עדיין תעודות זהות ודרכונים רגילים, ללא צורך במסירת נתונים ביומטריים. "אני ממליץ לכל אזרח במדינת ישראל להשתתף בפיילוט ולבחור בתעודה חכמה", אמר סער, ואילו ראש רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, הוסיף: "אני משוכנע שבסוף הפיילוט, בעוד כשנתיים, כל הוויכוחים של היום ייראו מיותרים. אנחנו מקווים שהציבור יביע אמון במהלך הזה".

מנהלי הפרויקט ואנשי רשות האוכלוסין וההגירה הדגישו במסיבת העיתונאים כי מטרתו העיקרית של המאגר הביומטרי למנוע את התופעה הרווחת של זיוף תעודות זהות ודרכונים והתחזות לאדם אחר. על פי חוק, המידע הביומטרי יישמר במאגר ייעודי המנוהל בידי הרשות לניהול המאגר הביומטרי. ראש הרשות, גון קמני, הדגיש כי המידע יישמר במאגר מאובטח, מוצפן ומנותק מהאינטרנט ומכל רשת תקשורת אחרת. מיד לאחר מסירת המידע, יימחקו הנתונים ממחשבי רשות האוכלוסין וההגירה. רק קוד מוצפן יאפשר לקשר בין הנתונים הביומטריים לבין פרטיו האישיים (צפו בכתבה).

עם זאת, לטענת המתנגדים, הסכנה עדיין גדולה מהתועלת. "אם זה דולף או קורה לזה משהו, שימוש בלתי ראוי, אנחנו לא יכולים להתגונן כאזרחים", אמרה פרופ' נהון. "המידע שאנחנו מכניסים למאגר הביומטרי זה מידע שלנו. אין לי דרך להחליף את טביעות האצבע שלי, אין לי דרך להחליף את תווי הפנים שלי".

"אנחנו בעד התעודה החכמה, אבל נגד המאגר הביומטרי. אנחנו לא מוכנו שיעשו ניסויים בבני אדם", הוסיפה נהון. "המאגר בעצם מאפשר לזהות יחידים בתוך קבוצות וקבוצות בתוך קבוצות. זה הפחד העיקרי שלי. אני לא יודעת איזה שימוש יעשו בזה – לזהות אנשים בתוך הפגנה, לזהות קהילות שונות. פה נאסף מידע ביומטרי שהוא שלי ומזהה אותי חד חד ערכית. אין לי לאן לברוח. יכולים לשתול אותו באזורי פשע. הוא מסכן את הביטחון שלי ואת הפרטיות שלי". 

מנהל הפרויקט מטעם רשות האוכלוסין וההגירה, ברוך דדון, הדגיש כי בשנתיים הראשונות רק לרשות האוכלוסין וההגירה תהיה אפשרות לעשות שימוש במאגר. בתום הניסוי, אם תאשר הכנסת את המשך הפעלת המאגר, תוכל גם המשטרה לבקש מידע באופן נקודתי, בהתאם להוראות הקבועות בחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ