המאגר הביומטרי של משרד הפנים יצא לדרך

לאחר שנים של דיונים, הסתיגויות ועתירות החל אתמול שלב הניסוי. מתנגדי הפרויקט: תעודה חכמה זה יפה וראוי, אבל לשם מה מקימים מאגר?

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שר הפנים, גדעון סער, יצא אתמול (שני) מלשכת האוכלוסין בראשון לציון עם חיוך על פניו. היתה לו סיבה טובה. אחרי שני עשורים של דיונים, התנגדויות וביקורת, המאגר הביומטרי יצא לדרך. סער כינס מסיבת עיתונאים בה הדגיש כי המעבר לתעודות חכמות, נחוץ לבלימת התופעה הרווחת של זיופי תעודות זהות ודרכונים. את הביקורת על הקמת המאגר דחה סער על הסף. "אין שום סיבה להיכנס לפאניקה", הצהיר. "הוקמו מערכות שעומדות בסטנדרטים הגבוהים ביותר של אבטחת מידע ושמירת הפרטיות", ביקש להרגיע את החוששים מדליפת המידע הרגיש.

מחוץ לבניין הפגינה באותה שעה קבוצה קטנה של מתנגדים להקמת המאגר. "אל תתנו להם אצבע", נכתב על אחד השלטים. אחרים היו בוטים יותר. המפגינים הזהירו מפני חדירה מסוכנת לפרטיות של תושבי המדינה והשלכות הרות אסון אם המידע יתגלגל לידיים הלא נכונות. הם קראו לכל מי שרק היה מוכן להקשיב לא להשתתף בניסוי.

נראה היה כי האזהרות לא עשו רושם מיוחד על באי לשכת האוכלוסין. חצי שעה לאחר צאתו של שר הפנים, הלשכה פתחה את שעריה והתמלאה במהירות. "אני במקרה שמעתי על זה, באתי להוציא דרכונים לילדים", אמר אהרון בן חמו. "אני יודע שיוכלו לדעת עלי כל דבר, אבל שיהיה. אם אני נותן טביעת יד בשדה התעופה – זה לא אותו דבר? גם ככה אנחנו חשופים היום עם כל האינטרנט".

העמדה החדשה כוללת מצלמה בעלת יכולות גבוהות ומכשיר לנטילת טביעות אצבע. תהליך הרישום אורך 15-10 דקות. עם השלמתו מועברות תמונות ברזולוציה גבוהה וטביעות אצבע של האצבע המורה בכל יד למאגר ביומטרי ממוחשב. על פי חוק, שומרת הרשות לניהול המאגר הביומטרי על המידע במאגר מאובטח, מוצפן ומנותק מהאינטרנט ומכל רשת תקשורת אחרת. לאחר מסירת המידע, נמחקים הנתונים ממחשבי רשות האוכלוסין וההגירה ורק קוד מוצפן מאפשר לקשר בין הנתונים הביומטריים לפרטיו האישיים של אדם.

בעקבות עתירה לבג"ץ וביקורת ציבורית של ארגוני זכויות אדם ומומחים לאבטחת מידע, יעמוד המאגר הביומטרי למבחן במשך שנתיים, במהלכן ההצטרפות אליו תהיה על בסיס התנדבותי בלבד.

אתמול החל הניסוי בלשכות האוכלוסין בראשון לציון ואשדוד, היום יצטרפו גם הרצליה וכפר סבא ועד סוף החודש הבא ניתן יהיה להנפיק את התעודות החדשות ולהצטרף למאגר בכל רחבי הארץ. בעוד שנתיים תיבחן הצלחת הניסוי ואז תידרש הכנסת להכריע אם להפעיל את המאגר הביומטרי במתכונתו הנוכחית באופן קבוע ולחייב את כל תושבי המדינה להחליף לתעודות החדשות. המתנגדים למאגר טוענים כי אין צורך ממשי באיסוף טביעות אצבע ותמונות פנים של בעלי התעודות. לדבריהם, ניתן היה להחליף את התעודות הקיימות, שאמצעי האבטחה שלהן אינם מספקים, בתעודות חכמות, שאותן קשה לזייף, גם בלי לכרוך את המהלך בהקמת מאגר ביומטרי. התועלת שבמאגר הזה, הם מזהירים, מתגמדת לעומת הסכנות שטמונות בו.

"אנחנו בעד התעודה החכמה, אבל נגד המאגר הביומטרי. אנחנו לא מוכנים שיעשו ניסויים בבני אדם", אמרה פרופ' קרין נהון מהתנועה לזכויות דיגיטליות, שהיתה בין העותרים לבג"ץ נגד הקמת המאגר. "אין לי דרך להחליף את טביעות האצבע שלי, אין לי דרך להחליף את תווי הפנים שלי. כרגע זו פגיעה אנושה ובלתי הפיכה בפרטיות שלנו".

"הולך להיות פיילוט שהוא על פניו וולונטרי, אבל בפועל משתמשים באמצעי סחטנות ומתנים קבלת תעודות זהות חכמות בהסכמה להשתתפות בפיילוט והכללת הנתונים הביומטריים במאגר", הוסיף עו"ד אבנר פינצ'וק, ראש תחום מידע ופרטיות באגודה לזכויות האזרח. הוא ציין כי מבקר המדינה מתח בעבר ביקורת על התנהלות המדינה שיכולה היתה להנפיק את התעודות החכמות כבר ב-2007, בלי קשר למאגר הביומטרי.

גם בג"ץ מתח בקיץ שעבר ביקורת על המתווה להקמת המאגר. המדינה נענתה להצעת השופטים מרים נאור, חנן מלצר ויצחק עמית, והוציאה בעקבות הדיון צו חדש הכולל בין השאר מדדים להצלחה וכישלון של הניסוי ובחינה של חלופות אחרות, פוגעניות פחות. נאור, המשנה לנשיא בית המשפט העליון, תהתה מדוע מתעקשת המדינה לכרוך את תעודות הזהות החכמות עם המאגר הביומטרי, אף שניתן להנפיק את התעודות גם ללא המאגר.

"המאגר נועד לפתור כל מיני חששות של משרד הפנים מפני התחזות בשלב ההנפקה", הסביר פינצ'וק. "זה מאגד שורה של תרחישים שיש להם פתרונות אחרים, כמו למשל בשלב התשאול. נורא קל להגיד שאני אבוא ואתחזה למישהו אחר, הרבה יותר קשה לעשות את זה. למדינה שלנו יש הרבה מידע אישי על כל אחד מאיתנו. בעזרת המידע הזה היא יכולה לאמת בקלות את המידע של מי שמתיישב בלשכת האוכלוסין ומבקש תעודה".

לדבריו, במדינות אחרות הבינו את הסכנות הטמונות בהחזקת הנתונים הביומטריים במאגר, ומצאו פתרונות אחרים לאימות זהותו של אדם. "בבריטניה אם אתה בא לבקש דרכון ביומטרי, כיוון שאין להם מאגר, הם קבעו הסדרים אחרים לאמת את הזהות. הם עושים את זה על ידי הצלבת מידע אישי של מבקש הדרכון ממקורות שונים, ומיד אחרי זה מוחקים את המידע". הוא מוסיף כי באף מדינה מערבית, פרט לספרד, אין מאגר ביומטרי שההצטרפות אליו היא חובה.

מומחי אבטחת מידע הזהירו בעבר כי לא ניתן למנוע לחלוטין דליפת נתונים, אך גם שימוש במאגר על ידי הרשויות מדאיג את המתנגדים . "ניסיון העבר מלמד שמידע שהמדינה מחזיקה למטרה אחת מהר מאוד עוברים לעשות בו שימוש למטרות אחרות", אומר פינצ’וק ומכוון בעיקר לשימוש בנתונים הביומטריים בידי המשטרה. החוק קובע כי למשטרה לא תהיה גישה ישירה למאגר, אך היא תוכל בעתיד (לאחר תקופת הניסוי) לבקש מידע נקודתי ולקבל תשובות.

"שאלת היסוד היא עצם זכותה של המדינה להחזיק מאגר כזה שמקנה כוח בלתי מרוסן לא רק כלפי עבריינים אלא כלפי כל אדם", אמרה אתמול יו”ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ’. "כולנו יודעים שזה רק עניין של זמן עד שמאגר כזה יזלוג לגורמים עתירי ממון או אפילו לגורמים עוינים שעלולים להחזיק גם כתובת, גם תווי פנים וגם דגימת אצבע של חיילי צה"ל לדוגמה". ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי, גון קמני, דחה את הטענות והדגיש כי הנתונים הביומטריים מאובטחים ברמה הגבוהה ביותר. הוא ציין כי נוסף לספרד, מדינות רבות בעולם הקימו או מקימות בימים אלה מאגרים דומים ובהן שווייץ, מקסיקו, פורטוגל וצ'ילה.

לדברי קמני, אין טעם בתעודות הזהות והדרכונים החדשים ללא המאגר הביומטרי. "היום הרבה מאוד אנשים עושים שימוש בזהות מזויפת. אותם אנשים יצטרכו למצוא להם מפלט איך לעשות את זה גם בעידן החדש. כשאתה לא יכול לזייף תעודה בבית, אתה הולך מול פקיד רשות האוכלוסין ומתחזה. אתה משיג לך תעודות חדשות – כל אחת בשם אחר, אבל עם הנתונים הביומטריים שלך", הוא מסביר. לדבריו, בדיוק את התרחיש הזה המאגר הביומטרי יצליח למנוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ