למרות מגמת ירידה, תלמידים ערבים עדיין נחשפים יותר לאלימות בבתי הספר

מנתונים של מרכז המידע של הכנסת עולה כי מגמת הירידה בנשירה בחינוך הערבי נבלמה מעט, ובשנת 2011 עמד שיעורם על 2.9%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נתונים שפרסם מרכז המחקר של הכנסת לקראת ישיבה מחר בוועדת החינוך מגלים כי נבלמה מגמת הירידה בשיעור התלמידים הערבים שנפלטו מכל מסגרת חינוכית – שיעורם עמד בשנת 2011 על 2.9% מהתלמידים לעומת 2.8% בשנה שקדמה לה ו-2.7% בשנה שלפני. עם זאת, שיעורם עדיין נמוך משנת 2006, אז עמד על 4%. בקרב תלמידים בחינוך העברי עמד שיעור הנשירה בשנת 2011 על 1.7%.

גם בשיעור התלמידים הערבים שנשרו מבתי הספר בפיקוח משרד החינוך חלה ירידה קלה והוא עומד על 4% בשנת 2011, לעומת 4.2% ב-2010. עם זאת, הוא גבוה מהשיעור ב-2008, שעמד על 3.7%. שיעור התלמידים הערבים שנשרו ממסגרות של משרד החינוך ולומדים במסגרת חלופית ירד משמעותית והוא עומד על 27.5% בשנת 2011, לעומת 32.2% בשנת 2010. במשרד החינוך ציינו, כי הירידה בשיעור הנושרים לאורך השנים האחרונות נובעת, בין היתר, מהרחבת צו חינוך חובה אשר הוחל על מספר רב של יישובים במגזר הערבי.

מחברי הדו"ח ניתחו גם את נתוני האקלים הבית ספרי מבחינת המיצ"ב, מהם עולה כי חלה ירידה קלה בשיעור החשיפה לאלימות במערכת החינוך הערבית בשנים האחרונות, אך תלמידים ערבים עדיין מעורבים יותר באלימות מתלמידים יהודים ושיעור גבוה מתוכם מדווחים על היעדר תחושת מוגנות בבית הספר ועל פגיעה פיזית מצד מורים – כך למשל, בשנת הלימודים שעברה (תשע"ב), דיווחו 12% מתלמידי כיתות ה'-ט' במגזר הערבי על היעדר תחושת מוגנות, לעומת 5% במגזר היהודי. כ-12% מתלמידי כיתות ה'-ט' דיווחו על פגיעה פיזית של מורים בתלמידים, לעומת 3%-5% במגזר היהודי.

מדד אחר שנבדק הוא סקר לניטור אלימות שנערך על ידי הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך (ראמ"ה), אחת לשנתיים. מהסקר עולה כי בשנת תשע"א 26% מתלמידי החינוך הערבי חוו אלימות מתונה, לעומת 19% בחינוך העברי. 17% בחינוך הערבי חוו אלימות קשה, לעומת 7% בחינוך היהודי, 5% הביאו נשק קר לבית הספר, לעומת רק 2% בחינוך העברי. עם זאת, חלה ירידה בהבאת נשק לבית הספר מ-9% בתשס"ט.

16% מהתלמידים הערבים העידו שחוו אלימות מינית בתשע"א, לעומת 13% בחינוך העברי, 16% העידו שחוו אלימות מהצוות החינוכי, 10% יותר מבחינוך העברי, ו-15% מהתלמידים הערבים העידו שבבית ספרם יש חבורות אלימות ומעשי בריונות. עם זאת, ברוב המדדים חלה ירידה מסוימת מאז הסקר הקודם בתשס"ט.

יו"ר ועדת החינוך, עמרם מצנע, אמר בנוגע לנתונים כי "ניכר כי הפערים בין החינוך במגזר הערבי והיהודי נוכחים ועל הוועדה בשיתוף משרד החינוך להמשיך ולפעול למען צמצומם בעיקר בתחומי הנשירה והאלימות. ועדת החינוך שמה לה למטרה לקדם חינוך שוויוני ולצמצם פערים ואני מקווה כי התוצאות החיוביות יהיו ניכרות כבר בדו"חות הבאים".

*****צילום: אליהו הרשקוביץצילום: אליהו הרשקוביץ
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ