החל מהשנה הבאה: מאגר ביומטרי יוקם גם ברשות הפלסטינית

ברשות מתכננים להנפיק לתושביה דרכונים שיצפינו טביעות האצבע, סוג דם וקרנית העין. המטרה: לקהל על תנועת פלסטינים בנמלי תעופה בינלאומיים

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

הרשות הפלסטינית מתכוונת גם היא להקים מאגר מידע ביומטרי. החל מהשנה הבאה, תנפיק הרשות לתושביה דרכונים חכמים שהברקוד שלהם יצפין את כל הנתונים האישיים של בעליהם, כולל טביעות אצבע, סוג דם וקרנית העין, כך מסר אתמול (רביעי) סגן שר הפנים ברשות הפלסטינית, חסן עלווי, לסוכנות הידיעות הפלסטינית "ופא".

לדברי עלווי, דרכונים אלה יקלו על תנועת הפלסטינים בנמלי תעופה בינלאומיים, ושיטת אגירת הנתונים החדשה תעמוד בכל הסטנדרטים הבינלאומיים והוראות ארגון התעופה האזרחית הבינלאומי. צוותים מהמשרד ייצאו ללמוד על השיטה במדינות בהן היא הונהגה. הידיעה ב"וופא" אינה מזכירה את ישראל ואת הדיון הציבורי הער בנוגע למאגר ביומטרי.

לפני כשבע שנים, עוד בטרם דובר על הקמת המאגר הביומטרי בישראל, החלה המדינה לחייב את הפלסטינים לתת את נתוניהם הביומטריים (קרנית וטביעת אצבעות), לשם הנפקת כרטיס מגנטי הנלווה לתעודת התושב שלהם. ללא הכרטיס המגנטי לא ניתן לקבל היתר עבודה בישראל. המינהל האזרחי מעודד גם את התושבים הפלסטינים שאינם עובדים בישראל להוציא כרטיס מגנטי ולמעשה למסור את נתוניהם הביומטריים, בנימוק שהדבר מקל על קבלת אישורי כניסה מזדמנים לישראל.

פיילוט המאגר הביומטרי בלשכת משרד הפנים בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

בתחילת השבוע, יצא לדרך בישראל שלב הניסוי המקדים של מיזם התעודות הביומטריות של משרד הפנים. במסגרת הניסוי, שיימשך שנתיים, יוכל כל אזרח להגיע לאחת מלשכות משרד הפנים ברחבי הארץ, למסור פרטי זיהוי ביומטריים – כלומר טביעות אצבע ותווי פנים – ולקבל בתמורה תעודת זהות או דרכון חכמים. השבוע מתקיים הניסוי בלשכות משרד הפנים בראשון לציון, אשדוד, כפר סבא והרצליה ועד לסוף אוגוסט יכלול את הסניפים בכל רחבי הארץ. לאורך תקופת הניסוי לא יוכל משרד הפנים לחייב את האזרחים למסור מידע ביומטרי, ולא ינפיק את התעודות החכמות לאזרחים שיסרבו למסור מידע זה.

המעבר לשימוש בתעודות זהות חכמות אמור לצמצם באופן משמעותי את זיוף תעודות הזהות והדרכונים בישראל. מדי שנה מוחלפים או מונפקים בישראל כ-600 אלף תעודות זהות ודרכונים. על פי ההערכות במשרד הפנים, מדי שנה מזויפות לכל הפחות 50 אלף תעודות. התיעוד הביומטרי אמור לתת מענה לשלל שיטות הזיוף הידועות כיום ולמנוע זיופים ב-20 השנים הקרובות. בנוסף, התעודות החדשות אמורות לאפשר לאזרחים קבלת שורה של שירותים באמצעות המחשב בבית. בשלב הראשון מדובר בשירותים זניחים יחסית, אך בתוך פרק זמן קצר כל השירותים הפיננסיים – לרבות תשלומי חשבונות וכניסה לחשבונות הבנק – ייעשו באמצעות הכנסה של הכרטיס החכם לקורא מיוחד שיחובר למחשב בבית ויאפשר אימות מוחלט של זהות המשתמש.

הניסוי ספג ביקורת ציבורית נרחבת, העוסקת בין היתר בסכנה של דליפת המאגר הביומטרי, שיאסוף את נתוני הזהות של כלל אזרחי ישראל. בתחילת החודש נחשף כי דווקא בעת בדיקת אבטחת התעודות החכמות, התגלו ליקויים של ממש. ליקויים אלה אינם נוגעים למאגר הביומטרי עצמו, אלא למערכת תפעול התעודות החכמות. בתחילת החודש נחשף ב”הארץ” ובערוץ 10 כי אחד הרכיבים המרכזיים בתעודות הדיגיטליות, המכונה פרויקט ממיל”א (מנפיק ממשלתי לתעודות אימות), סובל מליקויי אבטחה. פרויקט ממיל”א אחראי על ההנפקה המאובטחת של התעודה האלקטרונית, שתשולב בתעודה הפיזית. עובדים במשרד הפנים מסרו אתמול שמרבית התקלות שהתגלו תוקנו ולדבריהם, הליקויים שהתגלו ממילא אינם חמורים ואין בהם כדי למנוע את קיום הניסוי שהחל השבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ