היועץ המשפטי לממשלה לרב העיר צפת: הבהר את התבטאויותך הגזעניות

בפנייה לרב אליהו המבקש להתמודד לתפקיד הרב הראשי, כתב וינשטיין: "ייתכן שבחירתך עלולה להימצא בלתי ראויה ולעורר קשיים משפטיים"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים49
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנה שלשום (שלישי) לרב העיר צפת, שמואל אליהו, שהצהיר כי הוא שוקל להגיש את מועמדתו לתפקיד הרב הראשי לישראל, והודיע לו כי לאחר בחינה ראשונית, "ייתכן כי בחירתך לכהונה הרמה עלולה לכאורה להימצא כבלתי ראויה ולעורר קשיים משפטיים". וינשטיין ביקש לקבל את התייחסותו לאמירות הגזעניות שהשמיע הרב אליהו בעבר וצירף אותן לפנייתו כנספח. מהמכתב של וינשטיין עולה כי אליהו הכחיש באופן גורף אמירות גזעניות שונות שיוחסו לו, אך וינשטיין ביקש התייחסות באופן פרטני לציטוטים המופיעים בפנייתו.

בין הציטוטים ניתן למצוא דברים שאמר הרב בראיון לערוץ 7 ב-2002 לפיהם, "צריך לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת. כן, אני אומר את זה במפורש ולא מפחד מאף אחד, אומר את זה בגלוי בשם המפורש, רק מי שהופך את הנאמנות שלו למדינות ישראל יש לו זכאות ללמוד. מה יש?".

בראיון לקול ישראל ב-2004 אמר שמואל אליהו למראיין כי "גם אם תגיד את המילה גזענות 20 פעם, אני לא מתרשם מהמילים האלה. אנחנו נגד וזה אגב גם איסור הלכתי. אסור למכור דירה לערבי, אסור להשכיר לערבי. שהם יחיו באזור שלהם, אנחנו באזור שלנו".

הרב שמואל אליהו, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

עוד מצוטטות אמירות של המועמד הפוטנציאלי לרבנות הראשית ממוסף "הארץ" ב- 2010, שם אמר ביחס לערבים "אני לא מצפה שירגישו שייכים. הם אורחים".

לפני שבוע הודיע וינשטיין כי אם אליהו יחליט להתמודד, הוא יערוך לו שימוע נוכח האופי הממלכתי של משרת הרב הראשי. בתשובה לכך פנה אליהו לפני שלושה ימים לווינשטיין וביקש לדעת מה פשר הודעת דובר משרד המשפטים לעניין השימוע. כמו כן, הודיע הרב אליהו לווינשטיין כי הוא אסף את 20 החתימות הנדרשות כדי להציג מועמדות לתפקיד הרב הראשי. וינשטיין כתב לו כי "לאחרונה הגיעו פניות מגורמים שונים אשר מפרטות שורה של התבטאויות המיוחסות לך, המעידות על השקפת עולם הפוסלת ציבורים שלמים בחברה הישראלית, ובראשם את הציבור הערבי הישראלי". נוכח אלה ונוכח תוכנו של כתב האישום שהוגש נגדו בעבר, נטען בפניות לווינשטיין כי אליהו אינו ראוי למלא כהונה בתפקיד הרב הראשי לישראל וכי יש לפסול מועמדותו לתפקיד.

באגודה לזכויות האזרח טוענים כי בעקבות התבטאויות הגזעניות של אליהו, הוא אינו ראוי גם לתפקידו הנוכחי כרבה של העיר צפת. לאחרונה פנתה האגודה לשרת המשפטים ציפי לבני בבקשה לפתוח בהליכי משמעת והדחה נגד הרב אליהו וזו השיבה כי היא בוחנת את הדברים. לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, "החקירה המשטרתית בעניין התבטאויות אליהו הסתיימה בהחלטה שלא להעמידו לדין פלילי, אולם אין בכך כדי להכשיר את דברי הבלע הגזעניים במישור הציבורי והערכי. ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יפרסם את סיכום החקירה, על מנת שהציבור כולו ייחשף לממצאי המשטרה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ