אברהם נחקר, יצחק נבחר |

מועמדו של הרב עובדיה

לאחר שבנו של מנהיגה הרוחני של ש”ס, הרב אברהם יוסף, נחקר במשטרה, החליט האב לתמוך בבנו הצעיר יותר לתפקיד הרב הראשי הספרדי

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

אחרי לבטים ממושכים הכריז הבוקר (שישי) הרב עובדיה יוסף רשמית על בנו, הרב יצחק יוסף, כמועמד מטעמו למשרת הרב הראשי הספרדי, בבחירות שיתקיימו בעוד שבוע וחצי. מנהיגה הרוחני של ש"ס קיבל את ההחלטה במהלך הלילה לאחר ימים של מתח רב במשפחתו ובצמרת ש"ס. ההחלטה היא תפנית דרמטית, מפני שהמועמד המועדף עליו לאורך תקופה ארוכה לתפקיד היה דווקא בנו המבוגר יותר, הרב אברהם יוסף, רבה של חולון. השבוע נודע כי האחרון נחקר בחשד להפרת אמונים, והאב נדחק לתמוך בבנו השני בין השאר בעצת היו"ר אריה דרעי ובעצת משפטנים.

הרב יצחק יוסף (61) הוא ראש ישיבת "חזון עובדיה" בירושלים והעורך של חיבורו ההלכתי היסודי של האב, "ילקוט יוסף". במשך שנים הרב עובדיה יוסף מייעד אותו לתפקיד הרב הראשי לירושלים, אבל הדבר נבצר ממנו בשל מכשולים פוליטיים ומשפטיים בהליכי הבחירה של שני הרבנים בבירה. בתקופה האחרונה הוא ביקש כי אביו ייתן בו אמון כמועמד מטעמו לרב הראשי לישראל, והדבר גרם מתיחות רבה בבית הרב, שכן אברהם ציפה לתפקיד. אברהם היה הבחירה המועדפת על האב, ולא פחות חשוב מכך גם על האח הצעיר, משה יוסף. מה שהכריע את הכף היה ההסתבכות של אברהם, עם יחידת להב 433 שפורסמה בימים האחרונים. במרכז החקירה עומד בד"ץ בית יוסף, והחשד כי על אף תפקידו הממלכתי, הרב של חולון קידם את הגוף הפרטי בד"ץ בית יוסף שבבעלות האח הצעיר משה.

עוד לפני היוודע דבר החקירה, היו"ר אריה דרעי פעל באופן שקט נגד ההכרזה על הרב אברהם. בסביבתו של האחרון הפנו אצבע מאשימה לעבר נאמני דרעי, שלדבריהם פעלו מאחורי הקלעים להכשיל אותו עד כדי סיוע לחקירה המשטרתית. הם דיברו על "סיכול ממוקד" נגד בנו של הרב עובדיה. אתמול הגיע הרב אברהם לבית הרב עובדיה, שם הבין כי דינו נגזר וביקש לפטור אותו מהמרוץ.

זהות הראשון לציון הבא היא בעלת חשיבות עליונה מבחינתו של הרב עובדיה יוסף, לא פחות ואולי אף יותר מהבחירות לכנסת, והמשימה תוטל כעת על היו"ר דרעי.

הרב יצחק יוסף ואביו הרב עובדיה יוסףצילום: דניאל בר-און / ג'יני

גלימת הראשון לציון הבא אינה מובטחת לרב יצחק יוסף, על אף עוצמתה הרבה של ש"ס בקרב האסיפה הבוחרת המונה 150 אלקטורים. הוא יתמודד ככל הנראה מול הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, ומול הרב ציון בוארון, דיין בכיר שמאחוריו עומד הרב הראשי המכהן, שלמה עמאר.

סימן השאלה הגדול מרחף הבוקר סביב המהלך הבא של רב העיר באר שבע, יהודה דרעי, אחיו של היו"ר, שאף הוא רואה עצמו מועמד לרב ראשי ופועל במרץ בשטח זה תקופה ארוכה. מקורביו אומרים הבוקר כי הוא אינו מסיר את מועמדותו, חרף ההכרזה הרשמית של הרב עובדיה, דבר שעשוי להעמיד במבוכה את אחיו. כמוהו, גם הרב הראשי עמאר צפוי לעמוד כעת בפני לחצים לבקש מהרב בוארון להסיר את מועמדותו. הדילמה של הרב עמאר גוברת, היות שהוא מחותן עם הרב יצחק יוסף, ואולם הרב בוארון מודיע כי לא יסיר את מועמדותו בכל מקרה. מועמדים עצמאיים נוספים הם הרב אליהו אברג'יל, אב בית דין בירושלים, והרב ד"ר רצון ערוסי, רבה של קרית אונו.

מסיעת ש"ס נמסר כי הרב עובדיה הורה לדרעי לפעול בקרב הגוף הבוחר למען בחירתו של הרב יצחק יוסף, שהוגדר "פוסק הלכה מובהק אשר פסקיו מקובלי בארץ ובעולם". עוד נמסר, כי "אין ספק שבחירתו תביא כבוד רב למוסד הרבנות אשר מהותו היא פסיקת הלכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ