רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט העליון הורה לעיריית תל אביב להגיש בתוך חודשיים טיוטת נהלים לפינוי ציוד של חסרי בית מהמרחב הציבורי. זאת, בדיון שנערך ביום חמישי האחרון בערעור שהגישה העירייה על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, לאסור עליה לפנות חסרי בית מהמרחב הציבורי ולהחרים להם ציוד, אלא במקרים חריגים. לאחר שיתקבלו גם תגובות האגודה לזכויות האזרח והיועץ המשפטי לממשלה, יתכנס בית המשפט העליון לדיון נוסף בעניין.

פסק הדין של השופטת הד"ר מיכל אגמון גונן ניתן בעתירה שהגישו האגודה לזכויות האזרח ומספר חסרי בית, שהתלוננו על הטרדות והתעמרות מצד פקחי העירייה. בהחלטתה קבעה השופטת כי אסור לעיריית ת"א להרחיק אנשים חסרי בית מהמרחב הציבורי ולהחרים את חפציהם האישיים, אלא בנסיבות של פגיעה או מטרד משמעותיים, ועל פי נהלים כתובים. בפסק הדין הורתה השופטת לעיריית תל אביב-יפו "שלא להרחיק חסרי בית או לגרום להם לעזוב את המרחב הציבורי ולא לקחת ציוד הנדרש להם לפעולות קיום כגון ציוד לינה ומסמכים אישיים, אלא בנסיבות שבהן יש בסיס אובייקטיבי סביר להניח כי מדובר ברכוש נטוש או רכוש המעלה חשש ממשי למפגע תברואתי או מטרד משמעותי או מהווה סכנה מיידית לבריאות הציבור או ביטחונו".

 בעת הדיון בערעור ביקשו שופטי העליון את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, לפיה ניתן לפנות את ציודם האישי של חסרי הבית, רק במקרה שהדבר גורם לפגיעה ביכולת של הציבור להשתמש במרחב הציבורי.

דר רחובצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי עו"ד גיל גן-מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח, "אין מחלוקת על כך שעיריית תל אביב יכולה וצריכה לטפל במפגעים משמעותיים, אבל מכאן ועד להתעמרות סתמית בחסרי בית, המרחק גדול. טוב עשה בית המשפט כשהורה לעירייה לקבוע, לראשונה, נהלים ברורים ופומביים שיקבעו, באילו נסיבות מותר לפנות ציוד של חסרי בית”.

לדבריו, "עיריית תל אביב, כמו גם רשויות הרווחה, אחראיות לכך שמערך הטיפול בישראל בחסרי בית הוא לקוי ומפגר בעשרות שנים בהשוואה לנעשה בעולם. מדיניות שהופכת את חסרי הבית לעבריינים רק בשל היותם חסרי בית היא לא רק אכזרית, אלא גם אינה אפקטיבית. התוצאה תהיה שהם יידחקו מלב העיר לשכונות מוחלשות, בהן פקחי העירייה לא יטרידו אותם”.

 עיריית תל אביב מסרה כי "הצהירה בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון, כי היא נכונה לגבש נוהל ביחס לדרי הרחוב במרחב הציבורי, תוך התחשבות בצרכי אוכלוסיית דרי הרחוב ועריכת האיזונים הנדרשים, בהתאם לשיקול דעתה, ולא בכפוף לקביעות של בית המשפט המחוזי בעניין זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ