הרב אליהו עונה לוינשטיין: רבות מהאמירות הוצאו מהקשרן או שלא נאמרו כלל

היועץ המשפטי לממשלה דרש מרב העיר צפת הבהרות על אמירותיו הגזעניות בעבר. באשר לחלק מהציטוטים אמר אליהו: "לא הבנתי מה הבעיה לגביהם"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, ענה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שדרש ממנו להבהיר התבטאויות גזעניות אשר יוחסו לו בעבר. הרב טען כי חלק מהציטוטים הוצאו מהקשרם, וחלק אחר לא נאמר על ידו מעולם. כמו כן הוסיף כי "לא הבנתי מה הבעיה בחלק מהמוצגים עליהם ביקשתם תשובה. האם עלי כרב להסביר למה אני מתנגד לנישואים בין יהודים לנכרים? האם עלי להשיב למה אני מתנגד לנישואים חד-מיניים או בעד חזרה בתשובה?"

לפני כמה ימים פנה וינשטיין לרב אליהו, שהצהיר כי הוא שוקל להגיש את מועמדותו לתפקיד הרב הראשי לישראל, והודיע לו כי "ייתכן שבחירתך לכהונה הרמה עלולה לכאורה להימצא כבלתי ראויה ולעורר קשיים משפטיים". לפנייה צורפו הציטוטים הבעייתיים לגביהם נדרשו ההבהרות. היום (ראשון), הגיעה תשובתו של הרב. "בהיותי נאמן הן לערכיה של תורת ישראל והן לערכי הציונות ומדינת ישראל", כתב הרב אליהו, "אני מבחין בין בני אדם, יהודים ולא יהודים, שכולנו מצווים בכבודים, לבין אויבים שמבקשים את רעתנו".

באשר לציטוטים עצמם כתב הרב אליהו כי "חלקם כלל לא נאמרו על ידי מעולם וחלקם נאמרו בהקשרים אשר הוקצנו והוצגו במנותק מההקשר התורני שבו נאמרו". כך, לדוגמא, טען הרב כי קיימת "סבירות יותר מגבוהה" שתשובות לשאלות שהובאו בשמו באתר האינטרנט "כיפה" כלל לא ניתנו על ידו, שכן התשובות הועלו בשנת 2006 בעוד הוא, לטענתו, הפסיק לענות על שאלות באתר עוד ב-2002.

הרב שמואל אליהו, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

הרב אליהו התייחס גם למספר ראיונות שנערכו עמו, וטען כי תמלולי הראיונות אינם מדויקים, הן בשל תיקוני עריכה והן בשל שגיאות בתמלול. הוא טוען, בין היתר, כי בתמלול של ראיון עמו מהתוכנית "עושים צהריים" עם יעל דן נפלו "טעויות דפוס משמעותיות בתמליל, למשל המילה 'להרחיב' במקום 'להרחיק'".

כמו כן הוא מזכיר גם מאמר דעה שלו שפורסם ב"הארץ" תחת הכותרת "יהוד הגליל זו ציונות", בו התבטא נגד מכירת בתים לערבים, אשר לדבריו עבר שינוי עריכה. "כל בר דעת מבין ששינוי אחד יכול להפוך מאמר שעוסק בציונות והתיישבות למאמר עם משמעות אחרת", טוען הרב, אך לא פירוט מהו בדיוק שינוי העריכה לעומת המקור, ומה היתה כוונת דבריו המקורית, שלכאורה סולפה.

כמי שחונך על ברכי תורתנו הקדושה", כותב הרב אליהו, "הרי שאין לצפות ממני לנהוג בצביעות ובמלאכותיות ולומר דברים אשר אולי יישמעו טוב בעיני חוגים שונים שמנסים באמצעות בתי המשפט להשיג מה שהם לא מצליחים באמצעים דמוקרטים". לקראת סיום מכתבו מוסיף הרב כי בעבר נמנע היועץ המשפטי לממשלה מהתערבות בבחירת אנשי ציבור, למרות התבטאויות שנויות במחלוקת. "נבחרי ציבור מהמגזר הערבי התבטאו באורח קיצוני המעודד טרור", כתב הרב, "או כאשר נבחרי ציבור נחשדו והואשמו בהטרדה מינית או באשמות חמורות אחרות, בכל המקרים הללו לא בחר היועץ להכריז עליהם כמי שאינם ראויים לבחירה".

מכתב התשובה המלא של הרב אליהו:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ