לראשונה: המדינה תפנה פסולת ביישובי הפזורה הבדואית

במסגרת התוכנית, שאושרה ע"י הממשלה, יזכו כ-30 אלף תושבים ביישובים בנגב לשירותי תברואה סדירים. עלות התוכנית מוערכת בכ-40 מיליון שקל

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

הממשלה אישרה היום (ראשון) תוכנית של המשרד להגנת הסביבה שתאפשר לראשונה פינוי מסודר של פסולת מיישובים בדואים בנגב, ובהם יישובים שזכו רק בשנים האחרונות להכרה מצד המדינה. התוכנית מקצה כ-40 מיליון שקלים למימון פינוי פסולת והקמת תשתיות למיחזור לתקופה של חמש שנים.

על פי התוכנית שאושרה, בתוך חודש תוקם על ידי השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, ועדה מקצועית לטיפול בבעיית איסוף הפסולת ביישובים הבדואים. כיום לא זוכים כ-30 אלף תושבים בדואים ביישובים שונים לשירותים סדירים של פינוי אשפה. כתוצאה מכך הם משליכים את האשפה ליד בתיהם ושורפים אותה, תופעה שגורמת לזיהום חמור ומתמשך של הסביבה ומסכנת את בריאותם.

הוועדה שיקים פרץ תפקח על התוכנית לאיסוף ופינוי הפסולת ביישובים שבהם זה לא נעשה כיום, ותתוקצב על ידי כמה משרדי ממשלה. המשרד להגנת הסביבה יכין שורה של מדדים לבחינת מידת ההצלחה של יישום התוכנית ואלו יוצגו בפני הוועדה המיוחדת בסוף השנה.

היישוב הבדואי אום בטין בנגבצילום: אילן אסייג

התוכנית שאושרה כוללת מלבד הקמת מערך לאיסוף ופינוי אשפה גם הקמת תחנות מעבר שאליהם תועבר הפסולת לפני שינועה לאתרי הטמנה וכן מתקנים לאיסוף פסולת המיועדת למיחזור. כמו כן הוקצה סכום של 3.6 מליון שקלים לשיקום ופינוי מפגעי הפסולת הרבים שהצטברו ליד היישובים. מדובר, בין השאר, בפינוי ערימות גדולות של פסולת בניין שהושלכו באופן פיראטי והצטברו בשולי היישובים.

בתוכנית החדשה נכללים, בין השאר, היישובים במועצות האזוריות אל קסום ונווה מדבר, המורכבות מיישובים שזכו להכרה מהמדינה רק בשנים האחרונות. ביישובים אלה, בהם אום בטין שבו ניתן לראות ערימות גדולות של פסולת ממש בצמוד לבתי מגורים, עדיין לא הוסדר המעמד החוקי של הבתים עקב תביעות בעלות על הקרקע של התושבים. כתוצאה מכך לבתים אין מעמד חוקי ותושביהם לא משלמים ארנונה, ולכן אין לרשויות המקומיות די הכנסות כדי להפעיל מערך לאיסוף פסולת. במסגרת התוכנית החדשה יש כוונה לגבות מהתושבים תשלום עבור פינוי הפסולת והוא יהיה חלק מהתקציב למימון הפעילות.

המשרד להגנת הסביבה מתכוון ליזום הקמת יחידה שבה יוכלו תושבים צעירים מהיישובים לסייע ביישום תוכנית הטיפול בפסולת, פעילות שתיחשב כשירות אזרחי. "אנחנו ממשיכים לפעול להעדפת המגזרים החלשים, ובכלל זה מיעוטים וחרדים", אמר פרץ בעקבות אישור התוכנית, ”זהו צעד חשוב לשינוי מצב איכות הסביבה באותן אוכלוסיות ולשיפור איכות חייהן".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ