מבקר המדינה יחקור את פרשת הזריקות למניעת הריון לעולות מאתיופיה

המבקר ציין בהודעתו כי "ייתכן שחלק מן הנשים לא הבינו כלל במה מדובר בעת מעשה". הבדיקה תתבצע לאחר שחברות כנסת פנו למבקר לחקור את המקרה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע היום (ראשון) כי יפתח בבדיקה בפרשת מתן זריקות הדפו-פרוברה למניעת הריון לנשים עולות מאתיופיה, כדי לצמצם את הילודה בקרב האוכלוסייה האתיופית. בהודעת המבקר נכתב כי "יתכן שחלק מן הנשים לא הבינו כלל במה מדובר בעת מעשה". המבקר ציין כי ההחלטה לחקור את הנושא באה בעקבות פניית חברות כנסת, ובראשן יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס.

הבדיקה תתבצע על ידי חטיבה מיוחדת העוסקת בתחום זה במשרד המבקר, וככל שיהיה צורך, תתווסף יחידה נוספת על מנת לבדוק את הסוגיה על כל היבטיה. לוי-אבקסיס, וחברות כנסת נוספות, פנו למבקר בעקבות מסמך של מרכז המידע והמחקר של הכנסת בעניין. המסמך גילה בין היתר עלייה משמעותית בשימוש בזריקות למניעת הריון במחנות המעבר של העולים באתיופיה, וכי הרוב המכריע של נשים שלקחו חלק בסדנאות לתכנון המשפחה במחנות, החלו לקבל את הזריקות. מתוכן המחקר עולים נתונים המעלים קושיות רבות בנוגע להתנהלות המדינה ואחריותה באשר לעלייה ממחנות המעבר לארץ ישראל.

בפניית חברות הכנסת למבקר המדינה נכתב בין היתר כי הדו"ח מעלה שאלות קשות, בהן "האם היתה כוונה ממסדית לצמצם את הילודה בקרב העולות מאתיופיה? האם קיימת מדיניות ייחודית למתן אמצעי מניעה עבור אותן נשים? האם הנשים שקיבלו את הזריקה היו מודעות לתופעות הלוואי שלה ולחלופות הקיימות למניעת הריון?” כותבות המכתב ציינו כי “יש לבדוק לעומקו של עניין את כל אותן שאלות מטרידות אלו העולות מתוך הדו"ח".

 ח"כ לוי אבקסיס אמרה היום כי היא "מברכת את מבקר המדינה על התגייסותו לנושא רגיש זה, ובדיקתו הרצינית והמעמיקה. בטוחני כי בדיקתו תשפוך אור על השאלות הרבות והנתונים המטרידים מתוך דו"ח מחלקת המחקר והמידע של הכנסת".

הפרשה נחשפה לראשונה בתחקיר בתוכנית "ואקום" של גל גבאי, בו הובאו עדויות של 35 נשים שעלו מאתיופיה וטענו כי הכריחו אותן לקבל את הזריקה, ואיימו עליהן שאם לא יטלו אותה תסורב עלייתן לארץ. את העדויות אספה עם גבאי תחקירנית יוצאת אתיופיה, סבה ראובן. אחת הנשים סיפרה כי "אמרנו שאנחנו לא נקבל אותה (את הזריקה). אמרו לנו, אתם לא תעלו לישראל! וכמו כן, אתם לא תיכנסו למשרד (הג'וינט העולמי), לא תקבלו עזרה וטיפולים רפואיים”. “פחדנו”, סיפרה האישה, “אנחנו לא מבינים, אלה עניינים של ארץ אחרת. לא היתה לנו ברירה. בלעדיהם ובלי העזרה שלהם לא יכולנו לצאת משם. לכן קיבלנו את הזריקה. רק ברשות מהם יכולנו לצאת".

דו"ח מרכז המחקר של הכנסת לא הראה חד משמעית כי הטיפול אכן נכפה על הנשים, אך הוא הראה כי רבות קיבלו אותו וכי חלה ירידה משמעותית בשיעורי הפריון של נשים עולות אתיופיה בשנים 2011-2008.

זריקות דפו פרוברה הניתנות אחת לשלושה חודשים כוללות הורמון הפרוגסטרון סינטטי וגורמות למניעת ביוץ, ומהוות את אחת החלופות הטיפוליות למניעת היריון, לצד חלופות נוספות כגון גלולות למניעת היריון והתקן תוך רחמי, ואולם הזריקות מוגדרות בעלון התרופה כאמצעי טיפולי אחרון המיועד לנשים שאין באפשרותן להשתמש באמצעים אחרים למניעת היריון, וכרוכות בתופעות לוואי לרבות שיבוש במחזור ההורמונאלי, דימום בלתי סדיר ובלתי צפוי, העדר וסת, שינויים במשקל, כאבי ראש, סחרחורות, כאבי בטן, עצבנות ודיכאון, אם כי יש לציין כי גם גלולות למניעת היריון כרוכות בתופעות לוואי ואף קשות יותר, לרבות הסכנה להתפתחות קרישי דם קטלניים הקיימת בעיקר בקרב מעשנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ