אילן ליאור
אילן ליאור

לראשונה החזירה ישראל מהגרים מאריתריאה לארצם. על פי דיווחים של ארגוני זכויות אדם, 14 אריתראים, שהיו כלואים במתקן סהרונים, טסו היום (ראשון) לאריתריאה לאחר שחתמו על טפסי "חזרה מרצון". מהגר נוסף, שחתם גם הוא על הטפסים והיה אמור להיות על הטיסה, התחרט ברגע האחרון ונותר בכלא.

חזרתם נעשתה בהתאם לנוהל החדש שאישר לפני שבועיים וחצי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, המסדיר "חזרה מרצון" של מהגרים מאריתריאה ומסודאן הכלואים בישראל. הנוהל סותר את עמדת האו"ם וארגוני זכויות האדם, ולפיה הסכמה של אדם לחזור לארצו כשהוא מוחזק בכלא אינה חוקית. נציבות האו"ם לפליטים הבהירה בעבר שלא ניתן להתייחס לרצונו של אדם כאל רצון חופשי, אם האפשרויות העומדות בפניו הן כליאה ממושכת או חזרה לארצו, שעשויה לסכן את חייו.

רשות האוכלוסין וההגירה סירבה להשיב לשאלת "הארץ" האם הדיווחים על "חזרה מרצון" של אזרחי אריתריאה מדויקים, והסתפקה בתשובה כללית לפיה "במסגרת הנוהל שאושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ליציאה מרצון – יוצאים באופן שוטף מסתננים, ובהמשך כל מי שיבקש לצאת מרצון יוכל לעשות זאת במסגרת הנוהל".

מהגרים מדרום סודן בדרך לנתב"ג לאחר שחתמו על טפסי "הסכמה מרצון" ב-2012צילום: דניאל בר און

על פי הנוהל שאושר, במסגרת הליך "חזרה מרצון" מתקיים ריאיון מפורט עם מהגר המוחזק במשמורת, בנוכחות מתורגמן לשפתו, שכולו מתועד בווידאו. בנוסף לזה, המהגר מתבקש להעלות על הכתב, בכתב ידו, בשפתו ובניסוח שלו, את בקשתו לצאת מישראל ולנמק אותה. הריאיון וההחלטה נבחנים בידי נציג רשות האוכלוסין וההגירה ובידי בית הדין לביקורת משמורת. הנוהל לא חל על מהגרים שהגישו בקשת מקלט וטרם קיבלו תשובה.

לטענת ארגוני זכויות האדם, באחרונה החלה רשות האוכלוסין וההגירה להפעיל לחצים על המהגרים הכלואים בישראל להסכים להליך "חזרה מרצון". במסגרת ההליך יצאו מדי יום מבקשי המקלט מהכלא לצורך מילוי טפסים בשגרירות אריתריאה בתל אביב. על פי דיווחים של כלואים, נציגי רשות האוכלוסין וההגירה דוחקים בהם לחתום על טפסי חזרה מרצון ואומרים להם כי החלופה היא מעצר ללא הגבלת זמן. "אני מעדיף למות במדינה שלי, במקום להיות בכלא לנצח בישראל", אמר מהגר מאריתריאה הכלוא בסהרונים לארגון אמנסטי אינטרנשיונל.

מנכ"לית מוקד סיוע לעובדים זרים, רעות מיכאלי, מתחה ביקורת חריפה על הליך ה"חזרה מרצון". "במידה והדברים נכונים, הרי שזהו מעשה ציני ובלתי מוסרי בעליל לקרוא ‘החזרה מרצון’ להחזרה המתרחשת היום, הנעשית תוך אילוץ ושידול של מבקשי מקלט הכלואים בתנאים קשים במשך חודשים ושנים ללא אופק וללא תקווה, לחתום על מסמך של 'עזיבה מרצון'".

לדבריה, "ההחתמה נעשתה תוך איום עליהם כי לא יזכו לקבל מקלט בישראל וכי יוותרו תקופה ארוכה של שנים בכלא. התנאים הקשים בכלא סהרונים והלחץ המופעל על הכלואים, אשר הביאו לאחרונה את האסירים לשבות רעב, הם אלה אשר דוחקים את חלקם להסכים לחזור למולדתם, חרף הסכנה הנשקפת להם שם".

גם בארגון אמנסטי אינטרנשיונל ישראל הביעו דאגה מהאפשרות שהסכמתם של החותמים לא נבעה מרצון חופשי ומודע, "בהתחשב בחוסר הגישה להליך הוגן ויעיל לקבלת מקלט בישראל, בצעדי הענישה החמורים נגד מבקשי מקלט, ובהצהרות הגזעניות נגד מבקשי מקלט ושנאת הזרים שמלובה לעתים על ידי נציגי ציבור".

שרה רובינסון, מנהלת תחום הפליטים באמנסטי אינטרנשיונל ישראל אמרה כי "אם הבחירה המוצעת למבקשי המקלט היא מעצר ללא הגבלת זמן בארץ או כלא ועינויים באריתריאה – זו אינה בחירה אמיתית. על ממשלת ישראל לשחרר את מבקשי מקלט מהמעצר ולבדוק מי מהם זכאי להגנה בינלאומית לפי סטנדרטים בינלאומיים. ישראל צריכה להתחיל לכבד את זכויותיהם של הפליטים ומבקשי המקלט, ובשלב ראשון לשחררם ממתקני הכליאה בהם הושמו ללא משפט".

נציבות האו"ם לפליטים קבעה ב-2011 כי התחמקות משירות צבאי היא הגורם העיקרי לרדיפה פוליטית באריתריאה ועלולה להוביל לכליאה בתנאים לא אנושיים, לעינויים ואף להוצאה להורג. האו”ם ציין כי השלטונות באריתריאה עלולים לראות בהתחמקות משירות הבעת עמדה אופוזיציונית ולהתייחס למשתמט או לעריק כאל בוגד. דו”ח של משרד החוץ האמריקאי, שפורסם באפריל השנה, סקר בהרחבה את הפרות זכויות האדם החמורות באריתריאה. “הריגות בניגוד לחוק נמשכו, כמו גם עינויים, תנאי מעצר קשים שמסתיימים לעתים במוות”, נכתב בדו”ח.

לפני כחמישה חודשים, בטרם אושר הנוהל הנוכחי לפני שבועיים, אסר היועמ”ש, וינשטיין לבצע נוהל "חזרה מרצון" מבין כותלי הכלא. הוא עשה זאת לאחר פרסום ב"הארץ" על אזרח אריתראי שהוחתם על מסמכי "חזרה מרצון" בכלא הישראלי והוטס דרך אוגנדה למצרים, שם נעצר. לפני כחודשיים הודתה המדינה כי מאז כניסת התיקון לחוק למניעת הסתננות לתוקף, ביוני 2012, יצאו מישראל 2,104 אזרחי סודאן, מהם 534 בעת שהוחזקו במתקן כליאה. לעומת זאת, המדינה דיווחה כי רק שלושה אזרחי אריתריאה יצאו מישראל בשנה החולפת למדינות אחרות ולא למולדתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ