נבדקת התאמת 3 מועמדים לתפקיד הרב הראשי לתנאי הסף

משרד המשפטים בודק האם למועמדים יש הסמכה לתפקיד רב עיר; הרב אליהו עונה להבהרות שדרש וינשטיין לגבי התבטאויותיו הגזעניות: “ציטוטיי הוצאו מהקשרם”

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי הפילוגים והעימותים האידיאולוגיים, אחרי ההשמצות האישיות והמגזריות, אחרי חקירות המשטרה – כעת מגיע הקרב על הרבנות לשלב המשפטי. ההכרזה על הרב יצחק יוסף כמועמד מטעם אביו הרב עובדיה לתפקיד הרב הספרדי, לא הביאה לרגיעה בש"ס, שכן משרד המשפטים עורך בדיקה אם הבן שנבחר עומד בתנאי הסף להתמודדות לתפקיד הרב הראשי לישראל: הסמכה ("כושר") בתוקף מטעם הרבנות לתפקיד רב עיר. באותה הזדמנות, במשרד בודקים את כשירותם של מועמדים נוספים, בהם הרב יעקב שפירא. מקורות משפטיים העריכו כי הכשלים שאולי יימצאו לא ימנעו מהרבנים להתמודד, אבל הבדיקות הללו, שככל הנראה החלו כתוצאה מהלשנות של יריביהם, הם ביטוי נוסף לשפל שאליו הגיעו הבחירות לרבנות.

הבדיקה במשרד המשפטים תצטרך להתבצע בזריזות, שכן יום רביעי הוא המועד האחרון להגשת מועמדות לרב ראשי.

הסמכה כרב עיר הוא תואר מקצועי מתקדם שמוענק לרבנים, לרוב אחרי מספר רב של בחינות ברמה הגבוהה ביותר בענייני הלכה. מועצת הרבנות הראשית, שהיא הגורם המסמיך, רשאית לחלק תעודות "כושר" לרב עיר גם למי שלא עברו את הבחינות, במסלול פטור על סמך ניסיון בתפקידים רבניים, שזכאים לו, למשל, בכירים ברבנות הצבאית, או במסלול שנקרא "גדול בתורה".

מתמודד לתפקיד הרב הראשי לישראל צריך לשאת בכושר לרב עיר, או לחלופין בכושר לדיינות. שלושת רבנים שבעניינם נערכת בדיקה הם בנים לרבנים ראשיים לשעבר, שלא הוסמכו כדיינים. הרב יצחק יוסף לא מכהן בתפקיד רבנות ממלכתי, אלא כראש ישיבת "חזון עובדיה" בירושלים. מועצת הרבנות הראשית העניקה לו ב-2006 תעודת כושר לרב עיר כ"גדול בתורה", הודות לחיבור ההלכתי היסודי שערך, "ילקוט יוסף", שבו מובאות ההלכות של אביו הרב עובדיה יוסף. תעודה שכזאת טעונה הארכה אחת לשלוש שנים, דבר שככל הנראה לא בוצע במקרה הזה. בעיה נוספת בתעודה של הרב יוסף, היא שנכתב עליה כאילו היא מסתמכת על בחינות, דבר שאף הוא מוטל כעת בספק.

מי העביר את הדיווח על הפגמים בתעודה של הרב יצחק יוסף? לשאלה הזאת אין פתרון, אבל ל"הארץ" נודע על דיווח שהועבר על הרב למשרד המשפטים. רוב ההערכות הן, כי מדובר ביריביו של הרב יוסף מבית.

את הבעיה של יוסף ניתן לפתור על ידי הליך טכני פשוט, של הצבעה במועצת הרבנות הראשית על הארכת הכושר שלו לרב עיר. אלא שכאן נוצר מצב מסובך: נשיא מועצת הרבנות הוא הרב שלמה עמאר, שמונה לתפקיד לפני שבועות אחדים לאחר שהרב יונה מצגר, עמיתו, נאלץ להשעות עצמו מהתפקיד בגלל החקירה נגדו. הרב עמאר הוא אמנם מחותן של הרב יצחק יוסף, אבל הוא לא ימהר לסייע לשולחיו מתנועת ש"ס. להיפך. עמאר מבקש לקדם את מועמדותו של הרב ציון בוארון לתפקיד הרב הראשי הספרדי. כנראה שדווקא הקרבה המשפחתית בין השניים תשחק לידי ש"ס, שכן היא מונעת מעמאר לכנס את ההצבעה בעניינו. בסביבתו של הרב יוסף אמרו כי "הרב נושא בתעודה על בחינות שערך, ב-1983 (סוף כהונת הרב עובדיה כרב ראשי; י"א) וכי תעודת הגדול בתורה נוספה עליה".

בדיקה תיתכן גם במקרה של הרבנים שפירא ואליהו, בניהם של הרבנים המנוחים אברהם שפירא ומרדכי אליהו. אלה קיבלו את התארים בזמן כהונת האבות כרבנים ראשיים – ב-1993. לשניהם יש תעודות שלפיהן הם אוחזים בתעודת רב עיר לאחר שעברו בחינות, אבל במשרד המשפטים מבקשים לבדוק אם כך הדבר. מלשכתו של הרב יעקב שפירא נמסר כי "הרב שפירא עמד בכל הבחינות הנדרשות ולא עבר במסלול הפטור". מלשכתו של הרב אליהו נמסר כי "הרב נבחן בכתב, וכי יש תיעוד על כך".

שמואל אליהוצילום: ירון קמינסקי

אתמול ענה הרב שמואל אליהו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שדרש ממנו להבהיר התבטאויות גזעניות שיוחסו לו בעבר. הרב טען כי חלק מהציטוטים הוצאו מהקשרם, וחלק אחר לא נאמר על ידו מעולם. כמו כן הוסיף כי “לא הבנתי מה הבעיה בחלק מהמוצגים עליהם ביקשתם תשובה. האם עלי כרב להסביר למה אני מתנגד לנישואים בין יהודים לנכרים? האם עלי להשיב למה אני מתנגד לנישואים חד־מיניים או בעד חזרה בתשובה?”

לפני כמה ימים פנה וינשטיין לרב אליהו, שהצהיר כי הוא שוקל להגיש את מועמדותו לתפקיד הרב הראשי, והודיע לו כי “ייתכן שבחירתך לכהונה עלולה לכאורה להימצא כבלתי ראויה ולעורר קשיים משפטיים”. לפנייה צורפו הציטוטים הבעייתיים לגביהם נדרשו ההבהרות. אתמול הגיעה תשובתו של הרב. “בהיותי נאמן לערכיה של תורת ישראל ולערכי הציונות ומדינת ישראל”, כתב הרב אליהו, “אני מבחין בין בני אדם, יהודים ולא יהודים, שכולנו מצווים בכבודם, לבין אויבים שמבקשים את רעתנו”. באשר לציטוטים עצמם כתב הרב אליהו כי “חלקם כלל לא נאמרו על ידי מעולם וחלקם נאמרו בהקשרים שהוקצנו והוצגו במנותק מההקשר התורני שבו נאמרו”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ