המחאה על חוק פראוור: מפגינים חסמו את הכניסה לאום אל-פחם

המפגינים מוחים נגד החוק להסדרת התיישבות הבדואים. הערב יתקיימו הפגנות ביישובים ערבים נוספים ברחבי הארץ; 14 מפגינים נעצרו במחאה בב"ש

ג'קי חורי
יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
יניר יגנה

מאות בני אדם חסמו הערב (שני) את צומת יובלים שבגליל התחתון, במחאה על חוק הסדרת התיישבות הבדואים (חוק פראוור). כוחות משטרה שהיו במקום פיזרו אותם כעבור זמן מה תוך שימוש ברימוני הלם ובסוסים וכמה בני אדם נעצרו. מהמשטרה נמסר כי הוחלט לפנות את המוחים מהצומת עם תום המועד הרשמי שנקבע להפגנה.

בנוסף, מפגינים חסמו את ציר הכניסה הראשי לאום אל-פחם שבוואדי ערה. כוחות גדולים של משטרה נמצאים במקום, וכך גם בצומת סח'נין, אולם שם לא דווח על עימותים. ביפו חסמו 250 בני אדם, יהודים וערבים, כביש הסמוך לכיכר השעון בעיר. בהמשך הערב צפויות להתקיים תהלוכות והפגנות גם באום אל-פחם ובמג'ד אל-כרום.

הבוקר עצרה המשטרה 14 מפגינים בבאר שבע, לאחר ששני שוטרים נפצעו בהפגנה שארגנה ועדת המעקב של ערביי ישראל. לדברי המשטרה, המפגינים נעצרו לאחר שהפרו את התנאים שניתנו לקיום ההפגנה, וכתוצאה מכך נחסם למשך שעה ציר הגר בעיר ונוצרו פקקי תנועה.

במשטרה אומרים שהם דרשו מהמפגינים לעלות מהכביש למדרכה ושעליהם להתפזר כי ההפגנה היא בלתי חוקית. בתגובה לכך, טוענת המשטרה, המפגינים החלו לנהוג באלימות כלפי השוטרים, ושני שוטרים נפצעו.

ההפגנה בבאר שבע היתה האירוע המרכזי במסגרת שביתה כללית ביישובים הערבים בנגב ובערים נוספות בארץ, שהוכרזה הבוקר, וכוללת את בתי המסחר והרשויות המקומיות. זאת במסגרת צעדים שננקטים על ידי ועדת המעקב של ערביי ישראל במחאה על אישור הצעת החוק של הסדרת התיישבות הבדואים בנגב בקריאה ראשונה.

התהלוכה המרכזית החלה ב-10:00 בבאר שבע באוניברסיטת בן גוריון, ואמורה היתה להסתיים מול משרדי מינהל הבדואים בעיר. תת ניצב פרץ עמר, מפקד מרחב נגב במשטרה, אמר כי "המשטרה מכבדת את רצון הציבור הבדואי להביע את מחאתו אך תאפשר זאת במגבלות החוק בלבד. כלפי כל ניסיון מצד גורמים קיצוניים לעבור על החוק, לנהוג באלימות, לחסום צירי תנועה, לפגוע בעובדי ציבור וברכוש, תתבצענה פעולות אכיפה מיידיות, נחושות ובלתי מתפשרות".

בנוסף, באום אל פחם, נצרת, צומת משגב, מג'ד אל כרום ובמוקדים נוספים בארץ יתקיימו היום בשעה חמש אחר הצהריים עצרות מחאה. אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני המארגנים הוא חודש הרמדאן ומידת השפעתו על ההיענות לשביתה הכללית. במפלגות הערביות התאמצו בסוף השבוע לגייס את דעת הקהל בחברה הערבית להיענות לשביתה ובעיקר את בתי המסחר, מאחר ובתי הספר ומוסדות החינוך בחופשה. במפלגות הסבירו את השלכות יישום החוק על ערביי הנגב והגדירו אותו כחוק המסוכן ביותר מאז הנכבה מאחר ומשמעותו גירוש עשרות אלפי אנשים ופינוי כפרים שלמים לצורך השתלטות על הקרקע. הסיסמא של הקמפיין היא: "מתווה פראוור לא יעבור".

מעצר מפגינים היום בבאר שבעצילום: אילן אסייג

אתגר נוסף הוא חילוקי הדעות העמוקים בין המפלגות הערביות והתנועות הפוליטיות בסוגיות אזוריות כמו המשבר במצרים והמלחמה בסוריה, חילוקי דעות שבלטו באירועים מרכזיים בחברה הערבית בשנה האחרונה והעיבו על המסר המרכזי שניסו המארגנים להעביר לדעת הקהל.

במטה היישום של התוכנית בחרו לא להגיב להחלטה, אולם מקורות במטה מסרו כי "ההחלטה על השביתה היום התקבלה לפני כשבועיים על ידי כל הגורמים המוכרים שיש להם אינטרס בשימור מצבם העגום של הבדואים. אותם גורמים אינם מייצגים את הרוב המכריע של הבדואים. הניסיון לחבר את ערביי ישראל לחוק בגין הוא מלאכותי ולא רציני. מטה היישום פועל לקידום ולרווחת הבדואים ולא מושפע מרעשי הרקע הללו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ