5 מדליות לתלמידים ישראלים באולימפיאדת הפיזיקה הבינלאומית

נציגי הנבחרת זכו במדליית זהב, שלוש מדליות כסף ומדליית ארד והקפיצו את ישראל 12 מקומות - אל המקום ה-13 בדירוג העולמי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"

שלושה ימים אחרי זכיית חבריהם באולימפיאדת מדעי המחשב, זכו חמישה תלמידים מישראל במדליות גם באולימפיאדת הפיזיקה שהתקיימה בדנמרק והסתיימה אתמול (ראשון).

חמשת הזוכים הם דן קרלינר (י”ב), מתיכון "הכפר הירוק" ע”ש לוי אשכול, שזכה במדליית זהב; עופר קופלביץ (י”ב) מתיכון “העמק המערבי יפעת”, גיא סגל (י”א) מהתיכון הריאלי בחיפה, וגיל-עד קישוני (י”ב) מתיכון ליאו-בק בחיפה שזכו במדליות כסף; ושהם יעקובי (י”ב) מכפר הנוער ויצ”ו בנהלל שזכה במדליית ארד.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

האולימפיאדה לפיזיקה מתקיימת זו השנה ה-44. היא נמשכה שמונה ימים, ומתוך 83 המדינות המשתתפות, דורגה ישראל במקום ה-13 - קפיצה של 12 מקומות ביחס לשנה הקודמת, בה דורגה ישראל במקום ה-25. במקום הראשון באולימפיאדה דורגה סין, אחריה סינגפור, דרום קוריאה, ארה”ב, רוסיה והודו.

חברי נבחרת ישראל באולימפיאדת הפיזיקהצילום: אלי רז

זוכה מדליית הזהב, דן קרלינר סיפר כי "לפני התחרות ציפיתי שאקבל מדליית כסף, כך שאני מרוצה מאוד. היה מבחן ארוך, אך לא קשה מדי”. עמיתו לנבחרת, עופר קופלביץ, שזכה במדליית כסף, הוסיף כי “התחרות היתה קשה משציפיתי, אבל נהניתי מאוד".

המאמן הראשי של הנבחרת, אלי רז, סיכם בהתרגשות: "הרגע המרגש באולימפיאדה הוא לראות את תגובות התלמידים כאשר אנחנו מודיעים להם על תוצאות התחרות, כשתגובת האושר מופיעה על פניהם לאחר חודשים רבים של מאמץ רצוף ומתמיד".

לפי מנהל מינהל מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, הד"ר עופר רימון, תלמידי ישראל משתתפים כיום בארבע אולימפיאדות בינלאומיות במדעים במקצועות מתמטיקה, מדעי המחשב, פיזיקה וכימיה. משרד החינוך עושה מאמצים לגייס לאולימפיאדות הללו את התלמידים המוכשרים ביותר, ותהליך הקבלה וההכנה ארוך ומפרך. חברי הנבחרות מתאמנים 20-15 שעות בשבוע, מתרגלים בבית, ומשתתפים בסימולציות המדמות את התחרויות.

רימון סיפר כי מי שמטפל בנושא במשרד נמצא “באופוריה”, בעקבות שני ההישגים. לדבריו, "עבור תלמידים מישראל, שהיא מדינה קטנה עם מעט תלמידים, זהו הישג גדול פי כמה, כי במדינות גדולות יש גם יותר מצטיינים". הוא מאמין כי אם ימשיכו לעבוד באותה שיטה, ישראל תהיה בין 10 המדינות המובילות באולימפיאדות המדעיות בכל התחומים בעשור הקרוב.

התחרות התנהלה כך שביום הראשון היה מבחן תיאורטי, ואחרי הפסקה בת יומיים היה מבחן מעשי במעבדה. במבחן התיאורטי הופיעו שלוש שאלות, שעסקו בין היתר בפגיעה של אסטרואיד בכדור הארץ או בהתחממות כדור הארץ. במבחן המעבדה היו שני ניסויים, שעסקו באור לייזר שעובר בסיב אופטי ובתאים סולאריים ובהספק שהם מייצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ