לקראת הבחירות בשבוע הבא: הוכרזו המועמדים לתפקידי הרבנים הראשיים

במירוץ נותרו הרבנים הספרדים יצחק יוסף, יהודה דרעי, שמואל אליהו וציון בוארון, והרבנים האשכנזים דוד סתיו, אליעזר איגרא, יעקב שפירא ודוד לאו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תם מועד הגשת המועמדות לבחירות לרבנות הראשית לישראל, שייערכו בעוד שבוע בירושלים. מהמשרד לשירותי דת נמסר היום (רביעי) כי המועמדים הסופיים לתפקיד הרב הספרדי הראשי הם הרבנים יצחק יוסף, יהודה דרעי, שמואל אליהו וציון בוארון ואילו על תפקיד הרב האשכנזי יתמודדו הרבנים דוד סתיו, אליעזר איגרא, יעקב שפירא ודוד לאו.

מאוחר יותר על מספר המועמדים לרבנות לעשרה - שישה מהם ספרדים - זאת לאחר שהמועמדים העצמאיים, הרבנים רצון ערוסי ואליהו אברג'יל, הגישו מועמדותם עם החתימות הנדרשות מ-20 חברים באסיפה הבוחרת. עם זאת המשרד בודק אם יש כפילות אסורה בחתימות שהגישו המועמדים ואישור סופי יימסר בהמשך. הרב יהודה דרעי אחיו של יו"ר ש"ס הצהיר היום כי הוא פועל למען בחירת הרב יוסף, וכי הוא מציית לרב עובדיה. עם זאת מוועדת הבחירות נמסר הערב כי עד לרגע זה הוא לא הסיר את מועמדותו לרב ראשי ספרדי.

המירוץ לתפקיד הרב הספרדי מתוח במיוחד. הרב יצחק יוסף, בנו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף וראש ישיבת "חזון עובדיה", זכה בתמיכת אביו לאחר שמי שנחשב למועמד המועדף על האב, בנו אברהם יוסף המכהן כרב העיר חולון, נחקר בחשד להפרת אמונים. אתמול התכנסה מועצת הרבנות הראשית לישיבה מיוחדת כדי להסדיר פגם משפטי במועמדותו של הרב יוסף - אי הארכת הסמכתו לרב עיר. מלבד יוסף, ישנו במירוץ מועמד אחר הקשור בתנועה: רב העיר באר שבע יהודה דרעי, אחיו של יו"ר התנועה אריה דרעי.

מועמדותו של רב העיר צפת שמואל אליהו עוררה מחלוקת בשל התבטאויותיו הגזעניות. שלשום הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לאליהו כי מועמדותו אינה ראויה, כשהמשמעות היא כי וינשטיין לא יגן על מינוי אליהו לרב ראשי בבג"ץ. אתמול כבר עתר ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) בדרישה למנוע ממנו להתמודד על התפקיד, ודיון בעתירה יתקיים ביום שני הקרוב. 

היום זכה הרב אליהו לתמיכת מאות רבנים המשתייכים לציונות הדתית, בהם כמה בכירים. בעצומה שעליה חתמו בין היתר הרבנים חיים דרוקמן, אליקים לבנון, אביחי רונצקי ואלישע וישליצקי, קראו הרבנים לאליהו "להמשיך בדרכו של אביו הגאון הצדיק הרב מרדכי אליהו, הראשון לציון, שהנהיג את עדת ישראל באהבה רבה ובמאור פנים גדול, ולהיקרא לדגל ההנהגה ברבנות הראשית". הרבנים הגדירו את אליהו "תלמיד חכם ואיש אשכולות המקדיש את חייו למען עם ישראל מתוך מסירות נפש עצומה". 

החשש העיקרי של ש"ס ומשפחת יוסף הוא מפני הרב ציון בוארון, דיין בבית הדין הרבני הגדול הזוכה לתמיכתו של הרב הספרדי הראשי היוצא שלמה עמאר, ועשוי להיות הפתעת הבחירות אם ירוץ עד הסוף. השר לשעבר משה כחלון הצהיר היום על תמיכתו בבוארון, בן עדתו הטריפוליטאית. "האישיות של הרב היא הנכונה בזמן הנכון ובמקום הנכון כדי לאחד את כלל חלקי העם, נשים וגברים חילונים וחרדים", צוטט כחלון לאחר הפגישה בבית הרב.

הרב דוד סתיו, רב היישוב שוהם ויו”ר ארגון "צהר" המייצג את הזרם הדתי-לאומי, זכה לתמיכת הבית היהודי ורוב הסיעות היהודיות בכנסת. הרב יעקב שפירא הוא ראש ישיבת מרכז הרב בירושלים, והרב אליעזר איגרא מכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול.

הרב דוד לאו, בנו של הרב הראשי לישראל לשעבר ישראל מאיר לאו, נחשב למקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובשבועות האחרונים פורסם כי מקורבי נתניהו פועלים למען בחירתו. הרב עובדיה יוסף קיבל היום בביתו את הרב לאו יחד עם בנו יצחק, כחלק מ"ברית הנסיכים" הצפויה של הציבור החרדי: שני בנים לרבנים ראשיים לשעבר, שיתמכו זה במועמדותו של זה. "אני אוהב את רבי דוד לאו כמו את בני", צוטט הרב עובדיה לאחר הפגישה על ידי הדוברים. "עשו הכל כדי שייבחר רבי דוד לאו, וגם אני עושה כך". הרב לאו הבן זכה גם בתמיכתו של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב אהרן לייב שטיינמן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ