גילם שוטר שעוצר סודאני, ונעצר בחשד לגניבת אופניים

האיש נעצר לפי הנוהל לטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי, המאפשר להחזיקו במעצר 3 שנים גם ללא די ראיות להעמדה לדין. וינשטיין: אדרש לנושא היום או מחר

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

אחד מכוכבי הצגת תיאטרון חדשה, העוסקת בחייהם של המהגרים מסודאן, נעצר שלשום (חמישי) במספרה בה הוא עובד בדרום תל אביב, בחשד לגניבת אופניים. מכריו אמרו כי האופניים שקשר לעמוד מחוץ למספרה כלל לא היו גנובים, אך לדברי המשטרה יש די ראיות נגדו. השחקן, באבקר (באבי) עומר אברהים (30) שוהה בישראל שבע שנים. בהצגה "אחד שחור חזק", שהעלו באחרונה מהגרים מסודאן, הוא מגלם בין השאר דמות סאטירית של שוטר שעוצר סודאני בגין האשמת שווא של החזקת רכוש גנוב. במשטרה אמרו שיש די ראיות הקושרות אותו לאירוע.

אברהים נעצר תחת "הנוהל לטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי", המאפשר להחזיק במעצר ללא הגבלת זמן מהגר בלתי חוקי החשוד בעבירה פלילית, גם אם אין די ראיות להעמיד אותו לדין. באחרונה אישר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להוריד את רף העבירות המאפשרות מעצר ממושך, כך שיכללו גם עבירות של "פגיעה בסדר הציבורי" - ובהן עבירות רכוש קלות דוגמת גניבת מכשירי טלפון ניידים ואופניים, עבירות אלימות ובהן איומים ותקיפה ועבירות זיוף - ובפרט זיוף אשרות ורשיונות.

"המציאות האבסורדית של מבקשי המקלט עולה על כל דמיון", נכתב אמש בעמוד הפייסבוק של ספריית גן לוינסקי, שהפיקה את ההצגה. "באבי נעצר אתמול במספרה שבה הוא עובד, בגלל שקשר את אופניו על עמוד, ואנשים שהסתפרו הניחו את האופניים שלהם על שלו. שוטרים שהגיעו למקום הניחו שמדובר באופניים גנובים ועצרו אותו באשמת שווא של סחר ברכוש גנוב. לאחר שהבינו שלא ניתן להאשים אותו בשום מעשה פלילי, תחת החוק השערורייתי למניעת הסתננות, הואשם באבי בעבירת הסתננות, או אם תרצו - בכך שהוא ברח מסודאן בעקבות רדיפה פוליטית".

בשיחה עם "הארץ" סיפרה דפנה ליכטמן, מנהלת ספריית לוינסקי, כי כאשר השוטרים נכנסו למספרה ושאלו למי שייכים זוגות האופניים ליד העמוד איש לא השיב. "אף אחד לא ענה כי הם יודעים שזה יכול להוביל למעצר לכל החיים. השוטרים ראו את המפתח למנעול של האופניים במספרה. הם אמרו לו 'זה שלך – בוא איתנו'. זה אבסורד. גם לי אין קבלה כדי להוכיח שהאופניים שלי באמת שייכים לי". 

במהלך השבת שוחח עם אברהים עו"ד אסף וייצן ממוקד סיוע לעובדים זרים. "בחקירה האשימו אותו בהתחלה בזה שהטלפון הסלולרי שלו גנוב, אבל במקרה היו לו בתיק קבלות שהטלפון אכן שייך לו", הוא מספר. "אחרי זה ניסו להאשים אותו שהוויזה שלו לא בתוקף – אבל הוא הראה להם שהיא כן בתוקף, ואז הם אמרו שהוא מואשם בסחר באופניים גנובים". אברהים הוחזק בלילה במעצר באבו כביר וביום שישי הובא לבית משפט. לדברי וייצן, הוא המתין בבית המשפט שעות ארוכות, אך לבסוף הועבר לנתב"ג בלי שראה שופט. רשות האוכלוסין וההגירה, המנהלת את המתקן בנתב"ג, סירבה לאפשר לוייצן להיפגש עמו.

אברהים היה פעיל פוליטי בסודאן וברח משם בשל רדיפת השלטונות. "כאן הצליח לבנות לעצמו חיים, פרנסה ולאחרונה - גם ליצור ולעסוק בתיאטרון. הוא אדם טוב, מוכשר, מצחיק ואופטימי. ומעל לכל - אדם", אמרה ליטמן. לדבריה, "באבי מחזיק באידיאולוגיה אמפאתית ומעוררת השתאות שלא מרבים לראות כמותה באף מקום. 'אני לא כועס על הישראלים, אני מבין את הקושי לקבל זרים', היה אומר בכל הזדמנות".

הערב הפגינו כמאה פעילי זכויות אדם מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה בהרצליה פיתוח, נגד הנוהל הפלילי ולמען שחרורו של אברהים. וינשטיין יצא אל המפגינים ואמר כי הוא "מאוד מעריך את מה שאתם עושים. אני חושב שאתם ראויים לכבוד. אני לא יודע על המקרה הזה דבר וחצי דבר, אבדוק אותו. אני לא רוצה להביע דעה בנושא שאני לא מכיר בכלל". היועץ הבטיח להידרש לנושא כבר היום או מחר ואמר: "אני מקווה שנצליח לתקן את המעוות אם אכן נגרם עיוות".

ביום חמישי הועבר ליועץ המשפטי לממשלה מכתב ועליו חתימות של 53 משפטנים הדורשים לבטל את הנוהל לטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי. "מדובר בנוהל אשר רומס ברגל גסה זכויות אדם בסיסיות, ובהן החירות, השוויון בפני החוק, חזקת החפות והזכות להליך משפטי הוגן, פומבי ובלתי תלוי. בכך, חותר הנוהל תחת ההגנה החוקתית שבחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, אשר 'אינה מוגבלת לאזרח ולתושב, אלא היא מוענקת לכל אדם, לרבות למי שנכנס לישראל שלא כדין'", כתבו וציטטו מפסק דין של שופטת העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה. בין החותמים על המכתב גם השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, מנהל בתי המשפט לשעבר בעז אוקון, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה פרופ' מרדכי קרמניצר ודקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית פרופ' יובל שני.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "החשוד נעצר בגין חשד לגניבת אופניים. בידי המשטרה יש מספיק ראיות הקושרות אותו לאירוע".

צפו בפרומו להצגה "אחד שחור חזק", בה משחק אברהים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ