עתירה לבג"ץ: לשחרר ממעצר את השחקן הסודאני שנחשד בגניבת אופניים

המהגר מוחזק במעצר מאז יום חמישי מבלי שהובא בפני שופט, לפי נוהל המאפשר מעצר עד שלוש שנים גם ללא די ראיות להעמדה לדין

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מוקד הסיוע לעובדים זרים עתר היום (ראשון) לבג"ץ בדרישה לשחרר ממעצר את באבקר (באבי) עומר אברהים, שחקן סודאני שנעצר ביום חמישי בחשד לגניבת אופניים. בג"ץ דחה את העתירה. בעתירת הביאס קורפוס (בקשה להביא בפני שופט אדם המוחזק במעצר כדי לדון בהמשך מעצרו) שהגיש המוקד באמצעות עו"ד אסף וייצן, נטען כי מעצרו של אברהים מכוח "נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי" אינו חוקי. הנוהל מאפשר מעצר ללא משפט וללא הגבלת זמן של מהגרים בלתי חוקיים מסודאן ואריתריאה, גם אם אין די ראיות להעמיד אותם לדין. בראשית החודש אישר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להוריד את רף העבירות המאפשרות מעצר ממושך. כעת, הנוהל כולל גם עבירות של "פגיעה בסדר הציבורי" - ובהן עבירות רכוש קלות, איומים וזיוף.

"מדובר בנוהל אשר רומס ברגל גסה זכויות אדם בסיסיות ובהן החירות, השוויון בפני החוק, חזקת החפות והזכות להליך משפטי הוגן, פומבי ובלתי תלוי", נכתב בעתירה. עוד נטען כי הנוהל חותר תחת ההגנה החוקתית המוענקת לכל אדם בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. "אין מדובר בנוהל שנועד לקדם את ההרחקה מישראל, אלא בנוהל שעניינו שלילת חירות ממושכת על סמך ראיות מנהליות לביצוע עבירות אשר מצויות במדרג הנמוך ביותר של המתחם הפלילי והכל ללא ביקורת שיפוטית כלשהי. אין לדבר כזה תקדים בשיטתנו המשפטית. אסור גם שיהיה כזה".

מוקד סיוע לעובדים זרים מציין בעתירה כי הנוהל מאפשר למעשה לכל אדם לפנות למשטרה ולהגיש תלונה נגד אזרחי סודאן ואריתריאה ובכך להוביל למעצרם. אזרחי מדינות אלה שוהים בישראל תחת מדיניות אי-הרחקה, בשל המצב בארצות מוצאם. "הואיל ודי בהגשת תלונה כאמור כדי להורות על מעצרו של אדם לתקופה בלתי קצובה, קיבל כל אדם במדינת ישראל, כולל המעסיקים ומבקשי המקלט עצמם, כוח כמעט מוחלט ביחס לחירותם ולכבודם של אותם אנשים. בכך, נשללת מהם ההגנה שהחוק אמור להעניק להם", נכתב בעתירה.

אברהים (30), שוהה בישראל חמש שנים. לדברי מכריו, היה פעיל פוליטי בסודאן וברח משם מחשש לרדיפת השלטונות. בחודש האחרון היה אחד משישה שחקנים בהצגה חדשה בשם "אחד שחור חזק", העוסקת בחייהם של המהגרים בישראל. הוא נעצר ביום חמישי בחשד לגניבת זוג אופניים שהיו מונחים ליד המספרה בה הוא עובד בנווה שאנן. הוא הוחזק באבו כביר בחמישי בלילה, בשישי הועבר למתקן מסורבי הכניסה בנתב"ג, והיום הועבר שוב לכלא גבעון. למרות בקשותיו, לא הובא עד כה בפני שופט. אמש הפגינו כמאה פעילי זכויות אדם נגד הנוהל ובדרישה לשחרר את אברהים מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה. וינשטיין יצא אל המפגינים והבטיח לבדוק את העניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ