הרב סתיו: דברי וינשטיין נגד מועמדות הרב אליהו - "התערבות בדמוקרטיה"

יו”ר ארגון רבני צהר ואחד המומעדים המובילים לרבנות טוען כי אם בית המשפט לא קבע שאליהו אינו יכול להתמודד, אסור ליועמ”ש להתערב בתהליך

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

יומיים לפני הבחירות לרבנות הראשית, הרב דוד סתיו יוצא נגד התערבות היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בעניינו של הרב שמואל אליהו וטוען כי "זו התערבות בדמוקרטיה". היום דחה בג"ץ, בהרכב בראשות הנשיא אשר גרוניס, עתירה נגד מועמדות הרב אליהו למשרת הרב הראשי הספרדי. הדחייה נעשתה בעילה פרוצדורלית - כיוון שאין די זמן לדון בעתירה. 

סתיו, יו”ר ארגון רבני צהר ואחד המועמדים המובילים לרבנות הראשית, העניק היום (שני) בצהריים ראיונות לתקשורת, לקראת הכרעת המירוץ לתפקידי הרבנים הראשיים ביום רביעי. סתיו התייחס לפניית וינשטיין לרב אליהו, לפיה מועמדותו לרבנות אינה ראויה בגלל התבטאויותיו הגזעניות, ואמר כי "בחברה דמוקרטית יש חוק ויש משפט וכאשר אדם עובר על החוק, מה שמונע ממנו להיבחר לתפקיד כזה או אחר, בית המשפט פוסק את פסיקתו. אם הרב אליהו או כל אדם אחר עבר עבירה אז הוא לא יכול להיבחר. אם לא עבר עבירה, זו התערבות של היועץ המשפטי לממשלה בדמוקרטיה".

סתיו טען כי בימים האחרונים הוא משתדל להיפגש עם חברי הגוף הבוחר, או לפחות עם אלו שיש סיכוי שיצביעו לו. בנוגע לשמועות על דילים כאלה ואחרים אמר כי " באופן טבעי יש הרבה קבוצות שרוצות להכפיל את כוחן על ידי הבטחות. אבל כדרכם של דילים, חלקם מתקיימים וחלקם לא".

הרב שמואל אליהוצילום: מוטי מילרוד

סתיו התייחס גם לשיקוליהם של חברי הגוף הבוחר ואמר כי "רבים מהרבנים מחפשים רבנים שיוכלו לסייע לרבנויות המקומות עם בעיות השעה. אחרים מחפשים מי יצליח להביא את החברה מחדש לקשר עם הרבנות. לאחרים יש שאלות יותר נקודתיות כמו הכשרת רבנים ותחומי עזר בהם היו רוצים לראות את הרבנים הראשיים מעורבים. השאיפה המשותפת לכולם זה רצון לרומם את קרנו של עולם הרבנות הראשית והרבניות המקומיות”. הרב סתיו הוסיף כי “הועם זוהרו של עולם הרבנות. תפקידה של הרבנות היא לקרב את החברה הישראלית אל היהדות ואל הזהות היהודית שלה. שאלת הגדלות בתורה היא חשובה, אך לא היחידה. השאלה היא מי יצליח לחבר את עם ישראל ליהדות, לעבר ולעתיד שלו. הנושאים ההלכתיים שאיתם תצטרך להתמודד הרבנות הם לא כל משמעותיים. אבל שאלת ההתבוללות יותר משמעותית".

ביחס לגיוס החרדים הביע סתיו, אולי בקריצה לקהל המצביעים החרדי, הסתייגות מהלך הרוח של הממשלה ואמר כי "אני לא מאמין שאפשר לכפות על ציבור. אני לא אומר שאני נגד שירות בצבא, אך אני חושב שאי אפשר לכוף ציבור. תהליכים כאלה צריך לעשות בהסכמה ולא בזבנג וגמרנו".

בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין פנה היום ליו"ר ועדת הבחירות לרבנות הראשית הרב דוד מלכא, והעביר לעיונו את חילופי המכתבים בינו לבין הרב אליהו שמציגים את עמדות הצדדים. "בחלופת מכתבים זו יש מידע שיש מקום כי יעמוד לנגד עיני חברי האסיפה הבוחרת, לעת קבלת החלטתם", נכתב בפניית עו"ד ארז קמיניץ ממחלקת יעוץ וחקיקה. היועץ ביקש כי העתקי התכתובות יועברו לעיון חברי האסיפה הבוחרת.

בהכנת הידיעה השתתפה רויטל חובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ