לבני ובנט למועמדים לרב הראשי: מתכוונים לאחד את התפקידים

על פי הסיכום, יכהן רב ראשי אחד בלבד, ולצדו ימונה נשיא בית הדין הרבני הגדול. השרים הבהירו למועמדים כי השינויים עשויים לחול גם עליהם

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים ציפי לבני ושר הדתות נפתלי בנט פנו היום (שלישי) לכל המועמדים בבחירות לרבנות הראשית, ועדכנו אותם כי בכוונתם לשנות את חוק הרבנות הראשית לישראל, כך שתבוטל הכפילות והחלוקה לעדות.

לפי השינוי שהוסכם, בחוק ייקבע כי יהיה רב ראשי אחד שיעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית ותפקיד נפרד לנשיא בית הדין הרבני הגדול, בדומה לתפקיד נשיא בית המשפט העליון. השניים הוסיפו כי "השינוי משקף את התמורות שחלו בחברה הישראלית ואת העמדה המקצועית לפיה יש להפריד בין מוסד הרבנות לבין בית הדין הרבני".

לבני ובנט ציינו כי פנייתם נעשית ערב הבחירות כדי לעדכן את המועמדים כי השינויים בחוק עשויים להשפיע גם עליהם אם ייבחרו. "הואיל ועל פי הדין הקיים כהונת הרבנים הראשיים החדשים שייבחרו היא לעשר שנים, ראינו לנכון להודיע כי אנו שוקלים את האפשרות ליישם חלק מהשינוי ולהפריד את נשיאות בתי הדין הרבני מהרבנות הראשית כבר במהלך תקופה זו כך שרב ראשי לישראל ייחד את כהונתו לרבנות הראשית ולא יכהן כנשיא או דיין של בית הדין הרבני הגדול במהלך הכהונה", כתבו.

נפתלי בנט וציפי לבניצילום: אמיל סלמן

בנט השמיע בעבר תמיכה ביוזמה כזו אולם כוונתו התייחסה לבחירות שייערכו בעוד עשר שנים. מהמכתב של בנט ולבני עולה כי ייתכנו שינויים כבר לגבי הרבנים שייבחרו מחר. כפשרה תישקל גם אפשרות לרוטציה. המהלך מצריך שינוי החוק שכיום קובע כי הרבנים מכהנים לסירוגין גם בתפקיד נשיא בית הדין הרבני.

היוזמה לבטל את כפל התפקידים נשמעה בעבר על ידי חבר הכנסת משה פייגלין שיזם הצעת חוק בעניין. לדבריו, "החלוקה בין העדות השונות בישראל היא תוצאה של כאלפיים שנות גלות, בהם שמר עם ישראל על תורתו ואמונתו בצורה מפליאה. יחד עם זאת עתה כאשר עם ישראל חזר לארצו מטרתנו היא לפעול לאחדות העם ולהחזרת תורה לתפארתה שלא תהא כשתי תורות. הוא הוסיף כי "הנצחת ההבדלים בין העדות השונות במסגרת תפקיד ממלכתי לכל אחד מבני העדות, מפגרת אחר המציאות המתפתחת".

מחר יבחרו 150 חברי האסיפה הבוחרת לרבנות הראשית בשני רבנים, ספרדי ואשכנזי. הרב הספרדי מבין הרבנים יצחק יוסף, שמואל אליהו, ציון בוארון ורצון ערוסי, ואילו מקבילו האשכנזי ייבחר מבין הרבנים דוד סתיו, דוד לאו ויעקב שפירא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ