חוקר בכיר בהדסה הורשע שפעל בחוסר הגינות בעבודתו המדעית

פרופ’ ירון אילן, מנהל מחלקה פנימית וחוקר בפקולטה לרפואה, הציג נתוני ניסוי ישנים כחדשים. בית הדין למשמעת של הסגל האקדמי אסר עליו ללמד בשנה הבאה

רוני לינדר
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר
דן אבן

בית הדין למשמעת של הסגל האקדמי באוניברסיטה העברית הרשיע בשבוע שעבר את הפרופ' ירון אילן, מנהל מחלקה פנימית במרכז הרפואי הדסה וחוקר בכיר בפקולטה לרפואה במוסד, בעבירות חמורות של "פעולה בחוסר הגינות לעבודה המדעית" ופעולה "בניגוד לכללים המקובלים לגבי עבודה מדעית או פרסומה". הוא הטיל על אילן עונש קל ביחס לחומרת העבירות, וקבע כי הוא לא יוכל ללמד ולהדריך תלמידים עד סוף שנת הלימודים תשע"ד (אוקטובר 2014), וכן כי תישלל זכאותו לקבלת מימון למחקר ממקורות האוניברסיטה או באמצעות האוניברסיטה, ותישלל זכותו לניהול תקציבי מחקר עד סוף שנת הלימודים הבאה.

בעבירה הראשונה הורשע אילן בגין “מצג מטעה בפוסטר: הצגתו של ניסוי אחר, שערך צוות שונה בראשות הנתבע, בחומרים ובעכברים שונים, כחלק מן הניסוי המדווח בפוסטר”. אילן שימש ראש צוות החוקרים שערך את הפוסטר והופיע כמחברו האחרון. היה זה מחקר בתחום החלבונים שבוצע בעכברי מעבדה והופיע באוגוסט 2007 בכתב העת הבינלאומי לאימונולוגיה International Journal of Immunology. אילן שהיה ראש צוות המחקר הציג למעשה נתונים מניסוי שנערך כמה שנים קודם בזן עכבר שונה – כאילו הם חלק מהניסוי החדש שהציג – מבלי לדווח על כך. זאת, לכאורה, כדי ליצור מצג כאילו הטיפול הנבחן בניסוי החדש עובד.

העבירה השנייה היא בגין פעולה “בניגוד לכללים המקובלים לגבי עבודה מדעית או פרסומה”. בפסק הדין מוסבר כי “המאמר הנדון באישום, שהנתבע היה לגביו ראש צוות החוקרים, מציג שקף מסוים ככולל תוצאה מרוכזת של ניסוי אחד נשוא השקף. בעוד, שאותו השקף הוא צירוף של מספר תוצאות ממספר ניסויים, דבר שאינו עולה מהשקף עצמו”. במקרה זה מדובר במאמר שהתפרסם ביוני 2005 בכתב עת אמריקאי בתחום הגסטרולוגיה בשם American Journal of physiology, gastrointestinal and liver physiology.

פסק הדין הוא למעשה אשרור של הסכם פשרה אליו הגיעו האוניברסיטה העברית ואילן, לפי מתווה שהוצע על ידי בית הדין. ההחלטה התקבלה בתום שנתיים של דיונים בבית הדין המשמעתי של האוניברסיטה העברית בעקבות הקובלנה המשמעתית שהגישה נגדו האוניברסיטה באוגוסט 2011, כאשר הואשם בכשלים בפרסום מחקרים. במסגרת ההסכם זוכה אילן משני אישומים קלים יותר: השגת פטור מהגשת בקשה לאישור ועדת הלסינקי מבלי למסור את מלוא הפרטים הנוגעים בדבר, וכן אי־שמירת נתונים והיעדר תיעוד של מהלך מחקר, בניגוד לתקנון התנהגות ראויה במחקר.

פרופ' ירון אילןצילום: מיכל פתאל

פרשת הפרופ' אילן התפרסמה ביוני 2010, כאשר רקטורית האוניברסיטה העברית דאז, הפרופ’ שרה סטרומזה, שיגרה מכתב חסר תקדים בחומרתו לכל אנשי הסגל. לפי המכתב, ועדת בדיקה בלתי פורמלית של האוניברסיטה בראשות הפרופ' דוד קרצ'מר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, שפעלה במשך שנה וחצי, מצאה כי אילן נקט שיטות מחקר רשלניות ופגע באופן חמור במחקר, בחינוכם של חוקרים צעירים ובמוניטין של האוניברסיטה. לכן החליטה הנהלת המוסד לנקוט נגדו צעדים חמורים: להרחיק אותו מהוראה ומהדרכת תלמידים במשך שלוש שנים (הפקולטה לרפואה בירושלים משותפת לאוניברסיטה ולבית החולים הדסה), למנוע ממנו להגיש בקשות לקרנות מחקר בשם האוניברסיטה.

לצד הדיונים בקובלנה המשמעתית ביטלה האוניברסיטה העברית לפני שנתיים צעדים אלה עד לקבלת פסק הדין בעניינו החודש. הפרשה מלווה את בית החולים ואת האוניברסיטה זה שלוש שנים, ואף גרמה לקרע גדול בין הדסה שהנהלתה תמכה באופן חד־משמעי באילן, לבין האוניברסיטה שקידמה את החקירה נגדו. היא הכתה גלים גם בגופים אחרים במערכת הבריאות. כך, למשל, שיגר מנהל המרכז הרפואי איכילוב מכתב לעובדי בית החולים לאחר פרסום הפרשה וקבע כי היא “בבחינת סיוט של כל הנהלת מוסד מחקר. הרבה חוקרים בהדסה שהקדישו חייהם לעבודת מחקר נאמנה ואיכותית נבגדו על ידי חבר סגל אחד שעשה עבודתו רמייה".

בתחקיר שפורסם ב”הארץ” באוקטובר 2010 נחשפו קשריו של הפרופ’ אילן למרכז הרפואי הדסה ובעיקר לזרוע המסחרית שלו “הדסית”, שדרכה ייעץ ושימש בתפקידים בכירים בחברות מסחריות שונות ש”הדסית” מעורבת בהן.

הפרופ’ אבינעם רכס, ששימש יו”ר ועד הרופאים הבכירים בהדסה בתקופה שבה התפרסמה הפרשה ומכהן כיום כיו”ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, יצא להגנתו של אילן. “רקטור האוניברסיטה העברית לשעבר הפרופ’ שרה סטרומזה ניהלה החל מחודש מאי 2009 הליך משמעתי נגד פרופ’ אילן שלא על פי תקנון האוניברסיטה ובניגוד לכללי הצדק הטבעיים”, אמר, “היא הקימה בחוסר סמכות ‘ועדת בירור בלתי פורמלית’ שמצאה את אילן אשם מבלי שניתנה לו האפשרות להופיע בפני הוועדה ומבלי שניתנה לו האפשרות להשיב על האשמות נגדו. לאוניברסיטה לא היתה ברירה אלא להמשיך בהליך המשמעתי נגדו אחרת היתה חושפת את עצמה לתביעה נגדית בדבר הוצאת דיבה, ומעמדה האישי של הרקטור היה מתערער ללא תקנה”.

רכס הוסיף כי “לפיכך גם לא היה צפוי ולא היה אפשרי כי הפרופ’ אילן יזוכה בהליך המשמעתי המתנהל במוסדות האוניברסיטה. הוא הסכים להודות באשמות המיוחסות לו על מנת לסיים מחול שדים המתנהל סביבו זה כארבע שנים שגרם נזק בלתי הפיך למוניטין המקצועי שלו, ובמחיר עלותו המשפטית לא היה יכול לעמוד מול אמצעיה הבלתי מוגבלים של האוניברסיטה”. לדבריו, זהו “סוף עצוב לפרשה שלידתה בחטא ומוטב כי לא היתה באה לעולם”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ