רבנים בולטים בארה”ב: לבטל את הרבנות הראשית בישראל

הסתדרות הרבנים באמריקה בירכה על בחירת לאו ויוסף, אך התגובה היהודית הכללית בארה”ב נעה בין אכזבה לאדישות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הסתדרות הרבנים באמריקה (RCA) בירכה על בחירתם של הרבנים דוד לאו ויצחק יוסף לרבנים הראשיים בישראל. ההסתדרות, ארגון הרבנים האורתודוקסים הגדול בצפון אמריקה, יצאה בחודשים האחרונים להגנת הרב דוד סתיו, שהפסיד בבחירות, כשזה הותקף על ידי הרב עובדיה יוסף, אביו של הרב הנבחר. בהודעתה לעיתונות משבחת ההסתדרות את הנבחרים כ"תלמידי חכמים ואנשים של דרכי נועם ושלום", ומזכירה שהבחירות האחרונות לרבנות "עוצבו על ידי הקריאה לרבנות ידידותית יותר".

נשיא ההסתדרות, הרב לאונרד מטנקי, אמר כי יותר ויותר יהודים בארה"ב מחפשים מסורת, וכי "היהדות מקבלת משמעות על ידי חינוך ושכנוע, לא על ידי כפייה". עוד הזכיר כי "הרבנות יכולה להפוך קול עדין ומזמין שיזכיר לישראלים, דתיים ולא דתיים, מה התפקיד המרכזי של האמונה הדתית והמצוות".

אבל חוץ מההודעה הממלכתית, התגובה היהודית בארה"ב לתוצאות הבחירות לרבנות הראשית נעה בין אכזבה לאדישות. בעוד הקהילות החרדיות והתקשורת החרדית התייחסו בחוסר עניין בולט, רבים בקהילות האורתודוקסיות המודרניות עקבו בעניין והביעו אכזבה מאי־בחירתו של סתיו. סתיו עורר אצלם ציפיות גבוהות.

הרב עובדיה עובדיה יוסף והרב ישראל לאו עם הרבנים הראשיים החדשים, דוד לאו ויצחק יוסףצילום: אמיל סלמן

הבחירות לרבנות בישראל אמנם לא משפיעות ישירות על יהודים בחו"ל, אבל בקהילות הללו יש עניין רב בישראל, ובעיקר בשאלות כמו אם הרבנות מישראל תמשיך להתנכר לחברי קהילות שעברו גיורים בידי רבני RCA, כפי שקרה לא אחת בשנים האחרונות. אייב פוקסמן, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, אמר השבוע ל"הארץ" כי היהודים בארה"ב היו מעורבים יותר מאי־פעם בבחירות לרבנות בישראל.

בניגוד לפוקסמן, שהביע תמיכה ברב סתיו, הקהילות הלא־אורתודוקסיות, המייצגות את מרבית היהודים בארה"ב, הביעו עמדה ברורה: חוסר העדפה של מועמד זה או אחר. הרב סטיב וורניק, מנכ"ל התאחדות הקהילות הקונסרבטיביות (USJC), אמר ל"הארץ": "לדעתי, לב העניין הוא הרבנות עצמה ולא מי יושב בכיסא. הרבנות כמוסד מיצתה את עצמה, אני חושב שהיא הפכה ביטוי צר של כפייה דתית בישראל, והגיע הזמן לבטל אותה ולנהל משא ומתן מחדש על היחסים בין היהדות והמדינה היהודית". הרב ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית בארה"ב, אמר השבוע ל"הארץ": "אני חושב שלא צריכה להיות רבנות. זה מוסד שיש לו השפעה שלילית על יהדות, על האופן שבו הקהילה מבינה יהדות, והשפעה שלילית על המדינה".

לדבריו, "היינו עושים טוב אם היינו נותנים לרבנים לגדול מלמטה, מהקהילה. תנו לרבנים לגדול מלמטה. האם הממשלה באמת רוצה לקבוע מי יערוך טקסי נישואים ומי לא? זה יהיה טוב יותר למדינת ישראל, טוב יותר לזהות היהודית, אם לא יהיו לנו בעלי שררה שאמורים להיות עליונים על כל היתר, שיקבעו נורמות ושזה נראה שהם מאבדים את קולם בכל פעם שהם צריכים לדבר על צדק ועל שלום. הם רק יכולים לדבר על כשרות וחמץ".

הרבנים הראשיים הנבחרים נפגשו אתמול עם ראש הממשלה נתניהו בלשכתו. "כמצוות הפסוק ׳ואהבת לרעך כמוך', אני מברך אתכם מכל הלב. אתם הרבנים של כל עם ישראל. אתם הרבנים של הציבור הלא־דתי שזקוק לעזרתכם, לאורך רוחכם, לסבלנות ולסובלנות שלכם. פעלו למען אחדות ישראל ולמען אהבת ישראל", אמר להם נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ