ירדן סקופ
ג'קי חורי

אחרי מאבק ארוך של הורים מנצרת עילית, החליטו בימים האחרונים דרגים בכירים במשרד החינוך על הקמת בית ספר ערבי בעיר - וזאת למרות התנגדותו של ראש העיר, שמעון גפסו.

לפני יומיים (שלישי) נערך דיון בנושא בוועדת החינוך של הכנסת, שם שב והביע גפסו את התנגדותו. אתמול בערב (רביעי) התייחס יו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע, לנושא. "האם העליתם על דעתכם איזה מהומה היתה פורצת כשראש העיר ניו יורק היה מכריז 'כל עוד אני ראש העיר לא יקום בית ספר יהודי בניו יורק?'”, כתב מצנע בעמוד הפייסבוק שלו, “לשמחתי יש לנו שר חינוך דמוקרט ויהודי, ועוד הבוקר הוא הוציא הנחיה חד-משמעית להנהלת המשרד לפעול להקמתו של בית ספר ממלכתי דובר ערבית בעיר המעורבת נצרת עילית".

עוד בינואר 2012 פנו למשרד החינוך הורים מנצרת עילית, בסיוע האגודה לזכויות האזרח ובשיתוף תנועת שתי”ל ומרכז מוסאוא. הם דרשו להקים בית ספר עבור 1,900 ילדים ובני נוער ערבים המתגוררים בעיר, וכיום נדרשים לנסוע לבית ספר בנצרת. רבים מהם אף נאלצים ללמוד בבתי ספר פרטיים, ולשלם עלויות גבוהות במיוחד, בשל מחסור במקום בבתי הספר הממלכתיים בנצרת.

היום (חמישי) בצהריים, תקף ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, את הודעתו של פירון. “כפי שאמרתי בעבר, כל עוד אני ראש עיר לא יקום בית ספר ערבי בנצרת עילית”, אמר, “ועם כל הכבוד לשר החינוך, אני מנהל את העירייה ולא הוא”. גפסו אף זכה לגיבוי משר השיכון אורי אריאל, שהגיע ללשכתו כדי להודיע שרשימת הבית היהודי תרוץ יחד עם גפסו בבחירות המקומיות הבאות. השר אריאל טען שביקר בנצרת, והתרשם מריבוי בתי הספר בעיר ומהמרחק הקצר בין היישובים, שרק כביש מפריד ביניהם. ”אני לא חושב שיש בעיה של נגישות ומחסור בכיתות ואפשר שיהיה שיתוף פעולה בעניין הזה”, אמר.

ראש העיר שמעון גפסו, 2011צילום: תומר אפלבאום

נראה כי גם בתוך משרד החינוך קיימים חילוקי דעות בנושא. ב-9 ביוני 2013 ענתה מנהלת מחוז צפון של משרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, לפניית ההורים בתשובה לקונית וקצרה, בה טענה כי למעשה אין צורך בהקמת בית ספר ערבי בעיר. הסיבות, לדבריה, הן כי: "1. העיר נצרת סמוכה לעיר נצרת עילית. 2. בעיר נצרת מענה חינוכי הולם הן ביסודי והן בעל יסודי לתלמידים המבקשים ללמוד בבתי ספר ערביים. 3. הרשות המקומית נצרת עילית מסיעה את התלמידים המבקשים ללמוד בבית ספר ערבי לבתי ספר בנצרת ומשרדנו מממן ההסעות".

עו”ד עאוני בנא, מנהל מחלקת זכויות המיעוט הערבי באגודה לזכויות האזרח, אמר כי “עד כה, התשובה הרשמית היחידה שקיבלנו היא תשובתה של ד”ר אורנה שמחון. אם אכן במשרד החינוך החליטו לשנות את דרכם ולפעול כדי לספק לילדי נצרת עילית את החינוך שלו הם זכאים בעירם, זו בוודאי בשורה חיובית. יש לקוות שהמשרד לא ייכנע להתנגדות הגזענית של גפסו – ובסופו של דבר, מה שיקבע הוא מבחן התוצאה”.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הקמת בית הספר נשקלת בימים אלה וטרם התקבלה החלטה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ