ירדן סקופ

ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטה העברית פנה היום (שני) לבית הדין לעבודה בירושלים בבקשה למנוע את הפסקת העסקתם של כ-100 חברי סגל מהפקולטה למדעי הרוח במוסד. לטענת הארגון, מדובר ב-20% מכלל חברי הסגל בפקולטה. על פי ההערכות, משמעות הפיטורים היא ביטולם של בין 70 ל-100 קורסים. חברי הסגל הזוטר באוניברסיטה איימו כי ישבשו את פתיחת שנת הלימודים אם המהלך ייצא לפועל.

העתירה הוגשה באמצעות עורך הדין דרור גל בטענה כי מדובר בהפרה של הסכמים קיבוציים שנחתמו ב-2008 ו-2010, והבטיחו ביטחון תעסוקתי ואת הסדרת תנאי העבודה של הסגל הזוטר.

יו"ר ארגון מו"ח (מרצים וחוקרים) באוניברסיטה העברית, הדוקטור אסתר סרוק, מסבירה כי הרוב הגדול של המפוטרים הם עמיתי הוראה ותיקים, שעובדים באוניברסיטה 20 שנה. לדבריה, "הם זכאים לביטחון תעסוקתי, חלקם היו אמורים לקבל חוזים ארוכי טווח של 10 שנים ויותר, וחלק אמורים לקבל מעבר למסלול המקביל למסלול של חברי סגל בכירים".

הפגנה של עובדי סגל אקדמי זוטר בקמפוס גבעת רם בירושלים, 2011צילום: תומר אפלבאום

סרוק הוסיפה עוד כי "מדובר בחוסר הגינות וחוסר מוסריות. אלו מרצים שהיו במערכת הרבה שנים ומילאו את השורות בשנים שבהן לא היה גידול בסגל הבכיר, ולכן לא קודמו. מכיוון שלא היה תקן הם נאלצו ללמד בכמה מוסדות ולכן לא היה להם זמן מחקר והם עברו שחיקה. היום, הם לא יכולים להתמודד מול מועמדים צעירים כי לא חקרו והיו חייבים להתפרנס. הוועדה לתכנון ולתקצוב וועד ראשי האוניברסיטאות הכירו במצב האנומלי הזה והבינו שמדובר בקבוצה שיש חובה מוסרית לקבל אותה במערכת".

יו"ר אגודת הסטודנטים, גיורא ואלה, הוסיף כי מדובר בסיטואציה מורכבת. לדבריו, "הנהלת האוניברסיטה הבטיחה לנו כי הפיטורים יהיו רק של מרצים בקורסים אליהם נרשמו פחות משמונה סטודנטים. הבעיה הגדולה היא שצריך למצוא פתרון הולם וראוי לסגל ההוראה הזוטר. אנחנו קוראים לאוניברסיטה להגיע להידברות עם הגורמים הרלוונטיים ולא להנחית מציאות קיימת".

דיקאן הפקולטה, הפרופסור ראובן עמיתי, הסביר כי בפקולטה כ-1,100 קורסים, מספר חסר תקדים לעומת פקולטות מקבילות בישראל. אחרי הקיצוץ, שיעמוד על כ-700-100 קורסים, עדיין יישארו בה יותר מ-1,000 קורסים שונים. כיום, כ-40% מהקורסים בפקולטה הם קורסים קטנים שבהם לומדים פחות מ-10 תלמידים, וחלק מהם יהיו אלה שיבוטלו. מדובר בשיעור של 8%-7% מהקורסים.

עמיתי מודה שהקיצוץ נעשה בלב כבד. במכתב ששלח לסטודנטים בפקולטה לפני שבוע וחצי הוא כותב כי "אין ספק שהפגיעה קשה במספר לא מבוטל מעמיתינו הצעירים. אנו מצטערים על כך אבל אין לנו ברירה".

בשיחה עם "הארץ" הוא הסביר את המצב המורכב שהוא וגם עמיתיו מאוניברסיטאות אחרות נתונים בו: "אנחנו מייצרים יותר דוקטורים מאשר אנחנו יכולים לקלוט. דוקטורנטים צעירים נכנסים לעולם שבו שום דבר לא מובטח". לדבריו, אין ברירה אלא לבצע את המהלך: "אם לא נתמודד עכשיו עם הבעיות התקציביות בדרך זו או אחרת נעמוד בפני שוקת שבורה ונמצא את עצמנו בקיצוצים גדולים יותר. אנחנו רואים את עצמנו כמופקדים על כל המורשת התרבותית האנושית ואנחנו רוצים לשמר וללמד אותה. עם זאת, יש מגבלות תקציביות ומשום כך עלינו לערוך קיצוץ מסוים, עם כל הכאב. אין לנו מנוס מצמצום של שיעורים הניתנים בפקולטה, בעיקר שיעורים מעוטי משתתפים”.

הפקולטות למדעי הרוח בכל רחבי הארץ, וגם בעולם, עוברות בשנים האחרונות תהליכים כפויים של שינוי, בין היתר בגלל ירידה מאסיבית במספר הסטודנטים. בתוך כעשור ירד שיעורם של תלמידי התואר הראשון מ-35% ל-25%. אחת המגמות הללו היא צמצום של חוגים קטנים ואיחודם או סגירת תחומי לימוד, כפי שהחליטה למשל האוניברסיטה העברית לגבי לימודי אפריקה לפני שנתיים.

הפקולטה למדעי הרוח בעברית כבר עלתה לכותרות בעקבות ירידה משמעותית בהרשמה לחוגים, שבעבר נחשבו לגולת הכותרת באקדמיה הישראלית ושמם אף נודע בעולם, כמו ספרות עברית. גם בשנת הלימודים הקרובה צפויים להתחיל את הלימודים בחוג רק כ-15 סטודנטים. לפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית כולה היסטוריה מפוארת, ועם המרצים שלימדו בה נמנים לאה גולדברג, גרשום שלום ומרטין בובר.

רקטור האוניברסיטה, הפרופסור אשר כהן, סבור ש"מדעי הרוח הם עדיין אבן פינה באוניברסיטה. לפקולטה שלנו יש היסטוריה מפוארת ואנחנו רוצים לשמר אותה". לכן, הוא מדגיש כי מבחינת האוניברסיטה מדובר במהלך מחויב המציאות שמעיד על יעילות. לדבריו, "בשנים האחרונות חלה ירידה גם במספרי חברי הסגל האקדמי הקבוע וגם במספר הסטודנטים. הירידה נעצרה אבל התהליך ברור, אין שינוי כיוון עדיין. עם זאת, התוכניות לא השתנו ונוצר מצב של קורסים קטנים שאני מכנה כלא יעילים אקדמית".

לגבי הטענות על הפרה של הסכמי העסקה הוא אומר כי "המרצים מן החוץ מלמדים בדרך כלל רק קורס או שניים באוניברסיטה, חוזה העבודה איתם הוא מראש חוזה זמני ובהסכם איתם נכתב כי אם אין יותר צורך בקורס מותר לפטר את המרצה. כששוכרים מורים מן החוץ צריך לשכור אותם בהיגיון מסוים. לשכור מישהו מבחוץ בשביל שלושה סטודנטים זה לא מוצדק, אנחנו מוסד ציבורי".

הוא הדגיש עוד כי מבחינת האוניברסיטה לא תהיה פגיעה באיכות האקדמית: "אם נראה שזה פוגע מבחינה אקדמית לא נבטל קורס כזה או אחר. עדיין נישאר האוניברסיטה עם הכי הרבה קורסים קטנים. אנחנו לא מבטלים קורסים מרכזיים ואיננו יכולים לתת אין-ספור קורסי בחירה כי זה לא מעניק ערך מוסף לתואר".

פרופסור עמיתי אומר שהוא אינו פסימי לגבי מצב הפקולטה, שלדבריו עוברת גם תהליכים של התחדשות. דוגמה אחת לכך הוא רואה למשל בגידול שהושג בנרשמים לכמה חוגים כמו מחשבת ישראל (מ-20 ל-40), ערבית (מ-10 ל-25) ופילוסופיה (מ-60 ל-90). הוא מציין שאחת הדרכים להתמודד עם המצוקה היא פתיחת מסלולי לימוד המשלבים בין מדעי הרוח ומקצועות מבוקשים יותר, כמו מסלולים במזרח אסיה במשולב עם מנהל עסקים, ופילוסופיה במשולב עם משפטים. בנוסף, השנה יתווספו לפקולטה 8.5 תקנים חדשים. לדבריו, "לא היה כדבר הזה בשנים האחרונות".

במכתב שכתב לסטודנטים הוא הוסיף: "החלטנו לנקוט צעדים מעשיים לבלימת הירידה בפקולטה שלנו, ואולי אף נצליח לבצע תפנית ולהגדיל את מספר תלמידינו בשנה הקרובה. בסיוע חברת ייעוץ חיצונית, אנו מתמקדים בהגדלת שיעור המממשים מבין המועמדים שהתקבלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ