המדינה לבג"ץ: "דחיית גיוס בחורי הישיבות לא תגרום נזק"

נציגי המדינה השיבו לעתירות נגד החלטת השר יעלון לדחות את גיוס החרדים באוגוסט: "גיוס מיידי עלול לסכל את מאמצי הממשלה להסדיר את הנושא בחוק"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

יום אחרי שפורסם כי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון החליט לדחות את גיוס בני הישיבות שהיו אמורים להתייצב מהשבועות הקרובים בבקו"ם - הוגשה היום (שלישי) לבג"ץ עמדת המדינה הרשמית בנושא, לפיה דחיית הגיוס לא תגרום ל"נזק בלתי הפיך".

יעלון נימק את החלטתו אתמול בעיכוב בהעברת רפורמת הגיוס בכנסת. בנוסף, גורמים ביטחוניים הוסיפו כי "החוק ממילא אמור לדחות את שירותם הצבאי של חרדים, כולל אלו שאמורים להתגייס ב-18 באוגוסט. מכיוון שהחוק ככל הנראה יעבור רק בתחילת המושב הבא, צריך להיות חסר אחריות להכניס לבית סוהר את אותם מלש"בים, אשר ממילא שירותם אמור להידחות על פי 'חוק פרי'".

העתירות כנגד דחיית גיוס החרדים הוגשו על ידי התנועה לאיכות השלטון, הפורום לשוויון בנטל, עמותת חדו"ש, ישראל חופשית, עו"ד יהודה רסלר, וח"כ לשעבר רוני בריזון. בתשובתה לעתירות מפרטת המדינה כי 6,357 בני ישיבות מחזיקים כיום בצווי גיוס, ו-608 מתוכם היו אמורים לעלות על מדים בחודשים אוגוסט עד אוקטובר 2013.

מודעות נגד גיוס חרדים במאה שערים, בחודש מרסצילום: גיל כהן מגן

מתגובת המדינה עולה גם כי שר הביטחון מתכוון להורות לרשויות הצבא על הדחייה המתבקשת עד לחודש דצמבר – "תקופה בת כארבעה חודשים לכל היותר". "משמעות הדבר הינה כי לחלק קטן מתלמידי הישיבות המיועדים להתייצב לשירות בהתאם למתווה הגיוס, כפי שהוצג בתצהיר התשובה, יידחה מועד ההתייצבות לתקופה קצרה – אשר במסגרתה תבקש המדינה לפעול ככל יכולתה להשלמת תהליכי החקיקה בסוגיה זו", נכתב בתשובת המדינה.

בנוסף העלתה התשובה כי אם יגויסו תלמידי הישיבות המדוברים, הדבר "עלול לסכל את מאמצי הממשלה להוביל הסדרה של הנושא כמוצע, במסגרת חקיקה ראשית... לאור ההסדר העתיד לחול בעניינם של תלמידי ישיבות אלה עצמם, עמדת המדינה היא כי אין זה סביר לגייס אותם – על כל המשתמע מכך – באופן מיידי, כאשר במקביל המדינה פועלת להביא להסדר חקיקתי שכלל אינו מחייב את גיוסם. עוד נוסיף, כי דומה שלא ייגרם נזק מדחייה נוספת בהתייצבותם לשירות של קבוצת תלמידי הישיבות האמורה, ודאי שלא נזק בלתי הפיך".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי "דחיית שירותם של מאות תלמידי הישיבות מצטרפת לדחייה המתמשכת זה שנה של עשרות אלפי תלמידי הישיבות המקבלים דה פקטו פטור מגיוס לשירות בטחוני, ונעשית גם היא בחוסר סמכות מוחלט של שר הביטחון, תוך רמיסה גסה של עקרונות היסוד של הדמוקרטיה הישראלית, ביניהם עקרון הציות לחוק והשוויון בין אדם לאדם ובין דם לדם".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה כי "הודעת המדינה לבג"ץ מוכיחה שוב שלשר הביטחון אין שום עניין לגייס תלמידי ישיבות והוא עושה כל שביכולתו כדי להתחמק מכך". לדברי רגב, "לפני שנה המדינה הוציאה צווי גיוס כדי לשכנע את בג"ץ שהיא פועלת בכנות למימוש חובת השירות ופסיקת בג"ץ. ההודעה הנוכחית מלמדת עד כמה צדקנו כאשר הגבנו שמדובר בתרגיל יחסי ציבור. עכשיו המדינה מאשרת זאת ובעצם באה לבג"ץ ואומרת שהיא לא באמת התכוונה, וגם בעתיד הנראה לעין, היא לא מתכוונת ליישם את חובת השירות שבחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ