מת חסיד אומות העולם ברטולד בייץ, שהציל מאות יהודים בשואה

בייץ, בן 99 במותו, היה מבכירי התעשיינים בגרמניה. הוא נהג להגיע לתחנות הרכבת בזמן האקציות, ודרש לשחרר את עובדיו - וגם יהודים נוספים

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

ברטולד בייץ, מבכירי התעשיינים בגרמניה וחסיד אומות עולם שהציל מאות יהודים בשואה, מת שלשום בגיל 99 בגרמניה. ביולי 1941 הגיע בייץ בן ה-27 לעיר בוריסלב שבגליציה, כדי לנהל את החברה להפקת נפט במזרח גליציה. הוא היה עד להשמדה המתמשכת של יהודים בידי הנאצים, והחליט לפעול נגדה באמצעים שעמדו לרשותו.

בייץ הצליח לשחרר מאות יהודים ואף להוציאם מרכבות שהובילו אותם למחנה ההשמדה בלז'ץ, לעתים ברגע האחרון. הוא דרש מאנשי הס"ס לשחררם, והסביר כי הם עובדים מקצועיים וחיוניים. לצד זאת, בייץ ואשתו אלזה סיפקו בסתר מזון ליהודים והנפיקו להם תעודות עבודה מזויפות. ב-1973 הוא הוכר כחסיד אומות עולם. ב-2006 גם רעייתו אלזה קיבלה את התואר המכובד.

בייץ, יליד 1913, היה במקור בנקאי שעבד בחברת בת של ענקית האנרגיה "של" בהמבורג. עם פרוץ מלחמת העולם השניה הוא נשלח לפולין, שם עבד בתפקידים ניהוליים בתעשיית הנפט בכמה ערים, בהן הועסקו אלפי עובדי כפיה, שרובם היו יהודים.

בייץ, בשנה שעברהצילום: רויטרס

בזכות קשריו עם בכירים במנגנון הנאצי, הוא קיבל מראש מידע על פעולות נגד יהודים. במהלך כל אקציה הוא הופיע בתחנת הרכבת ודרש את שחרורם של עובדיו, אך כלל בהם גם אחרים, אשר לא היה להם קשר אליו, ביניהם גם ילדים. לצד זאת, הוא סייע ליהודים באמצעות זיוף אישורי עבודה, ואף החביא מספר יהודים בביתו בזמן האקציות. כך, לדוגמה, באוגוסט 1942 הוא הציל 250 יהודים - גברים ונשים - מהטרנספורט לבלזץ', בטענה שהם "עובדים מקצועיים". בהמשך, הוא גויס לוורמאכט, ולחם בחזית המזרחית.

בייץ טען לימים כי פעילותו להצלת יהודים לא נבעה מאידיאולוגיה אנטי־נאצית. "לא היה זה אנטי־פשיזם, ולא התנגדות”, אמר, “ראינו מהבוקר עד הערב, הכי קרוב שאפשר, מה קרה ליהודים של בוריסלב. כשאתה רואה שיורים באשה שמחזיקה את בנה ביידים, בשעה שלך עצמך יש ילד, התגובה שלך חייבת להיות שונה לגמרי".

בהמשך התפרסם כשעבד בחברת התעשייה “אלפריד קרופ”. עם מות בעליה, ב-1967, התמנה ליו”ר הדירקטריון של החברה. משפחת קרופ, שעל שמה נקראת החברה, היתה משפחת תעשיינים ואילי נשק גרמנית, שתרמה למפלגה הנאצית ולחימושה של גרמניה הנאצית, העסיקה עשרות אלפי עובדי כפייה יהודים ועשתה הון במהלך מלחמת העולם השנייה. אלפריד נידון במשפט נירנברג ל-12 שנות מאסר והחרמת רכושו, אך בהמשך קיבל חנינה ורכושו הוחזר לו.

ב-1973, כשהוחלט להעניק לבייץ את אות “חסיד אומות עולם”, תמכו בכך רבים מניצולי השואה שהכירו אותו. עם חלקם הוא שמר על קשר גם אחרי המלחמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ