גילי כהן
גילי כהן

76% מהחיילים המשרתים בתוכנית לשילוב חרדים בצה”ל (שח”ר) מרוצים מהשירות הצבאי, ו-75% סבורים כי התפקיד אותו הם מבצעים חיוני למטרות הצבא - כך עולה מסקר שנערך בקרב משרתי התוכנית. הסקר, שנערך באופן אנונימי בקרב 200 מתוך 2,000 חיילי התוכנית, מתפרסם על רקע גיוס החרדים שמתחיל היום (חמישי) - הנרחב ביותר עד כה. 400 חיילים יגוייסו במסגרתו, מרביתם לשני גדודי לוחמים חרדים.

הסקר ביקש לבדוק את שביעות רצונם של החיילים החרדים, את האופן שבו הם תופסים את שירותם הצבאי ואת נכונותם לשירות קבע ומילואים. לפי ממצאי הסקר, שנערך על ידי אנשי אגף כוח האדם בצה”ל, 37% מחיילי השח"ר הביעו נכונות לצאת לקצונה, ו-55% השיבו בחיוב לשאלה "אם תהיה לך אפשרות, האם תהיה מעוניין לחתום קבע בתום שירות החובה". חיילי השח"ר הביעו שביעות רצון נמוכה יותר לגבי שירות מילואים: שליש מהחיילים סוברים כי מי שהתגייס לשירות חובה צריך לשרת גם בשירות מילואים ארוך. 78% השיבו כי חיילים בתפקיד הזהה לשלהם יהיו מוכנים לבצע שירות מילואים ארוך.

לדברי קצין בכיר באגף כוח האדם, ממצאי הסקר מראים "נתונים מאוד יפים על שביעות רצונם של המשרתים והנתון שהפתיע אותנו הוא הגאווה מהשירות בצה"ל - 85% מהחיילים". לדבריו, באגף כוח האדם חשבו בעבר כי רבים מנסים להצניע את השירות הצבאי, "ועושים זאת מטעמים של פרנסה וממניעים טכנים, אבל כל הנתונים האלה מציגים גם תחושה גדולה של גאווה בשירות הצבאי, תחושה של נחיצות, שהם נדרשים ושגם במידה מסוימת השירות הצבאי הופך להיות חלק משגרת החיים שלהם".

החיילים החרדים במסגרת תוכנית השילוב באגפי צה"ל השונים - בחיל האוויר, בחיל הים, באגף המודיעין, באגף התקשוב, נשאלו גם על עמדותיהם ביחס לשירות צבאי באופן כללי. 75% הסכימו עם האמירה כי "צה"ל זוכה להערכה רבה בחברה הישראלית". 36% הסכימו כי "מי שלא משרת בצה"ל הוא אזרח טוב כמו מי שמשרת בצה"ל".

לפי הערכת אנשי אגף כוח האדם, השנה יתגייסו לצה"ל כ-2,000 חרדים, מהם כ-900 למסלולי שירות החרדים (שח”ר). "הנתונים מוכיחים כי הקמפיין שמנסים לעשות בקרב חלק מהאוכלוסייה הקיצונית, שהם זרם שולי בחברה החרדית - הוא לא רלוונטי וכזה שלא יפגע בזרימה הגדולה (לשירות צבאי)", אומר הקצין הבכיר. אם בצה"ל אכן יגדילו את היקפי גיוס החרדים כפי שמתווה רפורמת הגיוס, ביוני 2017 צפויים לשרת בצבא כ-10,000 חיילים חרדים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ