20 עצורים בהפגנות נגד התוכנית להסדרת יישובי הבדואים בנגב

יותר מאלף בני אדם הפגינו בצומת להבים ובוואדי ערה נגד מתווה פראוור. אחד הפעילים: "מרגש לראות את ההתעוררות הצעירים למאבק על אדמותינו"

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

עשרים בני אדם נעצרו במהלך הפגנות שנערכו היום (חמישי) בשני מוקדים נגד תוכנית הממשלה להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. מדובר בהמשך פעולות המחאה נגד הליך אישור החוק המבוסס על המתווה הממשלתי להסדרת ההתיישבות הידוע בשם "מתווה פראוור".

בוואדי ערה הפגינו מאות בני אדם ובמהלך האירוע נעצרו כעשרים מפגינים. במשטרה טענו כי הם נעצרו בעקבות ניסיונות לפרוץ אל הכביש ולחסום אותו לתנועה. מנגד, המפגינים טענו כי כמה בני אדם נעצרו עוד בדרכם להפגנה. גם בצומת להבים בערבה הפגינו כאלף בני אדם, רובם בדואים תושבי האזור. במקום היתה אבטחה משטרתית כבדה ולא היו אירועים אלימים או ניסיונות להפרת סדר. עם זאת, מארגני ההפגנה דיווחו כי בסיומה עוכבו כמה מהמפגינים לחקירה משטרתית.

את המחאה המתמשכת נגד מתווה פראוור מארגן מטה מאבק שהוקם מטעם עמותות בדואיות וארגונים לזכויות אדם. לטענתם, המתווה שמקדמת הממשלה שולל הכרה בכפרים שבהם מתגוררים כיום בדואים וייאלץ אותם לעקור מבתיהם. כמו כן מבקשת הממשלה לקדם חוק להסדר קרקעות שלדעת הבדואים פוגע קשות בזכויותיהם. הם מציינים כי ההסדר המוצע אינו מפצה את הבדואים באופן מלא על קרקע שהופקעה מהם בעבר, וכי הוא מאפשר פינוי והריסה של בתים באמצעות צווים מנהליים, מה שפוגע בזכותם לערער על החלטות על הריסה.

הפגנה נגד מתווה פראוור בצומת להביםצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי ארגוני זכויות אדם, התוכנית הממשלתית תביא לפינוי של כ-40 אלף תושבים בדואים מבתיהם. הארגונים קוראים להכיר בזכותם של הבדואים לבעלות על הקרקע ובזכותם להתגורר בכפרים הקיימים. לעומת זאת, טוענים הגורמים שהיו אחראים על גיבוש תוכנית פראוור כי מדובר בתוכנית ההולכת במידה רבה לקראת הבדואים ומאפשרת הסדר הוגן לסוגיית תביעת הבעלות על הקרקע. לטענתם, היא גם מציעה הסדר תכנוני שיאפשר לבדואים לראשונה לגור בישובים מוסדרים עם תשתיות חשמל ומים.

"מרגש לראות את ההתעוררות של הצעירים בנגב ובעוד מקומות למאבק שלנו על אדמותינו ובתינו", אמר היום אמיר אבו-קוידר, פעיל בדואי מהכפר הבלתי מוכר אל זרנוג. לדבריו, "הממשלה אינה מכירה בכפרים הבדואים ומונעת מהם שירותים חיוניים על מנת לגרום לנו להתייאש ולעזוב. אנחנו לא פולשים ולא נוודים. נמשיך לחיות ולעבד את אדמותינו, שהיו בבעלותינו עוד לפני קום מדינת ישראל".

“מתווה פראוור” הוא מהלך להסדרת היישובים הבדואים הלא-מוכרים בנגב וכן הסדרת המחלוקת בין המדינה והבדואים לגבי בעלות על הקרקע - באמצעות חוק מיוחד, שאותו מקדמת הממשלה בימים אלה. במשך שנים לא הצליחה המדינה ליצור תשתית של יישובים מסודרים ומתוכננים עבור האוכלוסייה הבדואית. רק חלק מהאוכלוסייה עבר לעיירות המוכרות, כמו רהט או לקיה. בשטח המשיכו להתפשט יישובים לא-מוכרים, שבהם הוקמו מבנים באופן בלתי-חוקי, והריסתם לא קידמה כל פתרון. סוגיה נוספת שעומדת במרכז המתווה היא המחלוקת לגבי הבעלות שתובעים הבדואים על הקרקע.

מתווה פראוור-בגין מציע להעניק לתובעי הבעלות על הקרקע פיצוי כספי או פיצוי במקרקעין (עד מחצית מהיקף השטח) ואף קובע שיש לפצות בשיעור של עד רבע מהיקף תביעת הבעלות גם את מי שלא מחזיקים כרגע בקרקע, מאחר שפונו ממנה בעבר על ידי המדינה. לגבי הסדרת היישובים, קובע המתווה כי יש לאפשר במידת האפשר הכרה ביישובים לא-מוסדרים, אבל רק בתוך שטחים שיועדו לכך בתוכנית מתאר מחוזית – וכן על פי כללים תכנוניים המונעים פריסת ישוב על שטח נרחב באופן שלא יאפשר הקמת תשתיות יעילה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ