מת יו"ר הכנסת לשעבר יצחק ברמן

ברמן, שמת בגיל 100, היה פעיל באצ"ל וקצין בצה"ל. בהמשך כיהן כיו"ר הכנסת התשיעית מטעם הליכוד וכשר האנרגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הכנסת והשר לשעבר יצחק ברמן (ליכוד) מת הלילה (ראשון) והוא בן 100. הלווייתו תתקיים הערב בשעה 18:00 בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.

בחודש יוני האחרון, בראיון לנחמה דואק ב"המוסף לשבת" של ידיעות אחרונות, אמר יצחק ברמן: "היו לי חיים טובים, אין לי אמביציה שיזכרו אותי אחרי לכתי ואני לא מניח שיזכרו אותי. היה איש ואיננו עוד. זהו".

הוא נולד בברדיצ'ב שבאוקראינה ב-1913, זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה. כשהיה בן שמונה, ב-1921, עלה לארץ ישראל עם הוריו. תחילה סיים לימודים בבית מדרש למורים בירושלים ובהמשך יצא לבריטניה ללמוד משפטים. הוא שב לארץ עם תואר עו"ד. במשך כ-36 שנה היה בעל משרד עצמאי, שעסק בתחום המסחרי. "התחום הזה משך אותי בצעירותי. באותה תקופה יצא לי להכיר הרבה עורכי דין וחברים של עורכי דין, והמקצוע מצא חן בעיני", אמר בראיון לנורית רוט, שפורסם לפני שנתיים ב"The Marker".

ב-1937 הצטרף לאצ"ל. הוא פעל בשירות הידיעות של המחתרת של אצ"ל (מש"י), ומילא תפקידים מיוחדים בתחומי ההסברה, המדיניות, יחסי החוץ והביון של הארגון וכיהן כחבר המפקדה העליונה של אצ"ל. דוגמאות לפעולות בהן לקח חלק פורטו באינציקלופדיה לחלוצי הישוב ובניו שערך דוד תדהר. אחת מהן היתה "פעולת חבניה" שבה האצ"ל נקרא לסייע לבריטים ב"הרחקת הסכנה הגרמנית מן המזרח התיכון". ברמן
היה אז האחראי לקשר בין אצ"ל למטה הצבא הבריטי.

יצחק ברמן, לפני שנתייםצילום: אייל טואג

ב-13 במאי 1941 הוא התבקש לארגן שיגור של חוליית אצ"ל, שתפוצץ את מצבורי הנפט המזוקק במבואות בגדאד, שבו השתמשו לתדלוק מטוסי "לופטוואפה" (חיל האוויר הגרמני).

ברמן העביר את הבקשה למפקד הארגון, דוד רזיאל, שיצא לשטח עם חוליית אצ"ל במטוס תובלה של חיל התעופה הבריטי. רזיאל, שלחם במסגרת זו, נהרג בשטח. לצד זאת, ברמן השתתף בגיוס סוכנים יהודים לטובת בריטניה. בין 1941 ל-1945 שירת בצבא הבריטי. בהמשך, במלחמת העצמאות, התגייס לצה"ל.

מ-1951 היה חבר במפלגת הציונים הכלליים והתקדם עד לתפקיד יו"ר המזכירות הארצית של המפלגה. ב-1977 החל בקריירה פוליטית, ונבחר לכנסת התשיעית מטעם הליכוד. ב-1980 נבחר ליו"ר הכנסת. איש לא התנגד לבחירתו. את כהונתו פתח בקריאה אל נבחרי העם להקפיד על יחסי אנוש מתוקנים ביניהם, כדוגמה לעם, והשמיע אזהרה לדמוקרטיה הישראלית, "הנתונה בלחצים קשים מבית ומבחוץ". לדבריו, "את המשטר הדמוקרטי אפשר להרוס גם ללא מהפכה וכוח הזרוע. אפשר למגרו על ידי השפלתו ועל ידי הצגתו ככלי ריק ובזוי". בהמשך היה שר האנרגיה והתשתיות. ב-1982 הוא התפטר
מתפקידו בשל הסתייגותו מעמדת הממשלה בעניין הקמת ועדת החקירה לאירועי סברה ושתילה במלחמת לבנון הראשונה.

ברמן, שהתגורר בבית אבות בשנים האחרונות, היה עורך הדין הפעיל המבוגר ביותר הרשום בספר עורכי הדין. הוא הקפיד לשלם את דמי החבר שלו מדי שנה, גם בגילו המופלג.

אנשי משמר הכנסת ילוו הערב את ארונו של ברמן בדרכו האחרונה.

יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ספד הבוקר לברמן ואמר כי הוא היה סמל למנהיגות רגישה ואמינה, מנהיגות שישרות וצניעות עיטרו אותה. יצחק ברמן זכה לאריכות ימים אך הכאב על פטירתו מהווה כאב על לכתו של דור, דור שהשקיע את כל מעיניו בהקמתה של מדינת ישראל וביסוסה כמדינה איתנה וחזקה בעלת מסורת דמוקרטית שורשית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ