וינשטיין: נבחן אפשרויות להגביל מתן רישיונות עסק למהגרים מאפריקה

היועמ"ש סייר הערב בדרום תל אביב ונתקל בעימותים בין התושבים הישראלים למהגרים. "למדינה קשה להכיל כמויות כאלה של מסתננים"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אומר כי מדיניות הממשלה היתה ונותרה מלחמה בתופעת המסתננים. "התופעה הזאת קשה. למדינה שלנו קשה להכיל כמויות כאלה של מסתננים", אמר וינשטיין במהלך סיור בגן לוינסקי ובמדרחוב נווה שאנן בדרום תל אביב. וינשטיין ציין כי יכנס בקרוב ישיבה מיוחדת עם ראשי רשויות ויועציהן המשפטיים בניסיון לבחון אפשרויות להגביל מתן רישיונות עסק למהגרים מאפריקה.

ליועמ”ש הצטרפו כמה מאנשי משרדו ובהם המשנה שלו, רז נזרי. לדברי וינשטיין, הממשלה הצליחה להילחם בתופעה באמצעות הקמת הגדר בגבול מצרים וחקיקה חדשה. "עדיין הבעיה הזאת קיימת לגבי אלה שהגיעו ואין לי ספק שהם מעוררים קושי שאין להקל בו ראש, לתושבים באזור ולא רק להם".

וינשטיין אמר כי המדינה פועלת באופן מידתי. "כל אדם זכאי לכבוד האדם. גם הסודאנים והאריתראים זכאים לכבוד האדם. הם זכאים שאנחנו נתייחס אליהם בכבוד. אני לא מתעלם גם מכבוד האדם של אנשים שגרים פה מקדמת דנא, עשרות אנשים, וחייהם השתנו באחת. הדבר הזה טעון טיפול והוא יטופל. הצלחנו למנוע את ההסתננות, אנחנו גם מפעילים את הנוהל לעבירות פליליות, הורדנו את הרף לעבירות שיש בהן סיכון ממשי לשלום הציבור. ברף הזה אנחנו מקפידים", הדגיש וינשטיין.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסייר בדרום תל אביבצילום: ניר קידר

הוא התייחס להוראתו לשחרר ממעצר את השחקן הסודאני באביקר (באבי) איברהים, שנעצר בחשד לגניבת אופניים ואזרח סודאני נוסף שזוכה מעבירת אונס. שניהם הוחזקו בכלא מכוח הנוהל הפלילי, המאפשר מעצר ממושך של מהגרים מאפריקה על סמך ראיות מנהליות בלבד, ללא משפט. "המקרים האלה היה ראוי להם שישתחררו. אני לא מתחרט לרגע. זאת לא עמדה שאני מתחרט עליה, היא היתה נכונה ושקולה. זה לא אומר דבר וחצי דבר לגבי מקרים עתידיים, כל מקרה ייבחן לגופו", אמר וינשטיין בשיחה עם חברי ועד הפעולה של שכונות דרום ת"א.

איברהים ניגש אל וינשטיין במהלך הסיור במדרחוב נווה שאנן, לחץ את ידו וביקש ממנו לבטל את הנוהל הפלילי. "בבקשה תשנה את החוק הזה. אני הייתי קורבן של החוק הזה ויש הרבה קורבנות עדיין בסהרונים", אמר איברהים ליועץ המשפטי לממשלה. מנגד, תושבים ישראלים רבים פנו לוינשטיין ומחו על הפקרת שכונות הדרום. "אף אחד לא רוצה לגור באפריקה. אני לא יכולה למכור את הדירה. בלילות אני לא יורדת מהבית, אני מפחדת", אמרה זהבה שירזי (80), שמתגוררת באזור התחנה המרכזית הישנה. התושבים דרשו להגביר את פעולות האכיפה נגד המהגרים מאפריקה.

יו"ר ועד הפעולה של שכונות הדרום, חבר מועצת העיר ת"א שלמה מסלאוי, שהיה מיוזמי הסיור, מחה על שחרורם של העצורים לפי הנוהל הפלילי. "המסתננים מרגישים שאפשר לעשות הכל פה. זה הפך להיות גיהנום. המערכות החברתיות קרסו. אנחנו מצפים שהיועץ המשפטי יבין שיש כאן בעיה אמיתית, בעיה לאומית. יש כאן בעיה של אכיפת חוק”, אמר.

במהלך הסיור התפתחו כמה עימותים קולניים בין סודאנים ואריתראים לבין תושבים ישראלים. "תחזרו לאפריקה", קרא אחד התושבים הוותיקים. "אתה לא ישראלי", השיב לו מהגר מסודאן. וינשטיין, מלווה ביועציו, מאובטח בידי שוטרי משמר הגבול ומוקף עיתונאים וצלמים, השתדל להימנע מעימות עם התושבים או המהגרים וניהל רק מספר שיחות קצרות עמם, בהן בעיקר הקשיב.

וינשטיין משוחח עם תושבי דרום תל אביבצילום: ניר קידר

נציג רשות האוכלוסין וההגירה אמר לוינשטיין כי את רוב העסקים באזור מפעילים סודאנים ואריתראים. מנהל אגף שכונות ורבעים בעיריית ת"א, אריק שוע, סיפר כי עסקים רבים אמנם מצויים בבעלות ישראלית, אך למעשה מפעילים אותם מהגרים מאפריקה. וינשטיין אמר כי יכנס בקרוב ישיבה מיוחדת עם ראשי רשויות ויועציהן המשפטיים בניסיון לבחון אפשרויות להגביל מתן רישיונות עסק למהגרים מאפריקה. "ישנם דברים שדי הפתיעו אותי", הודה היועץ, "חשבתי שנושא רישיונות עסק נפתר על ידי בשעה שהחלטתי שנאכוף את הדין. נסתבר לי שהדברים בשטח הם לא בדיוק כפי שנראו, נידרש לנושא הזה".

בעת שוינשטיין סייר בדרום ת"א, השיב ראש העיר רון חולדאי בישיבת מועצת עיר לשאילתא של חבר המועצה שרון לוזון בעניין עסקי המהגרים. את השאילתא הגיש לוזון בעקבות הפרסום ב"הארץ" על שינוי מדיניות העירייה, לפיו אזרחי אריתריאה אינם יכולים עוד לקבל רישיון עסק, גם אם הם מחזיקים באשרת עבודה בישראל. "מדובר במדיניות מפלה, סלקטיבית, לא מוסרית וספק חוקית", אמר לוזון.

חולדאי השיב לו כי "אחת הבעיות הקשות עימן אנו מתמודדים היא היכולת לפעול ולאכוף את החוק כנגד עסקים בלתי חוקיים או כאלו המפרים את תנאי הרישיון. בניגוד לנטען על ידך אין מדובר בשלילת פרנסה או יכולת מחייה אלא רק ביכולת של זרים ארעיים להיות בעלי עסק. אין כל מניעה שלהם לעבוד ולהתפרנס במסגרת אשרת העבודה הזמנית או על פי מדיניות 'אי האכיפה' של ממשלת ישראל".

המשנה לראש העיר ת"א, ארנון גלעדי, בירך על שינוי מדיניות העירייה. "אני שמח שעיריית תל אביב אימצה את בקשתי לאסור פתיחת עסקים על ידי מסתננים ולא לאפשר להם לבסס את מעמדם הכלכלי בעיר", אמר. "עלינו לפעול באמצעים נוספים כדי להוציא אותם מהעיר כמה שיותר מהר". עם זאת בימים האחרונים החליטה העירייה כי בעלי עסקים שכבר החלו בהליך לקבלת רישיון ועומדים בתנאים יוכלו להשלים אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ