בעקבות הפרסום ב"הארץ": ועדת הכלכלה תדון היום באפליית ערבים בבנקים

בשבוע שעבר נחשף כי האוכלוסייה הערבית משלמת יותר על שירותים בנקאיים ומקבלת יחס נחות, לצד מקרים של אפליה ישירה בפועלים ובמזרחי-טפחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הכלכלה של הכנסת תדון היום בנוגע לאפליית ערבים במערכת הבנקאית, בעקבות תחקיר בנושא שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ". בתחקיר נחשפה אפליה לרעה של ערבים בבנק מזרחי טפחות וכן סקירה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שלפיה מחירי השירותים הבנקאיים למשקי בית בבנקים המספקים שירותים ביישובים ערביים גבוהים בעשרות אחוזים לעומת כלל הבנקים. עוד נחשף כי ביישובים ערביים פועלים פחות סניפי בנקים ביחס לגודל האוכלוסייה.

"תפקוד המערכת הבנקאית במגזר הערבי הוא חסם עיקרי לשילובה של האוכלוסייה הערבית בכלכלת המדינה ולהתפתחות הכלכלה כולה", כך טוענים במועצה הכלכלית לפיתוח המגזר הערבי. את המועצה, שהיא עמותה רשומה, הקים רואה החשבון והדוקטורנט זיאד אבו חבלה - המנסה בימים אלה בפעם השנייה להיבחר לדירקטוריון בנק לאומי. כיום לא מכהן דירטור ערבי באף בנק בישראל.

טענתו של אבו חבלה עולה בסקירה שכתב על תפקוד המערכת הבנקאית המשרתת את החברה הערבית והוגשה ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת לקראת הדיון היום. בסקירה מעריך אבו חבלה את גודלו של שוק האשראי בחברה הערבית בכ-20 מיליארד שקל, כ-2% בלבד מכלל האשראי שמספקים הבנקים בישראל. זאת על אף ששיעור האוכלוסייה הערבית נע סביב 20%. במגזר הערבי פעילים שלושה בנקים בלבד, ולטענתו של אבו חבלה הדבר מקל על המערכת הבנקאית לנצל את הלקוחות הערבים בשל היעדר תחרותיות.

במערכת הבנקאית טוענים כי מחירי השירותים הגבוהים במגזר הערבי ומספר הסניפים הנמוך יחסית נובעים משיקולים כלכליים וחישובי תשואה וסיכון - ובעיקר מכך שהאוכלוסייה הערבית ענייה יותר מזו היהודית. אבו חבלה, מנגד, טוען כי הבנקים מפריזים בסיכון ומונעים גם מסטיגמות. בפועל, לדבריו, פרמטרים שונים מעידים כי אין פערים של ממש בסיכון בין לקוחות ערבים ליהודים.

לצד ניתוח מחירי השירותים בבנקים ביישובים ערביים, נחשפו לאחרונה כמה מקרים של אפליה קשה במערכת הבנקאית. הקלטה שחשף "הארץ" בשבוע שעבר גילתה כיצד אחראית פתיחת חשבונות בסניף מזרחי טפחות בקרית שמונה הורתה למוקדן בבנק שלא להפנות לסניף לקוחות ערבים. כמה שבועות לפני כן נחשף בערוץ 10 כי בשלושה סניפים של בנק הפועלים לא אפשרו פקידים ללקוחות ערבים להעביר את חשבונם מסניף לסניף.

בשבוע שעבר, בעקבות תחקיר "הארץ", הטיחו ח"כים ועמותות שונות ביקורת חריפה במפקח על הבנקים, דודו זקן. בפיקוח על הבנקים טענו מנגד כי עד לאחרונה, במשך שנים, לא קיבלו כל תלונות על אפליה מצד לקוחות ערבים. המפקח זקן יגיע גם הוא לדיון בוועדת הכלכלה היום.

ח”כים ממפלגת מרצ קראו בשבוע שעבר לפיקוח על הבנקים להטיל קנסות על בנקים שיפלו ערבים, ולקריאה הצטרפה עמותת "ידיד". רן מלמד, מנכ"ל העמותה, כתב ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה) כי "רק קנסות אישיים וגבוהים במיוחד נגד מנהלי בנקים שעובדיהם הפלו אזרחים ערבים יוכלו לחסל את ההתנהלות המקוממת והבלתי ראויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ