177 אפריקאים עזבו את ישראל ביולי; כלוא בסהרונים: לוחצים עלינו לחתום

וינשטיין אישר ביוני את נוהל ה"חזרה מרצון", ומאז מעודד משרד הפנים את המהגרים הכלואים מסודאן ואריתריאה לחתום על טופסי הסכמה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה מדווחת כי 177 אזרחי אריתריאה וסודאן עזבו בחודש יולי את ישראל על פי נוהל "חזרה מרצון". את הנוהל אישר בסוף יוני היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. מאז, פועלת רשות האוכלוסין וההגירה לעודד את אזרחי אריתריאה וסודאן הכלואים בישראל לחתום על טופסי הסכמה לשוב למולדתם. 

ככל הידוע, החותמים על "חזרה מרצון" מקבלים מהמדינה 1,500 דולר בצאתם מהארץ. הנוהל סותר את עמדת האו"ם, לפיה לא ניתן להתייחס לרצונו של אדם כלוא כאל רצון חופשי ולכן אסור להחזירו למדינתו גם אם הסכים לכך. 

לפי רשות האוכלוסין, רוב המהגרים שעזבו לא היו כלואים, אלא התגוררו בערים ברחבי המדינה. הרשות אישרה כי כל מי שביצע את הליך החזרה מרצון באמצעותה, קיבל סיוע כספי, אך לא פירטה את הסכום.

מהגרים מאפריקה עוזבים את ישראל, בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי הנוהל, חובה לקיים ראיון מפורט עם מהגר המוחזק במשמורת, בנוכחות מתורגמן, ולתעד אותו בווידאו. בנוסף, המהגר מתבקש להעלות על הכתב, בכתב ידו, בשפתו ובניסוח שלו, את בקשתו לצאת מישראל ולנמק אותה. את הראיון והבקשה בוחנים נציג רשות האוכלוסין וההגירה ובית הדין לביקורת משמורת. הנוהל קובע כי בכל שלב יכול המהגר לחזור בו מבקשתו לצאת מישראל, והוא אינו חל על מהגרים שהגישו בקשת מקלט וטרם קיבלו תשובה.

במוקד סיוע לעובדים זרים אומרים כי משרד הפנים מפעיל לחץ פסול על כלואים לחתום על טופסי "חזרה מרצון". לטענת המוקד, "הלחצים כוללים אמירות לפיהן זו הדרך היחידה לצאת מהכלא ו'אין דבר כזה פליט בישראל', אמירות לפיהן אם לא יחתמו מיד יפספסו את הטיסה, איומי כזב לפיהם אם לא יחתמו בשלושת החודשים הקרובים, לא יקבלו את 'דמי הכיס' כשיעזבו".

מהגר מאריתריאה הכלוא בסהרונים התקשר אתמול למוקד הסיוע והעיד כי "מדי יום מגיעים נציגי משרד הפנים לאגפים ואומרים לנו: 'בקשות המקלט שלכם לא יתקבלו וישראל אף פעם לא תקבל אתכם ולכן תחתמו את שמכם לחזור'. הם גם אומרים 'אל תגידו שאתם לא רוצים לחתום כי יש לכם בקשת מקלט עומדת, כי בקשת המקלט שלכם תידחה. אל תבזבזו את הזמן כי עכשיו אתם תקבלו 1,500 דולר אם תחזרו'. הם מנסים ללחוץ על כולם לחזור ובכלל לא אכפת להם מה יקרה לנו באריתריאה".

כלואים במתקן סהרונים, ב-2011צילום: אליהו הרשקוביץ

בשיחה עם נציגת המוקד, הוסיף האיש: "כדאי שתשאלי את כולם למה הם באמת חותמים וככה תגלי את האמת. אולי בדפים שלהם כתוב שהם רוצים לחזור ושאין להם שום בעיות, אבל הם כותבים ככה כי משרד הפנים אומרים להם שאם יכתבו משהו אחר אי אפשר יהיה להחזיר אותם. אבל בעצם אם תשאלי אותם הם יגידו לך שהם חוזרים מתוך לחץ ומתוך זה שהם נפלו קורבן לשהות ממושכת בכלא. רוב מי שחתם לחזור זה כאלו שנמצאים מעל לשנה או קרוב לשנתיים".

בשבוע שעבר פנה עו"ד נמרוד אביגאל ממוקד סיוע לעובדים זרים לרשות האוכלוסין וההגירה בעניינם של שבעה כלואים שהגישו בקשות מקלט. "באופן מעורר חשד, זמן קצר לאחר שהגיש המוקד בקשות שחרור בעניינם מכוח עילה זו, נודע למייצגים כי הם לפתע הוחתמו על מסמכי 'עזיבה מרצון'. בנוסף נמנע משרד הפנים למסור למוקד סיוע לעובדים זרים, המייצג את הכלואים, כי הם מוחתמים על הטופס, והמייצגים מיודעים על כך רק לקראת הדיון בבתי הדין לביקורת משמורת", נמסר בהודעת המוקד.

עו"ד אביגאל אומר כי "תחת הכותרת הצינית 'חזרה מרצון' מגורשים מאות מבקשי מקלט לאריתריאה ולרפובליקה של סודאן, בניגוד למשפט הבינלאומי ולעמדת האו"ם שאוסרת לגרש למדינות אלה. על מסמכי העזיבה חותמים אנשים שבורים, ששהייה בת למעלה משנה בכלא ולחצים בלתי פוסקים מאבדים כל תקווה. כמו להוסיף עלבון לפשע, הגירוש הזה מכוסה בשקר של בחירה חופשית". בעקבות פרסום הנתונים, מותח גם דאוויט דמוז, אחד מנציגי הקהילה האריתראית בישראל, ביקורת על הפעלת הנוהל. "אם יש להם שתי אופציות – אופציה אחת להישאר בכלא יותר משלוש שנים אופציה שניה לחזור לאריתריאה – אז זה לא מרצון, אי אפשר להגיש שהם הסכימו לעשות את זה, כי אין להם אופציה אחרת. זה לא בסדר בכלל", אמר בשיחה עם "הארץ".

לדבריו, בעת האחרונה המשטרה עושה שימוש מוגבר ב"נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי", המאפשר להחזיק במעצר ממושך מהגרים מאפריקה על סמך ראיות מנהליות ללא משפט. "אנחנו רואים מה המשטרה עושים, מסתובבים בדרום תל אביב ומחפשים לקחת לכלא. הם שואלים שאלות – 'איפה הקבלה שלך?'. אנחנו רואים עכשיו שאנשים נעלמים מתל אביב, אף אחד לא עוזר להם. אם לוקחים אנשים מפה לכלא ומהכלא לוקחים אנשים לאריתריאה – איך אפשר להגיד שזה מרצון?".

עוד דיווחה היום רשות האוכלוסין וההגירה כי בחודש שעבר הסתנן לישראל דרך גבול מצרים אדם אחד בלבד מסודאן, לעומת 268 ביולי בשנה שעברה. הרשות ציינה כי הוא שב במהלך החודש למולדתו. שר הפנים גדעון סער, אמר כי "לאחר בלימת ההסתננות לישראל, דרך הגבול המצרי, אנחנו מתקדמים מיום ליום במימוש המדיניות של השבת מסתננים בלתי חוקיים לארצות מוצאם או למדינות שלישיות. כל חודש יש בישראל פחות מסתננים בלתי חוקיים. נמשיך לפעול בנחישות למימוש מדיניות זאת".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי הליך היציאה מרצון הוא הליך מפוקח ומבוקר המתבצע בדיוק בהתאם לנוהל שאושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ