פנייה ליועץ המשפטי לממשלה: חקור את ראש העיר נצרת עילית על הסתה לגזענות

קמפיין שלילי בגנות ראש העיר שמעון גפסו, התברר כתעמולה מצדו. במודעות נוספות שנתלו מטעמו נכתב: "נצרת עילית יהודית לנצח"

אלי אשכנזי
אלי אשכנזי

חברי פורום “תג מאיר” והמרכז הרפורמי לדת ומדינה פנו היום (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה שיפתח בחקירה מיידית נגד ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, בגין מסע הבחירות שלו לבחירות לרשויות המקומיות, הקורא בין היתר לשמור על "צביון יהודי בעיר" ומתנגד להקמת בית ספר ערבי בעיר, וכן באשר להתבטאויות שהשמיע בעבר. “גפסו פתח בתעמולת בחירות אשר מהווה, כל כולה, עבירת הסתה לגזענות”, כתבו הפונים ליועץ בפנייתם.

כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", פתח גפסו בימים האחרונים בקמפיין שלילי נגד עצמו, שבו פורסמו שלטים המצטטים חברי כנסת מהשמאל (גילאון, טיבי וזועבי) שהתבטאו נגד גפסו בעבר. זה היה השלב הראשון במסע הפרסום. בשלב הבא, נתלו בעיר שלטים המשיבים לאנשי השמאל ובהם נכתב, בין השאר: "נצרת עילית יהודית לנצח!" וציטוט של גפסו: "לא עוד עצימת עיניים. לא עוד התרפקות על החוק המאפשר לכל אזרח לגור היכן שיחפוץ. זהו הזמן לשמור על הבית”.

בשלט אחר מצוטט גפסו: "לא אתן לשנות את צביונה היהודי של העיר. אמנע הקמת בית ספר ערבי, ואפעל להקמת שכונות לתושבים יהודים. כל בקשה לסממן זר בעיר – נענית בלאו מוחלט! נצרת עילית היא עיר יהודית".

שלט בחירות של שמעון גפסו בנצרת עילית, השבועצילום: גיל אליהו

לטענת עורכת הדין עינת הורביץ, שפנתה בשם הארגונים ליועץ המשפטי, "כחלק מהקמפיין, נתלים שלטי חוצות אדירי מימדים שכוללים ציטוטים של מר גפסו שמקומם לא יכירם בחברה שוויונית ופלורליסטית – בוודאי לא מפי נציג ציבור. מדובר בציטוטים גזעניים לעילא, כאשר כל מהות קמפיין הבחירות של מר גפסו כדי להבחר בשנית נוקטת קו גזעני מובהק – מניעת חלוקת משאבים שוויונית לתושבי נצרת עילית הערבים, וניסיון להביא לסילוק ערבים מעירו".

הורביץ הוסיפה כי "אין צורך להכביר מילים על המשמעויות החמורות ביותר של דברים אלה, אי החוקיות שגלומה בהם והחומרה בכך שנבחר ציבור מנצל את הכספים שהוא מקבל לצורך קיום בחירות דמוקרטיות על מנת לקדם סדר יום גזעני במהותו ובעל אופי בוטה ומשתלח". לדבריה, "הגזענות הפכה מדבר שמנסים להסתיר לדבר שבו מתגאים; למידה מכובדת בחברה; לדבר מה שבשלו בוחרים במועמד לראשות עיר".

מטעמו של גפסו נמסר בתגובה כי "הרצון לשמור על צביונה היהודי של נצרת עילית אינו שונה במאומה מהרצון לשמור על צביונה היהודי של המדינה כולה, ואם דבריי על 'עיר יהודית' הם גזענות - הרי שהציונות כולה היא גזענות, והמונח "מדינת היהודים" שבו השתמשו כל חוזי ומקימי המדינה - הוא מושג גזעני. אזרחים ערבים גרים בנצרת עילית ונהנים ממלוא השירותים העירוניים, בניגוד לנצרת בה אין אף לא יהודי אחד. ערבים ימשיכו לגור בנצרת עילית, אך גם ימשיכו לדעת שעיר זו היא עיר בעלת זהות יהודית - זהות שלמרות הכל, למרות המציאות המורכבת, למרות הצדקנות, ולמרות האמירות הבוטות והפוגעניות כנגדי - לא תשתנה לעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ