היסטוריונים מזהירים: מסוכן לבטל את בחינת הבגרות במקצוע

פרופסורים בכירים הצטרפו למאבק המורים ומזהירים מהמהלך. יהודה באואר: "לא רעיון טוב שנחנך קופי אדם לאומניים שמיומנים מבחינה טכנולוגית"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

קבוצת מורים להיסטוריה שיצאה למאבק בתוכניתו של שר החינוך, שי פירון, לבטל את הבגרויות במקצועות הספרות וההיסטוריה קיבלה בימים האחרונים רוח גבית למאבקה - היסטוריונים בכירים מזהירים שביטול הבגרויות במקצועות אלו יביא לקריסת החינוך ההומני.

בימים האחרונים החתימו המורים עשרות חוקרים מתחום ההיסטוריה ותחומים נוספים על עצומה הקוראת שלא לבטל את הבחינה. כרגע עוד לא הוחלט סופית מה יעלה בגורל הבגרויות שיבוטלו, והאם הן יוחלפו במבחן פנימי בית ספרי, מבחן ארצי שייבדק בבית הספר, או כתיבת עבודה מסכמת, אך מי שעוסק בתחום מזהיר כי שינוי במתכונת ההערכה, ללא תוספת שעות למידה, יביא לביטולם ההדרגתי של מקצועות שאין בהם בחינת בגרות.

ההיסטוריון פרופ' יהודה באואר, הזהיר בשיחה עם "הארץ" כי מדובר בסכנה אמיתית לחברה הישראלית. "אני לא חושב שזה רעיון טוב שנחנך דורות של קופי אדם עם השקפה לאומנית שמיומנים מבחינה טכנולוגית. באופן כללי, בהתקפה על מקצועות כמו היסטוריה וספרות, יש סכנה רצינית מאוד שהדורות הבאים פה לא יידעו שום דבר חוץ מטכנולוגיה ולאומנות. זה מהלך שמסכן את עתידו של העם כאן".

באואר הוסיף עוד כי "אין כל אפשרות לאדם אינטליגנטי היום להסתפק בעניינים טכניים, והכיוון של ההנהגה בשנים האחרונות זה לצמצם ככל האפשר את מדעי הרוח, תוך כדי פטפוטים על כך שלא עושים את זה. אני חושב שזה מסוכן כי בלי הערך הזה של תרבות כללית לא תהיה תרבות יהודית. אני חושב שהכרחי שנשנה את הכיוון הזה".

לצד באואר מתייצבת גם ההיסטוריונית פרופ' חנה יבלונקה, מאוניברסיטת בן-גוריון. היא רואה בביטול בגרויות במקצועות ההומניים פגיעה אנושה בחברה. "היחס למקצועות ההומניים במדינה הזו הוא ממש מכמיר לב" היא אומרת בצער. יבלונקה שכיהנה כראש ועדת המקצוע היסטוריה, מתחה בעבר ביקורת חריפה על תוכנית הלימודים, ועם זאת, היא לא חושבת שראוי לבטל לגמרי את בחינת הבגרות. "מקצוע שמבטלים בו את חובת בחינת הבגרות הופך למקצוע מדרגה נמוכה. היסטוריה לא צריך להיות מקצוע מדרגה ז'. הוא מהמקצועות היותר חשובים, הוא תשתיתי לגמרי".

למרות החולשות שיש לתוכנית הלימודים בהיסטוריה, ביטול הבגרות לא בא בחשבון מבחינתה. "אולי מתבקש שלנושא ההיסטוריה לא יהיו לו יומרות ללמד מהתנ"ך ועד הפלמ"ח, כי זה בלתי אפשרי, אבל שאדם יבין את מהות החברה שבה הוא חי, שיבין לפחות את ההיסטוריה המודרנית, בת זמנו, שיבין את מקורות התרבות, שיבין בעצם את המקצוע היחיד שמתאר את תולדות בן האנוש כיצור מחליט, טועה, משלם על הטעויות שלו ומעביר מדור לדור בכל זאת איזשהו שיעור".

פרופ' דני גוטוויין מאוניברסיטת חיפה רואה בביטול הבגרות הזו מתקפה על הציבור החילוני. "יש פה הצהרה תרבותית קשה מאוד. זו התקפה ברוטלית על הציבור החילוני. היסטוריה וספרות הם מקצועות שמקנים הקשר. היסטוריה הוא מקצוע המקנה לתלמיד הקשר של המציאות החברתית, כמו שאנחנו לומדים פיזיקה כדי לדעת על היקום, אנחנו לומדים היסטוריה כדי להבין את החברה האנושית. למעשה משרד החינוך לא רוצה שתלמידים יבינו את המערכות שבתוכן הם חיים ופועלים".

לדבריו, "דבר נוסף וחמור הוא שהיסטוריה וספרות הם המקצועות החילוניים המרכזיים, הם מציבים את האדם במרכז. על ידי סילוקם, התלמיד הישראלי יקלוט את המציאות דרך מנגנוני פרשנות שהם בעלי אוריינטציה דתית, כמו חגי ישראל או התנ"ך".

גוטוויין אינו משתכנע מהטענות של אנשי משרד החינוך, לפיהן צמצום הבגרויות יביא ללמידה מעמיקה יותר של מקצועות אלה, "אני לא קונה את הסיפור שתהיה עבודה במקום בחינה. המורים בעצמם מבינים שהשעות יירדו, ולכן המקצוע יתנדף. אלה המקצועות שמחוללים את המערכת החילונית, זו מלחמה על התרבות הישראלית, ואם אני מבין לאן המאבק הזה הולך זו מלחמת תרבות".

פרופ' דינה פורת, ראש מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב והיסטוריונית ראשית של יד ושם סבורה כי "היסטוריה היא קודם כל זהות, בן אדם שלא יודע מאיפה הוא בא ומה היה לפניו, אין לו זהות. זהות לא נולדת מהרגע להרגע. אמנם לא יפסיקו ללמד היסטוריה, אבל ביטול הבחינה יביא לצמצום שעות, ואם אין בחינת בגרות באופק התלמידים לא מתיישבים ללמוד באופן רציני. אנחנו נגדל דור שלא יודע, כי הוא לא היה חייב ללמוד, וזו פגיעה קשה. לאור מה שקורה בשנים האחרונות זו תהיה שגיאה חמורה לבטל את הבחינה הזאת".

עד כה חתמו על עצומת המורים להיסטוריה גם פרופ' ירון צור, פרופ' שולמית וולקוב, פרופ' דיוויד ניומן, פרופ' אשר ססר, פרופ' מרים בן זאב ועוד כ-650 חותמים. המורים מתכננים גם הפגנה גדולה בשבוע הבא.

בתגובה לדברים, כתב שר האוצר יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו כי "מדובר בהחלטה מצוינת שתגרום לתגבור של לימודי ההיסטוריה, לא להפחתה. לימוד לשם לימוד, לשם ההשכלה והרוח, לא שינון עקר לבחינה של חומר שישכח יום אחרי המבחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ