משרד החינוך החליט להקפיא לשנה את מבחני המיצ"ב החיצוניים

הבחינות הפנימיות, שנתוניהן אינם מפורסמים, ימשיכו להתקיים. לפיד הסביר את ההחלטה: "אי אפשר להשוות בין תלמידים כל עוד אין שוויון בתנאים שלהם"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במשרד החינוך החליטו להקפיא בשנת הלימודים הקרובה את מבחני המיצ"ב החיצוניים, המתקיימים אחת לשנתיים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. במקביל, ועדה פנימית במשרד תעבוד על מתווה חדש לבחינות.

הבחינות הפנימיות, שאת נתוניהן לא חייבים בתי הספר לחשוף בפני משרד החינוך, לא יוקפאו. סקרי האקלים הבית ספרי, שהם חלק מבחינות המיצ"ב, ייערכו במתכונת הרגילה בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, ומתכונת דומה תופעל מהשנה הקרובה גם בחלק מהחטיבות העליונות. עוד הוחלט במשרד כי בשנה הקרובה ישתתפו מפקחי ומנהלי בתי הספר בפיתוח מקצועי שיעסוק בתהליכי הערכה פנימיים לצורך שיפור ההוראה והלמידה בבתי הספר. שר החינוך, שי פירון, מתכוון לקדם חקיקה שתמנע פרסום לא מבוקר של תוצאות מבחני המיצ"ב, שלדבריו מוביל לנזק עמוק למערכת החינוך, לערכיה ובעיקר לתלמידיה. 

יו"ר מפלגתו של פירון, שר האוצר יאיר לפיד, הסביר היום את ההחלטה בדף הפייסבוק שלו: "היום ביטלנו את בחינות המיצ"ב. למה? כי חינוך אינו עוסק במדידה אלא בלמידה. כי השכלה ורוח אינם צריכים לקבל ציון. מפני שאנחנו לא יכולים להשוות בין תלמידים כל עוד לא דאגנו לשיוויון בתנאים שלהם. או כמו שאמר שי פירון, 'כי השתגענו'. השתגענו כי לקחנו את מערכת החינוך והפכנו אותה למערכת של בחינות. בעולם המבוסס על שיתופי פעולה, עבודת צוות וחשיבה יצירתית, שעבדנו את הילדים שלנו לשינון אינסופי שנגמר בזה שהם יושבים לבד מול הנייר ומקווים לקבל ציון טוב יותר בנקודה מזה שיושב לידם".

שר החינוך שי פירון. לפיד: "חינוך עוסק בלמידה, לא במדידה"צילום: עופר וקנין

אחד הזרזים לביטול הבחינות היה פסיקת בג"ץ, שחייבה את משרד החינוך לפרסם בספטמבר האחרון את נתוני המיצ"ב של כל המוסדות החינוכיים בישראל, מה שהביא להשוואה בין בתי הספר במדדים השונים. במשרד החינוך ראו את ההשוואה כבעייתית, מכיוון שלא לקחה בחשבון מדדים מלבד ציונים במקצועות המיצ"ב, כגון שילוב תלמידי חינוך מיוחד, מניעת נשירה ופעילויות חברתיות ערכיות. ההשוואה אף יצרה מדרג שלדעת המשרד אינו הוגן, מציב את השכבות החלשות בתחתית הטבלה ומבייש את המורים והתלמידים בבתי הספר שהגיעו להישגים נמוכים.

באפריל השנה פורסם ב"הארץ" כי משרד החינוך מתכוון לערוך שינוי משמעותי במתכונת בחינות המיצ"ב, ולקיים אותן בקרב מדגם מייצג מצומצם בלבד. היוזמה מצטרפת לעיסוק במתכונת בחינות הבגרות, שאת מספרן הבטיחו פירון ויש עתיד לצמצם, והמדיניות החדשה עומדת בניגוד לזו של שר החינוך הקודם גדעון סער, ששם דגש על מדידה והערכה של הישגי התלמידים.

שר החינוך הקודם גדעון סער על רקע נתוני המיצ"ב, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

במערכת החינוך מרוצים: "צעד מחויב המציאות"

במערכת החינוך הגיבו בחיוב להחלטת המשרד. יו"ר ארגון המורים, רן ארז, מסר כי "מדובר בהחלטה חשובה מאין כמותה, שמבטלת תחרויות דמויות ליגת כדורגל בין בתי ספר על תוצאות המיצ"ב. מדובר בצעד חשוב מאוד להפיכת בתי הספר למקום שבו יקיימו לימודים משמעותיים וערכיים".‬

מנכ"ל רשת אמי"ת, ד"ר אמנון אלדר, אמר כי מדובר בצעד מחויב המציאות. "מכלי עזר אחד בארגז הכלים של מנהל בית הספר ושל משרד החינוך הפך מבחן המיצ"ב לעגל זהב שהגיע לממדים לא סבירים בחיי המורים והמנהלים. אחרי ההחלטה לפרסם את תוצאות המיצבים הדבר החמיר, אני מקווה שכעת ישתחררו בהנהלת בתי הספר מאימת המיצב וישתמשו בו ככלי נוסף להטבת החינוך ולקבלת מידע על צרכים לימודיים חינוכיים אחרים בבתי הספר".

מנכ"ל תנועת "חינוך ישראלי", אורן יהי שלום, הוסיף כי "החלטת שר החינוך היא בכיוון הנכון. בשנים האחרונות מגמת ההערכה והמדידה הפכה בחלק משמעותי מבתי הספר מכלי בית ספרי לשיפור, לעגל הזהב על חשבון איכות ההוראה והערכים". לדבריו, "עכשיו מוטל על כתפי שר החינוך להמשיך את המהלך ההכרחי והמתבקש ולהחזיר לבתי הספר, למורים וכמובן לתלמידים את העניין והאחריות ללמידה. יש צורך לתת אמון יחד עם כלים משמעותיים לבתי הספר, כדי שינהלו את בעצמם את ההוראה ובכלל זה כמובן גם את דרכי ההערכה".

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, שעתרה לבית המשפט בעניין פרסום מדדי המיצ"ב אמרה כי "אנחנו שמחים שבזכות החלטת בית המשפט לפרסם את תוצאות המיצ"ב בחתך בית ספרי, נערך במשרד החינוך בדק בית שהוביל לבחינה מחודשת של מדדי הערכה אלה. חשיפת המידע לא אפשרה למשרד החינוך להמשיך ולהתעלם מהמגבלות של מדדי המיצ"ב. אנחנו מצפים מהמשרד שכל פעילות של הערכה שתתבצע בעתיד תתנהל גם היא בשקיפות מלאה תוך שיתוף הציבור. כל דרך אחרת תתפרש כניסיון להתחמק מהחלטת בית המשפט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ