אילן ליאור
אילן ליאור

המשטרה ועיריית תל אביב יצאו היום (שני) למבצע אכיפה משותף נגד עסקים של מהגרים מאפריקה. משעות הצהריים הסתובבו שוטרים ופקחי העירייה בדרום העיר, יחד עם נציגים של משרדי הבריאות והאנרגיה ושל רשות האוכלוסין וההגירה. המבצע משקף את הגברת פעולות האכיפה כלפי בעלי עסקים מאפריקה ומצטרף לכמה מבצעים דומים שהיו בחודשים האחרונים.

בתשובה לפניית "הארץ" השיבה העירייה כי המבצע נועד לאכוף 26 צווי סגירה שיפוטיים ומנהליים לעסקים בבעלות מהגרים מאפריקה. בשעות הערב דיווחה העירייה כי סגרה עסק אחד בשכונת שפירא, אך כל שאר העסקים היו סגורים בעת הביקורת. בעירייה אמרו כי ייתכן שבעלי העסקים סגרו אותם לאחר שנודע להם על המבצע.

בשעות הצהריים החלו להתאסף משאיות הובלה סמוך לגן לוינסקי בדרום העיר. המובילים נערכו להחרים ציוד ורכוש מבתי עסק שלהם הוצאו צווי סגירה. נוכחותן של המשאיות הגבירה את הדריכות בקרב בעלי העסקים הזרים באזור נווה שאנן והתחנה המרכזית, ואחדים מהם אף סגרו אחר הצהריים ביוזמתם את עסקיהם. לרבים מהם, בדומה לבעלי עסקים ישראלים, אין רישיון עסק. לקראת ערב עזבו המשאיות את האזור ריקות.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מסייר בדרום תל אביב, בשבוע שעברצילום: ניר קידר

בחודשים האחרונים הגבירה מאוד עיריית תל אביב את הלחץ על מהגרים מאריתריאה ומסודאן המפעילים עסקים בדרום העיר. מבצעי האכיפה הפכו תדירים ורחבים יותר. באחרונה אף פורסם ב"הארץ" כי העירייה שינתה את מדיניותה ואינה מאפשרת עוד לאזרחי אריתריאה לקבל רישיון עסק, גם אם יש בידיהם אשרת עבודה. בעקבות הפרסום הודיעה העירייה כי תאפשר לבעלי עסקים שכבר הגישו בקשה לרישיון ועומדים בכל הדרישות, להשלים את ההליך.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ערך בשבוע שעבר סיור בדרום העיר ואמר כי יכנס בקרוב ישיבה מיוחדת עם ראשי רשויות ויועציהן המשפטיים בניסיון לבחון דרכים נוספות להגביל מתן רישיונות עסק למהגרים מאפריקה. "ישנם דברים שדי הפתיעו אותי", הודה וינשטיין, "חשבתי שנושא רישיונות עסק נפתר על ידי בשעה שהחלטתי שנאכוף את הדין. נסתבר לי שהדברים בשטח הם לא בדיוק כפי שנראו. נידרש לנושא הזה".

ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ישראל גינה את המבצע של עיריית תל אביב. "הרשויות נחושות בדעתן להפוך את חייהם של מבקשי המקלט לבלתי נסבלים", אמר מנכ"ל אמנסטי ישראל, יונתן גר. "לא מאפשרים להם תנאי קיום בסיסיים, וכעת בתי העסק שלהם נסגרים. אנשים צריכים לאכול. קשה שלא לחשוב שרון חולדאי עושה שימוש ציני במבקשי המקלט לקראת הבחירות לראשות העיר".

עיריית תל אביב מסרה כי היא "משקיעה משאבים רבים, בשיתוף עם המשטרה, באכיפה ממוקדת כלפי עסקים הפועלים ללא רישיון בכל רחבי העיר באופן שוטף. עד כה הוגשו מאות דו"חות ומתקיימים עשרות הליכים משפטיים כנגד עסקים אלו וכן הוצאו צווים מנהליים ושיפוטיים רבים לסגירתם".

בהתייחס למבצע האכיפה מסרה העירייה כי "העסקים המדוברים פועלים ללא רישיון עסק ובניגוד לצווי הסגירה שהוגשו נגדם, לרבות עבירות על חוקי מדינה וחוקי עזר עירוניים. עד כה נסגר עסק אחד ברחוב התיבונים, הוגשו דוחות בגין עישון במקום אסור ובוצעו פעולות אכיפה נוספות על ידי הגורמים הממשלתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ