פעילה נעצרה לאחר שסירבה להזדהות בפני שוטר שכינה אותה "שמאלנית מפגרת"

אורטל בן דיין טוענת כי נעצרה למרות שבמשטרה הודו שלא עשתה דבר מלבד סירוב להזדהות, זכות השמורה לה לפי החוק. השוטר שוחרר מתפקידו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

אורטל בן דיין, פעילה חברתית המתגוררת בתל אביב, נעצרה ונכלאה שלשום (שני) משום שסירבה להזדהות בפני שוטר. לדבריה, היא נעצרה משום שביקשה משוטר להזדהות בפניה לאחר שזה קרא לה “שמאלנית מפגרת”. בעקבות כך השוטר שוחרר מתפקידו.

ביום שני האחרון ישבה בן דיין בבית הקפה אלבי בתל אביב. למקום הגיעה ניידת משטרה של משמר הגבול שהבחינה שבבית הקפה יושבת משפחה של ערבים תושבי ישראל. מניידת המשטרה יצא שוטר מג"ב שדרש מהם להגיע אליו עם תעודות זיהוי כדי להזדהות בפניו. בן דיין, שהכירה את בני המשפחה, רצתה, לדבריה, ליידע את השוטר שמדובר בערבים ישראלים ובכך לנסות ולמנוע את אי הנעימות מאותה משפחה. לטענתה, היא פנתה לשוטר שעמד באותו מקום ואמרה שהיא מכירה אותם והם בסדר גמור.

מאותו הרגע, לטענת הפעילה, החל השוטר להפנות את הזעם כלפיה. "הוא צעק עלי מי את שאת תתערבי", מספרת בן דיין. "מאחור ישב שוטר שהתחיל לצעוק ‘עזוב אותה שמאלנית מפגרת’". בן דיין הבהירה לשוטר שהוא לובש מדים ולא מקובלת עליה האמירה "שמאלנית מפגרת", ודרשה ממנו לומר את שמו. "כשהוא שמע שאני רוצה את הפרטים הוא יצא אלי בתנועה מאיימת והחבר שלו ניסה להרגיע אותו", אמרה.

בתגובה לבקשת בן דיין, יצא השוטר, מלווין בר ששת, מכלי הרכב ודרש ממנה פרטים מזהים. בן דיין סירבה, ובתגובה החליטו השוטרים לקחת אותה לתחנת המשטרה. "ישבתי בתחנה במשך שלוש שעות. ארבעה קצינים נגשו אלי ואמרו לי שאם אתן את תעודת הזהות שלי, אני אלך הביתה כי אני לא חשודה בשום דבר ולא הסכמתי. אחרי שלוש שעות הודיעו לי שאני עצורה בגין העלבת עובד ציבור ושקיללתי את השוטר מה שלא היה ולא נברא". לאחר חקירה ארוכה שבמהלכה בן דיין לא מסרה את פרטיה, החליטו במשטרה לעצור את בן דיין. היא נלקחה כשהיא כבולה באזיקים בידיה וברגליה לאבו כביר ולאחר מכן לנווה תרצה.

אורטל בן דייןצילום: ניר כפרי

על פי החוק, שוטר שדורש מאזרח להזדהות חייב ליידע אותו בגין מה הוא דורש את הזיהוי. מאחר שהשוטר לא נימק זאת בפני בן דיין היא לא היתה מחויבת להזדהות בפניו. "הם ניסו לגרום לי להישבר. המסר של השוטרים בתחנה היה כל הזמן תהיי חכמה, לא צודקת. תודי ותלכי, לא תודי תקבלי עונש".

למחרת הובאה בן דיין לבית המשפט. השופט קיבל את גרסתה, אך דרש ממנה להזדהות. "צפיתי בסרט קצר המתאר את האירוע, או חלקו, ועל פני הדברים אין החשודה קשורה לעבירה חייבת מעצר ונדמה כי בהתאם לסרטון היא נעצרה לבקשתה. אם תחליט המשטרה להמשיך לחקור בדבר, אם לאו, אם יוחלט להגיש כתב אישום, אם לאו, אם אכן נעברו עבירות כלפי השוטרים, אני סבור כי התיק מחייב שחרור. אני סבור, באותה נשימה, כי אזרח ישראלי המובא בפני בית משפט, בוודאי אזרח מצפוני ובעל עקרונות כפי שמעידה על עצמה החשודה, ראוי שתזדהה בפני בית המשפט, לבקשתו, אם מטעמי נימוס גרידא, ואם על מנת לאפשר את שחרורה, בכדי שהמשטרה תוכל להתקדם או לא להתקדם בעניין זה. אני מורה אפוא על שחרורה של החשודה, כאשר המפתחות לשחרורה ניתנים בידה: תיתן את שמה המלא, מספר ת.ז וכתובתה ותלך לביתה", כתב בהחלטתו השופט שמאי בקר.

ואולם, דיין החליטה לערער ולא להזדהות ולנצל את זכותה. "לא יכולתי להתמודד עם זה שהשוטר הזה עצר אותי מעצר פוליטי", אמרה. "מהרגע הראשון שהוא שמע אותי הוא קרא לי שמאלנית מפגרת”. במהלך הדיון בערעורה בבית המשפט המחוזי, בן דיין הסכימה לתת את פרטי הזיהוי שלה ושוחררה מיד לביתה. “רק לאחר שהשופט פנה אלי כמו לבת שלו וביקש באופן אישי לסיים את זה ולשחרר אותי הסכמתי”.

בדף הפייסבוק של השוטר, אותו הציגה בן דיין ברשת, כתב בר ששת ביטויים גזעניים נגד ערבים. באחד הסטטוסים שהעלה נכתב, “יהודי מת = הלוויה, ערבי מת = הלוואי אה?. יהודי מת = אזכרה, ערבי מת = אז קרה”. והשוטר בר ששת מסיים בנימה אישית "מוות לערבים" . "כששוטר כותב כאלה דברים בפייסבוק שלו וזה מה שהוא חושב על ערבים ושמאלנים, אז איך מצפים שהוא יפעל מול אנשים כמוני", מסכמת בן דיין.

הסטטוס שכתב מלווין בר ששת בעמוד הפייסבוק שלו

ממג"ב נמסר בתגובה לדברים כי "עם קבלת מסקנות צוות הבדיקה ולאור נסיבות האירוע הנחה מפקד משמר הגבול על סיום שירותו של השוטר בחיל לאלתר. חשוב לציין, כי משטרת ישראל ומשמר הגבול מחנכים את הלוחמים להתנהגות ערכית ומוסרית ברוח הארגון. החיל רואה בחומרה התנהגות המנוגדת באופן בוטה לערכים עליהם אמון כל שוטר, ולבטח אין לה מקום במשטרת ישראל".

קודם לכן טענו במג"ב כי בן דיין קיללה את השוטר שהיה במקום והצמידה לפניו טלפון נייד במטרה לתעד אותו. בנוסף, טוענים במשטרה, שהשוטר לא קילל את בן דיין "שמאלנית מפגרת", אלא אמר לחברו "תפנה שמאלה". עוד הוסיפו שבן דיין מוכרת למשטרה כפעילה במחאות חברתיות וכמי שיוצרת פרובוקציות מול המשטרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ