יהודי ארה”ב - כוח שסייע לדחוף את ממשלות ישראל לפעול בסוגיית יהודי אתיופיה

פעילותם של הארגונים היהודיים עוררה לא מעט מחלוקות אך אלמלא רוכזו העולים במקום אחד הרכבת האווירית במבצע שלמה לא היתה יוצאת לפועל

דינה קראפט, בוסטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דינה קראפט, בוסטון

קיץ 1981 יצאה ברברה ריבקוב גורדון עם קבוצה של 12 יהודים אמריקאים למסע לכפר יהודי מבודד באתיופיה. הם צעדו ברגל ורכבו על פרדות וסוסים דרך הרי סימן שבצפון־מזרח המדינה, עד שהגיעו לכפר הזעיר שנאחז במדרונותיו של צוק תלול. מראה הילדים היחפים ובקתות הבוץ שבהן גרו התושבים גרם להם הלם תרבותי, מספרת גורדון. האיכרים הצביעו על בקתת האבן היחידה שניצבה במרכז הכפר ואמרו שזה בית הכנסת שלהם. אחר כך הראו למבקרים את התורה שלהם, ספר שנכתב בשפת הגעז העתיקה.

“הרגשנו זרים זה לזה”, אומרת גורדון. “אבל כששאלנו איזו פרשה הם קוראים הם ענו, ‘פרשת נח’. זה היה רגע נשגב ששינה הכל. בעיות התקשורת נעלמו. היינו יהודים שנפגשו ורצו לעזור אלה לאלה”. גורדון, כיום בת 80, שבה לניו יורק וארגנה סדרה של אסיפות שהביאו לייסוד הוועידה הצפון אמריקאית למען יהדות אתיופיה (NACOEJ).
NACOEJ היה הארגון היהודי הגדול השני שהוקם בארצות הברית כדי לסייע ליהודי אתיופיה לעלות לישראל. הוא נוסד כעשר שנים אחרי ההתאחדות האמריקאית של יהודי אתיופיה (AAEJ), שהוקמה לתכלית דומה.

שני ארגונים אלה, יחד עם הג’וינט (JDC), סייעו ליצור בסיס לתנועה למען יהודי אתיופיה, שהעלתה את העניין על סדר היום של ממשלת ישראל ופעלה לגייס את תמיכת הממשל האמריקאי בשלושת המבצעים להבאת יהודי אתיופיה לישראל: מבצע משה (1984), מבצע שבא (1985) ומבצע שלמה (1991).

עולים יהודים מאתיופיה על הרכבת האווירית ב"מבצע שלמה"צילום: נתן אלפרט / לע"מ

פעילותם של הארגונים היהודיים עוררה לא מעט מחלוקות. בשנות ה–80 נמתחה ביקורת על AAEJ, שאנשיה שעודדו את בני קהילת “ביתא ישראל” לנטוש את כפריהם המרוחקים באזור גונדר וללכת לאדיס אבבה.

בבירת אתיופיה חיו היהודים בתנאים קשים וסבלו מעוני וממחלות, בזמן שהמתינו למבצע שלמה. ראשי AAEJ אומרים שפעלו בהתאם להחלטה שקיבלו ראשי קהילת “ביתא ישראל”. הללו קבעו שחיוני להביא את היהודים לאדיס אבבה. ואכן, הרכבת האווירית שהביאה את היהודים לישראל בתוך יום וחצי במבצע שלמה לא יכולה היתה לצאת אל הפועל אלמלא רוכזו העולים במקום אחד.

AAEJ פורקה ב–1993, אחרי שאנשי “ביתא ישראל” הובאו לישראל. NACOEJ פועל עד היום. אחרי מבצע שלמה הפך NACOEJ לאחד הפעילים הראשיים למען הבאת הפלאשמורה לישראל, במבצע שיסתיים בסוף החודש.

גורדון מוסיפה: “השואה היתה טרייה בזיכרון בשנות ה–80. חשבנו שאסור לנו לנטוש קהילה יהודית ששרויה בסכנה”. נייט שפירא, איש עסקים משיקגו, ראה בהעלאת יהודי אתיופיה חובה מוסרית. “לא יכולנו להישאר אדישים לאנשים שהקריבו את חייהם כדי להיות יהודים. לולא התערבנו, היינו מתכחשים לכל אמונותינו”, הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ