עתירה נגד מימון הפרדה בבתי ספר דתיים: "שר החינוך נכנע לקיצוניים"

תנועת "ישראל חופשית" מבקשת לבטל את החלטת משרד החינוך לממן הפרדה מגדרית בחינוך הממלכתי-דתי, שנגועה לדבריה באפליה ושרירות לב

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי

תנועת "ישראל חופשית" עתרה היום (שני) לבג"ץ נגד החלטת משרד החינוך לממן מתקציבו את ההפרדה המגדרית בחינוך היסודי הדתי. בעתירה נטען כי ההחלטה, שתיושם כבר בשנת הלימודים הקרובה, מבטאת "כניעה של שר החינוך לחוגים הקיצוניים שבין הורי תלמידי החינוך הממלכתי דתי", ועלולה להביא לאפליה לרעה של בתי ספר, בחינוך הממלכתי-דתי אך גם בחינוך הממלכתי, אשר אינם מאפשרים הפרדה בין בנים לבנות.

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי משרד החינוך החליט, לראשונה, לדאוג לתקצוב ההפרדה המגדרית בבתי הספר היסודיים בחינוך הממלכתי-דתי. עד כה, מימון הלימודים הנפרדים נעשה על ידי ההורים, רשויות מקומיות וגורמים נוספים - אך לא מתקציב המדינה. על פי נתוני משרד החינוך, בכ-65% ממוסדות החינוך היסודיים נהוגה כיום הפרדה מגדרית, מלאה או חלקית. גורמים במשרד החינוך טענו כי הכיתות הנפרדות הן "מציאות חיים, שצריך להשלים איתה".

העתירה, שהגיש בשם התנועה עו”ד ערן לב, מבקשת לבטל את החלטת משרד החינוך "בין היתר בשל היותה נגועה באפליה פסולה, בהיעדר מידתיות ובשרירות לב". בעתירה נכתב כי "מטריד הדבר כי כ-61 שנה לאחר שבית המשפט העליון של ארצות הברית קבע את עיקרון היסוד על פיו 'נפרד אינו שווה', וזאת בהקשר של הפרדה על רקע גזעי, מוצא לנכון שר החינוך של מדינת ישראל, להנציח ולהרחיב, בכספי ציבור, אפליה על רקע מגדרי, שהנה פסולה באותה המידה".

עוד נטען כי ההחלטה "עלולה ליצור אפליה נוספת כנגד בתי ספר שאינם נוקטים באפליה על רקע מגדר - הן בתי ספר ממלכתיים והן בתי ספר ממלכתיים דתיים", וזאת כיוון שסביר להניח כי הכיתות הנפרדות יהיו קטנות יותר מאשר הכיתות הלא מופרדות.

לדברי מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", "אנחנו מסכימים עם התפיסה שמציג השר שי פירון, ולפיה בתי הספר צריכים לחנך לערכים. דווקא בשל כך צריך להתנגד להחלטה של פירון לממן את הפרדה בין בנים לבנות בחינוך היסודי".

ממשרד החינוך טרם נמסרה תגובה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ