הקיצוץ בקצבאות הילדים ייכנס לתוקפו היום; לפיד: מממשים את הבטחתנו לבוחרים

ההפסד למשפחה: מאות עד אלפי שקלים בשנה. לפי בדיקה של הביטוח הלאומי, הקיצוץ צפוי להביא להצטרפותם של כ-35 אלף ילדים למעגל העוני

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

הקיצוץ בקצבאות הילדים ייכנס היום לתוקפו. סכום קצבאות הילדים שנולדו החל מיוני 2003 יופחת באופן אחיד ל-140 שקלים בחודש במקום 263-175 כיום, בהתאם למיקום הילד במשפחה. כך, למשל, משפחה עם שני ילדים מתחת לגיל 10 יספגו קיצוץ של כ-1,900 שקלים בשנה.

גם הקצבאות עבור ילדים שנולדו לפני יוני 2003 יופחתו ל-140 שקל עבור שני הילדים הראשונים (במקום 263–175 שקלים לפני הקיצוץ). הקצבה עבור הילד השלישי תופחת ל-172 שקלים (במקום 295 שקלים היום), הקצבה לילד רביעי תפחת ל-336 שקלים (במקום 460 שקלים היום) וקצבת הילד החמישי והלאה תופחת ל-354 שקלים (במקום 389 שקלים כיום).

הביטוח הלאומי התנגד לקיצוץ בקצבאות הילדים. לפי בדיקה שערך, הקיצוץ צפוי להביא להצטרפותם של כ-35 אלף ילדים למעגל העוני.

שר הרווחה מאיר כהן ושר האוצר יאיר לפיד באוקטובר אשתקדצילום: מוטי מילרוד

בנייר עמדה שפרסם קבע הביטוח הלאומי כי קיצוץ קצבאות הילדים "מהווה צעד מנוגד להפחתת ממדי העוני ואי־השוויון" וכי בעקבות הקיצוץ מספר הילדים העניים יזנק בכ-4% לכ-40% מהילדים.

שר האוצר, יאיר לפיד, התייחס לקיצוץ בדף הפייסבוק שלו וכתב כי "זו היתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזית שלנו". לדברי לפיד "נעזור כמובן לכל משפחה נזקקת והקצבנו מאות מיליונים לביטחון תזונתי, וביטלנו לחלוטין את קצבאות הילדים למשפחות המאיון העליון, אבל מדובר בצעד היסטורי של מעבר מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה".

התוכנית לביטחון תזונתי שהזכיר לפיד נדונה במשרד הרווחה כבר מאז 2007, אך עדיין לא יצאה לפועל. עם כניסתו לתפקיד הצהיר שר הרווחה הנכנס, מאיר כהן, כי המדינה תקצה 200 מיליון שקל למימוש תוכנית מקיפה לביטחון תזונתי למלחמה בעוני. במשרד הרווחה הוקמה ועדה שעדיין לא הגישה את מסקנותיה.

לפיד הוסיף גם כי "במשך שנים על שנים הוכח שוב ושוב שקצבאות הילדים אינן מוציאות את האנשים מעוני, אלא רק מנציחות את העוני. יש רק דבר אחד שמאפשר למשפחות לצאת ממעגל העוני – וזו עבודה".

לפי דו”ח העוני של הביטוח הלאומי מ-2011, 39.3% מהמשפחות נחלצו מעוני כתוצאה מתשלום קצבאות, בהן גם קצבאות הילדים, וכן דמי ביטוח לאומי ובשל מדיניות המסים של הממשלה, וכך גם 15.1% מהילדים. שיעור העוני בקרב כל המשפחות במדינה עמד על 39.3% לפני תשלומי הקצבאות והמסים, וירד אחריהן ל-19.9% - שהוא שיעור העוני הגבוה בקרב המדינות המפותחות. שיעור העוני בקרב ילדים היה לפני הקצבאות ותשלומי המסים 41.9%, וירד ל-35.6%.

הביטוח הלאומי ציין גם כי יכולת המדינה לצמצם את שיעור העוני באוכלוסיה נשחקה מאז שנת 2003, אז החל הקיצוץ בקצבאות במטרה לעודד יציאה לעבודה. "השפעת המדינה לצמצום העוני נמוכה באופן ניכר מזו ששררה בתחתית העשור אז חילצו אמצעי המדיניות כמעט 40% מהמשפחות מעוני וכ-30% מהילדים". לפי דו”ח הביטוח הלאומי מ-2011, בעקבות מדיניות הממשלה שיעור התעסוקה גדל באופן ניכר, אך שיעור העוני עלה גם הוא מכיוון "שהפגיעה בהכנסה עקב אובדן קצבאות לא קוזזה דיה על ידי הכנסה מעבודה".

כיום ישראל נחשבת למדינה שבה שיעור האוכלוסיה הענייה הוא הגבוה ביותר מבין המדינות החברות ב-OECD, ובעלת שיעור הילדים העניים הגבוה ביותר בקרב מדינות הארגון. לפי ה-OECD, הגידול בתוחלת העוני בישראל הוא החד ביותר מבין מדינות הארגון.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה) כתבה בדף הפייסבוק שלה, בתגובה לדבריו של לפיד, כי "מזמן לא ראיתי סטטוס מרושע ומנותק כמו זה של לפיד, שמתפאר ב’מקיימים הבטחות ומקצצים קצבאות ילדים’”. לדברי יחימוביץ’, “שוב לפיד מנצל ומלבה תפיסה שגויה ומסיתה שחרדים וערבים הם הנפגעים היחידים מהקיצוץ. קודם כל, ילד הוא ילד, הוא ילד, אבל חוץ מזה, משפחה רגילה וממוצעת תאבד אלפיים שקלים בשנה בגלל הגזירה הזאת”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ