עקורי בירעם הקימו מאחז בכפרם, "בכוונה לממש את הזכות לשוב אליו"

פקחי רשות מקרקעי ישראל הזהירו בשבוע שעבר את העקורים שיש להם שבוע להתפנות, לפני שיפונו בכוח

חגי מטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי מטר

עקורי הכפר בירעם בגליל מקיימים זה שבוע מאחז על אדמות כפרם ההרוס, ומכריזים שבכוונתם לממש באופן ישיר את זכותם לשוב, אך המדינה כבר הודיעה על תוכניות לפנותם. אחרי תפילת יום השבת בכנסיית הכפר, בשבוע שעבר, הודיע ועד העקורים שבתום 65 שנים נמאס לעקורים לצפות להחלטת ממשלה שתאפשר שיבה לאדמותיהם, ושהם מתחילים להחיות את הכפר לאלתר.

סביב הכנסייה, המבנה היחיד שלא הופצץ והוחרב על ידי צה"ל בתחילת שנות החמישים, ומהווה היום חלק ממתחם הגן הלאומי ברעם, הוקם מאהל. העקורים נמצאים בו במשמרות יומם ולילה, ומארגנים סדנאות ופעילויות קהילתיות. הפעולה נעשית חלקית בהשראת עקורי הכפר איקרית, שחגגו לאחרונה שנה להיאחזות שהקימו על אדמות כפרם, ושמבשרת מבחינתם את תחילת השיבה שלהם לקרקעות שנגזלו מהם.

"אנחנו חושבים שזה אבסורד שאחרי שוועדה ממשלתית המליצה לאפשר לנו לשוב, ולמרות שרוב הישראלים תומכים במאבקנו, עדיין ממשלות ישראל מנסות למשוך זמן, מתוך מחשבה שאם יתעלמו מאתנו, נשכח מזכויותינו ונוותר על האדמה", אומר דיב מרון, חבר ועד עקורי בירעם.

2012 הכנסייה בבירעם בדצמבר צילום: אורן זיו

ביום רביעי שעבר באו למאהל פקחי רשות מקרקעי ישראל ותלו על עץ התראה ובה דרישה להפסקה מיידית של העבודות במקום ולפינוי מלא של המתחם. הפקחים הזהירו את העקורים שיש להם שבוע להתפנות, לפני שיפונו בכוח. גם באיקרית מבקרים מפעם לפעם פקחים, הורסים מבנים ועוקרים גידולים. אך שם העקורים טרם התבקשו להתפנות.

"אנחנו בוחנים את ההתראה ושוקלים דרכים להגיב עליה", אומר מרון. "אנחנו לא מחפשים עימותים, אנחנו לא בונים שום דבר, וכל הפעילות שלנו היא לא־אלימה. אנחנו רק מנסים להשיב לחיים את הכפר שלנו, וכל אדם מוזמן לבקר כאן בשלום".

ב-1948 נכנעו תושבי הכפרים הנוצרים איקרית ובירעם לפני צה"ל ללא קרב. מפקדים צבאיים הורו לתושבי הכפרים להתפנות מהם לתקופה קצרה, עד שיושב השקט בגבול לבנון הסמוך, ואז יוכלו לשוב. אך שיבה זו נמנעה מהם בפועל, בתי הכפרים הופצצו ונהרסו, והאדמות חולקו ברובן ליישובים יהודיים סמוכים. עקורי שני הכפרים ניהלו במשך השנים מאבק ציבורי למימוש ההבטחה שניתנה להם והמשיכו להתפלל בכנסיות הישנות ולקבור את מתיהם בבתי הקברות בכפרים. ב-1995 קבעה ועדה ממשלתית, בראשות השר דוד ליבאי, שיש לאפשר לעקורי איקרית ובירעם לשוב, בלי שהדבר יהווה תקדים לשיבת פליטים. בדצמבר שעבר ריססו אלמונים כתובת נאצה על הכנסייה והקברים בבירעם.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "אף מוסד רשמי במדינה לא הכיר בזכויות הפונים לשוב ולהתגורר בבירעם, ולפיכך מדובר בפלישה לקרקעות מדינה לכל דבר ועניין. בכוונת רשות מקרקעי ישראל לפנות את הפולשים מהקרקע אם לא יתפנו בעצמם, ואף לתבוע אותם על הוצאות הפינוי המשולמות מכספי משלמי המסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ