גרמניה צפויה להעמיד לדין עשרות קשישים בחשד ששירתו באושוויץ

גרמניה קרובה לסיים את החקירה נגד עשרות קשישים, בחשד שהיו שומרים במחנה ההשמדה. הם יואשמו על סמך פרשנות חדשה לחוק

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

עשרות גרמנים קשישים, החשודים כי היו שומרים במחנה ההשמדה אושווייץ, צפויים לעמוד לדין בגרמניה בקרוב. התובע הגרמני המיוחד שמתמחה בחקירת פשעים נאצים, איתר בחיים 40 מתוך 50 גרמנים, ששמותיהם הופיעו ברשימות החשודים כמי ששירתו כשומרים (ואכמנים) באושוויץ.

קורט שרים, שעומד בראש "המשרד המרכזי לחקירות פשעי הנאצים בגרמניה", אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי משרדו ימליץ לרשויות בגרמניה להגיש כתבי אישום נגד רוב החשודים. בשלב הבא, התובעים במדינות השונות בגרמניה יעברו על החומר שנאסף על ידי שרים, כדי לקבוע אם יש מספיק עדויות להגשת כתבי אישום.

החקירה וכתבי האישום יתבססו על פרשנות חדשה לחוק הגרמני, לפיה ניתן להעמיד לדין אדם בגין סיוע לרצח המוני בשואה גם אם אין בנמצא עדויות לכך שעסק בכך בפועל. לפי הפרשנות לחוק, מספיק להוכיח כי אותו אדם שירת כשומר במחנה השמדה, כדי להעמידו לדין ולהרשיעו.

התקדים המשפטי הזה נקבע במשפטו של ג'ון דמיאניוק, שנידון למאסר בגין סיוע לרצח עשרות אלפי יהודים במחנה ההשמדה סוביבור, אף שלא התקבלו עדויות של אנשים שראו אותו מבצע את הפשעים שיוחסו לו.

איש לא יודע בוודאות כמה שומרים ממחנות ההשמדה, אשר לא באו על עונשם, עדיין חיים בגרמניה ובמדינות אחרות באירופה. ד”ר אפרים זורוף, מנהל מכון ויזנטל בירושלים זורוף העריך בעבר כי מספר השומרים האלה עמד על 4,000 איש. ”גם אם רק 2% מאותם אנשים נמצאים בחיים, ובהנחה שלפחות מחציתם לא כשירים בריאותית לעמוד לדין, עדיין ניתן להעמיד לדין כ-40 בני אדם, כך שמדובר בפוטנציאל אדיר”, אמר ל”הארץ” כשנודע על פתיחת החקירה לפני כחמישה חודשים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ