העולים האחרונים מאתיופיה ינחתו היום בנמל התעופה בן גוריון

מבצע “כנפי יונה” להעלאת בני הפלשמורה יגיע היום לקיצו עם נחיתת שתי הטיסות האחרונות מאדיס אבבה. כ-7,000 עולים הגיעו במהלכו לארץ

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

היום אחר הצהריים ינחתו בישראל העולים האחרונים שהמדינה מעלה בקבוצה מרוכזת מאתיופיה. כ–450 עולים צפויים לנחות בנמל התעופה בן גוריון בשתי טיסות, שיגיעו ארצה בין 15:00 ל–16:00. הבוקר נערך להם טקס פרידה באדיס אבבה בהשתתפות שרת הקליטה, סופה לנדבר ויו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי. "זהו רגע היסטורי מרגש, שסוגר מעגל שנמשך כ–3,000 שנה", אמר שרנסקי. הגעתם של העולים החדשים מביאה לסיומו את מבצע "כנפי יונה", שהחל בנובמבר 2010 עם החלטת הממשלה על העלאת אלפי בני הפלשמורה שהמתינו לעלייה בגונדר שבאתיופיה.

במסגרת המבצע העלתה הסוכנות היהודית לישראל כ–7,000 עולים מאתיופיה ב–91 טיסות. הם נקלטו ב–17 מרכזי קליטה של המשרד לקליטת עלייה ברחבי הארץ.

העלאתם לישראל נעשתה במסגרת החלטת ממשלה ולפי רשימות שגיבש משרד הפנים. עם זאת, באתיופיה נותרה עדיין קבוצה של כמה מאות או אלפי בני פלשמורה אשר אינם זכאים לעלות, חרף העובדה שלחלקם יש קרובי משפחה בארץ. הם מבקשים מהמדינה לאפשר להם להתאחד עם בני משפחותיהם בישראל. עלייתם נמנעת מאחר שהם אינם עונים על הקריטריונים שגובשו במשרד הפנים. במשרד הפנים הבטיחו כי תוקם ועדת ערעורים שתבחן מקרים פרטניים - הומניטריים ואחרים - ובמידת הצורך תאפשר את עלייתם לארץ של בודדים, שלא במסגרת מאורגנת וקבוצתית גם בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ