נשק, טכנולוגיה ויחסים מיוחדים עם "המדינה השלישית" הסודית באפריקה

היחסים המתהדקים עם ישראל כוללים בעיקר קשרים בתחום החקלאות והרפואה, אך גם, על פי פרסומים זרים, עסקאות נשק והכשרות לכוחות הביטחון

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ישראל שיפרה מאוד בשנים האחרונות את יחסיה עם המדינה במזרח אפריקה שעמה הוסכם על קליטת מבקשי המקלט מאריתריאה וסודאן. בשנים האחרונות היתה מדינה זו יעד לביקורים של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן וסגנו דני אילון.

כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", שר הפנים גדעון סער הודיע כי אחרי החגים תתחיל ישראל בגירוש נרחב של מהגרים מסודאן ואריתריאה למדינה שלישית, שתקלוט את המהגרים או תשמש להם כמדינת מעבר בדרכם לארצותיהם. ההסכם הושג על ידי חגי הדס, שליחו המיוחד של ראש הממשלה. סער אמר עוד כי המדינה תנקוט צעדים נגד מי שיסרבו לעזוב. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל שוהים עתה כ-55 אלף מהגרים מאפריקה, יותר מ-90% מהם אזרחי אריתריאה וסודאן.  

במוקד הקשרים העסקיים בין ישראל לבין המדינה במזרח אפריקה עמה הוסכם על קליטת המהגרים, נמצאות עסקאות בתחום הטכנולוגיה החקלאית, אך גם עסקאות נשק שכוללות - כך על פי פרסומים זרים - אספקת תותחים ומרגמות, ציוד תצפית, השבחת מטוסי קרב ישנים וככל הנראה גם אספקת מטוסים ללא טייס. בנוסף, ערכו חברות ביטחוניות ישראליות הכשרות לכוחות הביטחון של מדינה זו בישראל ובאפריקה. כמו כן קיימת במדינה פעילות ערה של משרד החוץ שמסייע בין השאר למערכת הבריאות שלה.

“ישראל נותנת קצת כסף למדינה השלישית, או קצת עזרה בחקלאות ויכול להיות שגם נשק”, אמר אתמול ל”הארץ”, עמנואל ימנה, אזרח אריתריאה השוהה בישראל. לדבריו חובה על ישראל לחשוף את זהות המדינה, שכן רוב מדינות אפריקה אינן בטוחות וחייהם של המגורשים עלולים להיות בסכנה.

מהגרים מאפריקה ממריאים לדרום סודן, לפני כשנהצילום: קובי גדעון \ לע"מ

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ