תם מבצע "כנפי יונה": 450 העולים האחרונים מאתיופיה נחתו בישראל

לאחר שלוש שנים הסתיים המבצע להעלאת יהודי אתיופיה האחרונים. שרת הקליטה לנדבר: “נסגרה סאגה עצובה שנמשכה שנים"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

מאות בני משפחה וחברים נרגשים, חלקם עלו מאתיופיה רק לפני חודשים ספורים, גדשו אתמול בשעות אחר הצהריים את טרמינל 1 בנתב"ג, עם סיום . אתמול (רביעי) בישראל היוו את אות הסיום למבצע שבמסגרתו עלו לארץ - ב-91 טיסות בשלוש השנים האחרונות - 7,864 העולים האחרונים שממשלת ישראל אישרה את בואם.

מסך קולנוע שהוצב באולם הקרין בשידור חי את ירידת העולים מהמטוס, ואת צעדיהם הראשונים על אדמת ישראל. בני המשפחות והחברים מחאו כפיים והריעו בהתרגשות בכל פעם שמבעד למסך ניבט קרוב או אדם מוכר. כשנכנסו העולים החדשים בשערי הטרמינל, התנפלו עליהם מקבלי הפנים בחיבוקים ובנשיקות.

אחד הממתינים באולם היה אלמו גנט, בן 48, שעלה לפני תשעה חודשים מאתיופיה, ושוהה . הוא בא לטקס קבלת הפנים עם אשתו, אתטגב. "יש לנו שישה ילדים. אנחנו מחכים לבת הבכורה, דבבש, בת 22. אמנם חלפו רק תשעה חודשים, אבל זה נראה לנו כמו הרבה שנים. אני מאוד מתרגש שהיא מתאחדת איתנו", אמר ל"הארץ", באמהרית. את דבריו תירגם משה באטה, מנהל "איבים", שליווה את המשפחה.

עולים מאתיופיה, אתמול בנתב”גצילום: דניאל בר און

שרת הקליטה סופה לנדבר, שיצאה השבוע לאתיופיה וליוותה את הטיסה האחרונה לישראל, אמרה ל"הארץ": "היה חשוב לי מאוד, כשרה רוסייה, במרכאות, להביא את המטוס האחרון ולסגור את הסאגה הזו. זה סיפור עצוב מאוד, שנמשך שנים".

מעתה, לפי החלטת הממשלה, לא תהיה עוד עלייה מאורגנת וקבוצתית של אתיופים לישראל. ועדת חריגים שהקים משרד הפנים תידון בכל בקשה פרטנית בנפרד. "העלייה הפרטנית תימשך גם מאתיופיה, כמו מכל מדינה", אמרה לנדבר. לפני שנתיים היא ביקרה במחנה הקליטה של העולים בגונדר שבאתיופיה. "במשך 15 שנים אנשים ישבו בלי לקבל תשובה. אתה יודע מה זה לחכות במחנה 15 שנים? בן אדם שנעקר מהחיים הרגילים בכפר, לא כאן ולא שם. אמרתי לראש הממשלה: 'לא יכול להיות שאנשים לא מקבלים תשובה. כן או לא. אבל צריך תשובה".

מאז קום המדינה עלו לישראל 92 אלף עולים מאתיופיה. במבצע "משה", באמצע שנות ה–80, הגיעו כ–8,000 עולים דרך סודאן. במבצע שלמה, שנערך ב–1991, הגיעו ברכבת אווירית 14,000 עולים.

עולים מאתיופיה, אתמול בנתב”גצילום: דניאל בר און

“קהילת יהודי אתיופיה היא אחת העתיקות בעולם, ששורשיה נעוצים עוד בימי המלך שלמה מלכת שבא, ושבניה שמרו במשך אלפי שנים על הכמיהה לירושלים”, אמר יו”ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי.

על השמחה העיב העצב של מאות עד אלפי בני פלשמורה, , מאחר שאינם עונים על הקריטריונים של משרד הפנים. , ומייחלים ליום שבו יתאחדו עם הסב או האח, שנותרו באתיופיה.

, עופר אדרת | , אנשיל פפר | , אנשיל פפר | , אנשיל פפר | , עופר אדרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ