עבור 30 אלף ילדים בדרום שנת הלימודים טרם נפתחה

סכסוך בין הרשויות המקומיות לבין משרד הפנים ומשרד החינוך הביא להשבתת הלימודים ב–18 בתי ספר וגני ילדים במגזר הבדואי. בבאר שבע שבתו 370 סייעות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שנת הלימודים נפתחה השבוע, אך 30 אלף ילדים בדרום לא הלכו היום לגנים ולבתי הספר.

סכסוך בין המועצות האזוריות קאסום ונווה מדבר לבין משרד הפנים ומשרד החינוך, מנע את פתיחת שנת הלימודים ב–18 בתי ספר וגני ילדים במגזר הבדואי בהם רשומים כ-20 אלף ילדים. הרקע לשביתה הוא פיצול המועצה האזורית אבו בסמה לפני כמה חודשים, לשתי מועצות חדשות. את המהלך הוביל משרד הפנים, בשל ניהול בעייתי, אלא שהחלוקה המוניציפלית לא נשמרה במערכת החינוך.

כך קרה שילדים מטופלים על ידי שירותי רווחה במועצה אחת, ונשלחים לבית הספר במועצה אחרת. התופעה נוגעת במיוחד לילדי משפחות המתגוררות מחוץ ליישוב הרציף, סיטואציה שכיחה ביישובים הנמצאים בתהליך הכרה. כך למשל ביישוב ביר הדג’, המסופח לרשות המוניציפלית נווה מדבר, 70% מהילדים מטופלים על ידי מחלקת החינוך של קסום.

במשרד החינוך טוענים שמדובר בסכסוך פוליטי בו הילדים מוחזקים בני ערובה, ואילו בקרב ועדי היישובים טוענים שמשרד החינוך מתייחס אליהם בכוחנות, ואף כי יועץ שר החינוך ביטל את הפגישה שנקבעה עם השר שי פירון ליום שני, משום שלא הסכימו להפסיק את השביתה.

משרד החינוך ביקש ממנהלי בית הספר להכין שתי רשימות המחלקות את הילדים לפי מקום מגוריהם. המשרד דורש לדעת אם הילדים מתגוררים מחוץ לקו הכחול או בתוך הקו הכחול המגדיר את גבולות היישוב. אך גם נציגי היישוב במועצות האזוריות לא יודעים איפה עובר הקו הכחול. נציגי התושבים פנו לשר החינוך, שי פירון, לפני פתיחת שנת הלימודים וביקשו שיתערב. הפגישה עם שר החינוך נקבעה ליום שני הבא, אלא שאחד מיועצי השר הודיע שלשום לשובתים כי אם לא יפסיקו את השביתה - לא ייפגשו עם השר. משבקשתו לא נענתה, הפגישה בוטלה. "הזכות לשבות היא זכות יסוד, אבל לנו לא מאפשרים את זה”, אמר יו”ר ועד התושבים של ביר הדג’, סלמן אבו חמיד שהוסיף כי “המשרד עסוק בניסיון לשבור את השביתה שלנו".

מלשכת שר החינוך נמסר כי הפגישה תתקיים ביום שני כמתוכנן.

שביתת סייעות בבאר־שבע

גם בבאר שבע שבתו היום (חמישי) 370 סייעות גני הילדים בעיר. בשל כך, כ–10,000 ילדים נשארו בבתיהם. השביתה צפויה להימשך ביום ראשון.

סייעות הגנים מוחות על כך שעיריית באר שבע החליטה להאריך את שעות עבודתן, כדי שיפעילו את הצהרונים בעיר. בצעד חד צדדי הוחלט בעירייה שהסייעות יעבדו עד 16:00, ובתמורה יקבלו שכר על משרה מלאה, שהיקפה 42.5 שעות שבועיות. יש לציין שהגננות, שעובדות לצד הסייעות ומאוגדות תחת הסתדרות המורים, עובדות משרה מלאה בת כ-32 שעות שבועיות. הגננות, בניגוד לסייעות, מועסקות ישירות על ידי משרד החינוך. בנוסף, הסייעות מוחות על כך שהן אינן זכאיות להטבות להן זוכים עובדי עיריית באר שבע.

הסייעות היא קבוצת עובדות מוחלשת במיוחד, עליה נמנות כ–30 אלף נשים בכל רחבי הארץ. הן נאבקות על זכויותיהן בשנים האחרונות, לאחר שנים של אפליה לרעה. השביתה בבאר שבע הצליחה משום שהגננות שיתפו פעולה עם עמיתותיהן, ולא הפעילו את נוהל “הורה מחליף”, במסגרתו מגיעים הורים להחליף סייעות. זוהי גם הפעם הראשונה שוועד עובדי העירייה וההסתדרות מגבים את הסייעות בשביתתן.

יו”ר ועד עובדי עיריית באר שבע, יעקב אדרי אמר ל”הארץ” כי “כרגע העירייה לא מוכנה להיפגש עמנו ולא מנהלת איתנו משא ומתן”.

עו”ד יעל פליטמן מעמותת “איתך־מעכי”, מלווה את מאבק הסייעות הארצי. היא הסבירה כי המאבק בבאר שבע אינו נקודתי, והוא עוסק בנושאי עומק המטרידים את כלל הסייעות ברחבי הארץ.

אחת הנקודות, למשל, נוגעת לתקציב שכר הסייעות שמעביר משרד משרד החינוך לרשויות המקומיות. המשרד מעביר שכר עבור 12 חודשי עבודה, אולם במקרים רבים, הסייעות לא מקבלות תשלום על חודשי הקיץ. לעתים, הן מועסקות בקייטנות על מנת לקבל שכר זה, בשונה מגננות, שזכאיות לחופשה בחודשים אלו. בנוסף, לסייעות אין תנאי פנסיה כמו של גננות עובדות משרד החינוך. הסייעות הן עובדות של הרשויות המקומיות או של עמותות שדרכן העירייה מעסיקה אותן.

מעיריית באר־שבע נמסר כי “יו”ר ועד העובדים של החליט על השבתת עבודתן של הסייעות בגני הילדים באופן חסר אחריות. השבתה פראית זו, באה בעקבות הליך פיטורין חוקי שמנהלת העיריה, בעניינה של סייעת, שלטענתנו התרשלה מספר פעמים במילוי תפקידה, תוך סיכון ילדי הגן בו היא עובדת. עיריית באר שבע לא תתפשר על ביטחון ובטיחות ילדיה ותמשיך לפעול בנחישות. הבהרנו לסייעות, באופן חד משמעי, שמי שלא תגיע לעבודה, לא ישולם שכרה. אנו מצטערים על אי הנוחות ועוגמת הנפש שעלולים להיגרם לתושבים כתוצאה מצעד זה. מנהל אגף משאבי אנוש בקשר יומי עם יו”ר ועד העובדים ונפגש עימו בכל הנושאים שבין ועד העובדים לעירייה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ