הנציג האחרון של אוגנדה בישראל: "זו הזדמנות לחיים חדשים עבור המהגרים"

עמוס גולן, ששימש קונסול כבוד של אוגנדה בישראל, מספר כי ההצעה להעביר את המהגרים למדינה עלתה כבר לפני 6 שנים והביע ביטחון ביכולתה לקלוט אותם

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בימים אלה אין לאוגנדה נציגות רשמית בישראל. הנציג האחרון שלה היה עמוס גולן, ששימש קונסול כבוד של אוגנדה בישראל עד לפני כשנתיים. גולן הוא איש עסקים שפועל באוגנדה כבר 17 שנה, ועוסק בעיקר בתחום הביטחוני. בשיחה עם "הארץ" בירך אתמול גולן על ההסכם.

הוא סיפר כי הציע להעביר לאוגנדה את המהגרים מאפריקה כבר לפני שש שנים ואף יזם מספר פגישות בעניין זה עם בכירים ישראלים. בפגישות אלה השתתפו, לדבריו, גם משלחות רשמיות מאוגנדה. בעת האחרונה לא היה מעורב במגעים ולכן הדגיש כי אינו מכיר את פרטי ההסכם. עם זאת, הביע ביטחון ביכולתה של אוגנדה לקלוט את המהגרים ולספק להם תנאי מחיה ראויים.

"ישראל רצתה להבטיח שאנשים יקבלו שם את ההזדמנות האמיתית ואוגנדה רצתה להבטיח שהיא לא הופכת להיות מחנה פליטים מאורגן של מדינת ישראל. בלי לדעת את הפרטים אני משוכנע שהגיעו שם למבנה שהוא מבנה הוגן", סיפר גולן. לדבריו, "זה נעשה מאוד בזהירות משני הצדדים, כי באוגנדה לא רוצים להכניס לשטחם אנשים שהם לא בטוחים באשר ליכולת לקלוט אותם. הם גם לא רוצים, ובצדק, להצטייר כמין מקום שזורקים אליו בני אדם".

עוד הוסיף גולן כי אוגנדה היא "מדינה שנמצאת היום במצב בטוח, אין שם היום לא מלחמה ולא אי־יציבות. המהגרים מקבלים הזדמנות נאותה מאוד להתחיל לבנות חיים חדשים במקום שיאפשר להם גם לחיות וגם לעבור ליעדים אחרים אחר כך. היו שנים שהיה באוגנדה מצב קשה יותר מבחינה ביטחונית, היום הם נמצאים בתקופה שקטה. אני לא רואה שם שום בעיה. למיטב הכרתי את הממשל שם, זה לא הולך להיות מין חלום בלהות אנושי. אני מכיר אותם היטב. זו לא המטרה שלהם וזה לא מה שיקרה".

נשיא אוגנדה יוברי מוסוואני וראש הממשלה בנימין נתניהו, בכנסת במאי 2008צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ